Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Культура

14 травня, 2010 - 00:00

Містерія для Пінзеля та лицарський турнір у Львові

До Міжнародного дня музеїв на Львівщині популяризують доробок Іоанна Георга Пінзеля — видатного скульптора і вівтарного майстра XVIII ст., представника пізнього бароко і рококо, зачинателя львівської школи скульпторів. Біографічні відомості про майстра майже відсутні. В середині 1740-х він нібито з’явився при дворі магната Потоцького, який став його головним замовником і патроном. Упродовж 1750 — 1760-х років (переважно спільно з архітектором Бернардом Меритином) працював у Львові, Ходовичах (тепер Львівська область), Городенці (Івано-Франківщина), Монастириську та Бучачі (Тернопільська область). Для творів Пінзеля характерна велика емоційність та динаміка, надання створеним формам життєвих рис. Його називають «галицьким Мікеланджело». Розпочнеться проект пам’яті Пінзеля 17 травня об одинадцятій вечора у Львові біля музею його імені, де зберігаються тридцять дві скульптури майстра, — це буде двогодинна вулична вистава «Містерія для Пінзеля» у виконанні акторів театру «Воскресіння», хору та оркестру «Трембіта», ансамблю ударних інструментів «Олідрам». А про самого майстра публіці розповість директор Львівської галереї мистецтв і дослідник його творчості Борис Возницький.

А у Підгорецькому замку 18 травня о 13.00 відбудеться лицарський турнір, а ще — вистава театру «Воскресіння» та виставка архівних фотоматеріалів з історії Підгорецького замку, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів, фото автора.

Квентін Тарантіно очолить Венеціанський кінофорум

Відомого американського режисера й сценариста запрошено до Італії. Він очолить журі 681-23-го Міжнародного Венеціанського кінофестивалю. Як повідомляє ІТАР-ТАРС, про це рішення Ради директорів бієнале оголосив його голова Паоло Баратта, пояснивши, що Тарантіно, як голову журі, запропонував художній директор кіноогляду Марко Мюллер. «Тарантіно міцно посідає місце серед найбільш приголомшливих режисерів сучасності. Режисер, творчість якого вивчається й є улюбленою, а сам він, можливо, єдиний, хто тішиться славою рок-зірки. Він виробив свій неповторний кінопочерк, що сполучає посилання на різні жанри кіно минулого з динамічністю дії, незвичайне полотно оповіді, що увійшло до кіномови під терміном «палп фикшн», — ідеться в заяві дирекції бієнале. Нагадаємо, Венеціанська виставка кіномистецтва — найстарший кіноогляд світу: його було засновано ще 1932 року. Цього року він відбудеться з 2 по 12 вересня.

Виявлена Рафаелева «Перлина»

У музеї італійського міста Модена було виявлено роботу Рафаеля, повідомляє Reuters. Тривалий час вважалося, що картину розміром 30 на 40 сантиметрів було створено в XIX столітті на основі полотна «Свята родина», також відомого як «Перлина». Проте вчені за допомогою сучасних методів атрибуції змогли встановити, що автором картини є Рафаель.

На полотні змальована жіноча голова. Вочевидь, робота була або одним із перших етюдів Рафаеля при створенні «Святої родини» або частиною більшого за розмірами зображення, першого варіанту «Перлини». Нагадаємо, «Святу родину» Рафаель задумав і розпочав над нею працювати, проте смерть 1520 року завадила художникові закінчити твір. Картину завершив один із найталановитіших учнів Рафаеля — Джуліо Романо. Роботу придбав кардинал Іпполіто д’Есте. Незабаром він продав «Святу родину» (зараз вона зберігається в мадридському музеї Прадо), залишивши собі лише фрагмент, що його створив сам Рафаель. У запасниках галереї д’Есте його й знайшли більше чотирьох століть по тому. Мистецтвознавець Маріо Скаліні розповів, що в каталозі галереї значилося зображення голови Мадонни; відомо було, що картину не продавали, однак знайти її не могли. Увагу Скаліні привернула невелика робота в розкішній різьбленій золотій рамі. Очевидно, що людина, яка так обрамувала картину, не вважала її за копію XIX століття й знала, хто її автор, відзначив мистецтвознавець. За словами Скаліні, картину реставрували в XVII і XIX століттях, і лише сучасні технології дозволили розгледіти під слідами робіт «нікчемних малярів» Рафаелеву руку. Зараз знайдену картину оцінюють приблизно в 30 мільйонів євро.

Названо номінантів «Тоні»

У Нью-Йорку оголосили претендентів на престижну бродвейську театральну премію «Тоні», повідомляє lenta.ru, посилаючись на The Los Angeles Times. Серед номінантів виявилася безліч акторів, знайомих широкому глядачеві за кінороботами. Так, на винагороду за найкращу чоловічу роль у п’єсі висунуто: Джуда Лоу (він зіграв Гамлета), Альфреда Моліну, Лів Шрайбер, Крістофера Вокена й Дензел Вашингтон. Серед претенденток на «Тоні» за головну жіночу роль у п’єсі — Лора Лінні, за роль у мюзиклі — Кетрін Зета-Джонс. Також за акторські роботи номіновано Скарлетт Йоханссон і Анджелу Ленсбері. По 11 номінацій отримали мюзикли Fela! та La Cage aux Folles. У категорії «Найращий мюзикл» представлено й American Idiot — виставу, побудовану на матеріалі однойменного альбому панк-гурту Green Day. Церемонія нагородження призначена на 13 червня 2010 року. Премію «Тоні» вважають театральним аналогом «Оскара» й «Греммі»; її заснували 1947 року.

У димці дощів і туманів

«Кольорові простори» — так Христина Смєлова назвала свою персональну виставку, що відкрилася в галереї «Печерська» (при Культурологічному центрі Українського товариства охорони пам’яток історії та культури). Колір у живописі молодої художниці дещо незвичайний. Христина Смєлова віддає перевагу м’яким, навіть глухим тонам, що нагадують швидше про акварель і пастель. Утім, її фарби здатні й заворожливо переливатися, як у натюрмортах («Мальви», «Польові квіти») або деяких пейзажах («Золотоворотський скверик», «Дворик»). Проте частіше художниця осяює свої простори розсіяним сріблястим світлом і закутує їх легкою димкою — ранковою, осінньою, витканою з дощу або туману («Дощ», «Туман», «Весна над Густинью», «Над Россю»), оповідаючи, як здається, не стільки про реальний світ, скільки про деяку невідому сяячу країну, прекрасну й трохи сумну, повідомляє Оксана ЛАМОНОВА, фото автора.

Міла Йовович стане Міледі

Продюсер і режисер Пол У.С. Андерсон, який створив «Обитель зла» й «Смертельну битву», оприлюднив акторський склад своєї сучасної 3D-версії роману Олександра Дюма «Три мушкетери». Роль порочної та спокусливої леді Вінтер (графиня де Ла Фер, Міледі) режисер віддав своїй дружині, з якою живе в законному шлюбі менше аніж рік, — Мілі Йовович, повідомляє newsru.com, посилаючись на The Film Stage . А могутнього кардинала Рішельє, який, задумавши вбивство Бекінгема, посилає до Лондона агента Міледі, зіграє австрійський актор Крістоф Вальц, якому після «Безславних виродків» посипалися цікаві пропозиції. Роль головного героя — Д’Артаньяна — дісталася 18-річному Логанові Лерману, відомому за фільмом «Персі Джексон і викрадач блискавок». Портоса зіграє Рей Стівенсон, Атоса — Люк Еванс, Араміса — Меттью Макфейден. За непідтвердженими, поки що, даними, Орландо Блум може зіграти герцога Бекінгема. Власне кажучи, йому зроблено таку пропозицію. Як розповідав раніше сам Пол У.С. Андерсон, він планує привнести до класичного сюжету дух сучасності, проте не збирається міняти час дії «Мушкетерів». «Ми напевно модернізуємо «Трьох мушкетерів», але не відмовимо собі в задоволенні зняти історичне кіно, — признався режисер. — Проте в нашому фільмі корсети та пір’я з капелюхами не займатимуть центрального місця. Головне — це яскраве дійство, романтика і пригоди». Реліз нової версії фільму намічено на 2011 рік.

Дні Шекспіра в Києві

У Культурно-освітньому центрі «Майстер Клас» стартували Дні Вільяма Шекспіра, приурочені до його дня народження, який відзначається 23 квітня. У рамках Англійського кіноклубу пройшов показ фільму «Гамлета» (Велика Британія, 1996), знятого режисером Кеннетом Брана, і де роль Рейнальдо виконав Жерар Депардьє. Програма передбачає покази найбільш відомих екранізацій п’єс класика драматургії, а також концерт «Шекспір і музика». У виконанні камерного оркестру «Колегіум Київ» під керівництвом британського диригента Пола Генрі прозвучить музика з фільмів за творами Шекспіра, а також пов’язаними з його добою, — періодом правління Єлизавети I в Англії в другій половині XVI століття. Це вже четвертий концерт із проекту «300 років британської музики», який ініціював «Майстер Клас». Будуть виконані твори Вільяма Волтона, який створив саундтрек до знаменитої оскароносної стрічки режисера Лоуренса Олів’є «Ричард ІІІ», твору класиків британської музики — Едварда Елгара, Вільяма Бойса і Ральфа Воан-Вільямса. Найцікавішим пунктом у програмі концерту стане виконання нової версії легендарних п’єс, створених італійським композитором Ніно Рота для фільму Франко Дзефіреллі «Ромео та Джульєтта» (1968). Аранжування здійснив молодий київський композитор Андрій Бондаренко, який уже не вперше бере участь у проектах «Майстер Класу». Фільм буде показано 29 квітня. Також у програмі Днів Шекспіра показ незвичайної версії знаменитих шекспірівських п’єс — анімаційної. Цей проект було здійснено в 1992—1994 роках спільно британськими та російськими кінематографістами.

Газета: 
Рубрика: