Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

20 травня, 2010 - 00:00

У Вашингтоні стежать за збереженням суверенітету України...

У Вашингтоні уважно стежать за тим, аби здобутки у відносинах між Москвою та Києвом не поставили під загрозу суверенітет України. Про це заявив колишній посол США в Україні, нині віце-президент Американського інституту миру у Вашингтоні Вільям Тейлор, повідомляє «Голос Америки». Коментуючи останні домовленості керівництва України та Росії, він висловив задоволення тим, що відносини між Україною та Росією покращуються. «Стосовно ж ціни на газ, то я не думаю, що це загрожує українському суверенітету. Щодо злиття «Газпрому» і «Нафтогазу», то це вже може бути приводом для занепокоєння», — зазначив Тейлор. За його словами, США «не турбують ціни на газ (для України), тому що це не стосується суверенітету. Але злиття ядерних індустрій, газових індустрій, домінування однієї країни над іншою — це, на мою думку, становить загрозу суверенітету України і може стати приводом для занепокоєння в США», — додав Тейлор. «Щодо українського суверенітету стосовно Керченської протоки, то це викликає серйозне занепокоєння. Кордони були розмежовані ще за часів Радянського Союзу, і я не бачу жодної причини їх міняти. Якщо вони будуть змінені, то це стане замахом на територіальну недоторканість та суверенітет України», — заявив екс-посол.

У Брюсселі побачили, що Україна повернулася до сфери впливу Росії

Росія домоглася своєї мети — повернула Україну до сфери свого впливу. Таку думку висловила експерт Європейського політичного центру Аманда Пол в інтерв’ю «Німецькій хвилі». «Однак наскільки далеко це може зайти, залишається подивитися», — зазначила вона. «Справді, у Брюсселі є низка посадовців, які сказали мені, що Україна стає російською областю», — наголосила Пол. Проте вона заперечила ймовірність об’єднання двох держав, назвавши її «нічним кошмаром». Крім того, на думку експерта, «все виглядає так, що українська зовнішня політика сурмить на користь Росії». Аманда Пол також висловила думку, що підписання угоди про демаркацію кордонів між Україною та Росією позитивно вплине на перебіг діалогу щодо безвізового режиму між Києвом та Євросоюзом. За її словами, реалізація цього документа зробить кордон більш захищеним та менш «дірявим», що буде позитивним чинником, який Київ може використати на свою користь під час розмови з Брюсселем щодо скасування віз у майбутньому. Водночас, торкаючись заяви президентів Росії та України стосовно Придністровського конфлікту, експерт назвала її «ще одним прикладом, де українська та російська зовнішня безпекова політика зводяться в одну та майже стають тандемом».

Парламент Казахстану запропонував ввести День жертв голоду

Депутати мажиліса (нижньої палати парламенту) Казахстану пропонують оголосити 31 травня в республіці Днем пам’яті жертв голоду 30-х років. «Ми не маємо права забувати голод 30-х років. Російська Федерація й Україна відзначають цей день, це лихо на державному рівні. Ми не бажаємо політизувати голод, але ми і не маємо мовчати. Щоб раз на рік вшанувати пам’ять загиблих від голоду, потрібно прислухатися до думки депутатів Парламентської Асамблеї Ради Європи і призначити Національний день пам’яті жертв голоду», — заявив вчора на пленарному засіданні депутат Алдан Смаїлов. «31 травня був оголошений міжнародним Днем жертв голоду і хай цей день буде офіційно названий в Казахстані Національним днем пам’яті жертв голоду», — сказав депутат. «ПАРЄ підрахувала мільйони жертв, зазначила тяжкі наслідки. Ми не маємо права забувати це», — додав А.Смаїлов. Як відомо, в Казахстані 31 травня відзначається День пам’яті жертв політичних репресій. Це пам’ятна дата відзначається щорічно з 1997 року. За офіційними даними, в Казахстані з 1921 по 1954 роки було репресовано 103 тис. осіб і розстріляно понад 25 тис. Населення Казахстану становить близько 16,2 млн. людей.

Таліби напали на базу ВПС США в Афганістані

В Афганістані бойовики руху Талібан атакували базу ВПС США Баграм, повідомило вчора агентство Reuters. За інформацією альянсу НАТО, в результаті нападу було вбито сім бойовиків. Серед військовослужбовців бази поранення отримали п’ятеро осіб. Представники бази Баграм наголосили, що військові завжди готові до таких нападів, і цього разу бойовики отримали рішучу відсіч. AFP уточнює, що перед нападом таліби випустили по базі кілька ракет, а після закидали американських військових гранатами. У Талібані зі свого боку заявили, що напад здійснили 20 озброєних смертників. База Баграм розташована в годині їзди від Кабула і є одним з найбільших військових об’єктів Афганістану. На базі в основному розквартировані американські військові. На думку експертів, таким чином таліби намагаються відвернути сили НАТО від запланованої широкомасштабної операції в районі Кандагара на півдні країни. Напередодні повідомлялося, що в Кандагарі почалася військова операція, в якій беруть участь кілька тисяч афганських й іноземних військовослужбовців.

Лідери тайської опозиції здалися владі

Таїландська опозиція погодилася припинити масові акції протесту після того як табір «червоних сорочок» узяли штурмом за допомогою військової техніки та спецназу. Опозиційні лідери здалися поліції, повідомляє AFP. Влада заявила про те, що ситуація під контролем. Воєнну операцію припинено. За попередніми даними, в результаті операції загинуло не менш як п’ятеро людей, зокрема й італійський журналіст. Ще десятеро людей поранено. Масові акції протесту в Бангкоку тривали з березня 2010 року. Прибічники колишнього прем’єр-міністра країни Таксіна Чінавата вимагали відставки чинного уряду на чолі з Апхісітом Ветчачивою та проведення дострокових виборів. У травні масові акції протесту в столиці Таїланду переросли в збройні зіткнення. 18 травня уряд Таїланду відмовився від пропозиції опозиціонерів розпочати переговори, й до захопленого прибічниками Чінавата району прибуло армійське підкріплення та військова техніка.

Газета: 
Рубрика: