Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи зуміла Україна отримати бажане і у Вашингтоні, і в Москві?

14 квітня, 2010 - 00:00

Понеділка минув термін, до якого новий український уряд обіцяв подати до парламенту держбюджет-2010, і тепер уже зрозуміло, що відповідний закон може бути затверджений, імовірно, в травні. Чотири місяці, а в гіршому випадку й півроку без бюджету — це, на жаль, не дуже належна характеристика України для потенційних інвесторів, які обов’язково хочуть знати, куди ж іде країна, яку вони кредитують. Надзвичайна цікавість і «бюджетне» нетерпіння цими днями проявляють і українські журналісти. Експерти вже втомилися розповідати їм про погрози, пов’язані з тим, що цей документ ще не народився.

Дещо іншими словами, але приблизно те ж саме говорив днями директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, пояснюючи, навіщо країні бюджет-2010 року. Експерт зазначив, що яким би не був бюджет, він усе одно не влаштовуватиме ні певні політичні сили, ні ті або інші верстви населення. Водночас документ необхідний, зауважує Бураковський, щоб регулювати фіскальний стан країни 2010 року, а одночасно і для того, щоб почати жити з чистого аркуша, ліквідувавши головні фіскальні диспропорції. Але головне завдання цього бюджету, за Бураковським, усе ж таки полягає в тому, щоб забезпечити визнання бюджету і економічної політики України Міжнародним валютним фондом.

Експерт вважає, що рекомендації МВФ жодним чином не суперечать українським потребам, якщо розуміти їх як економічно обгрунтовані й направлені на подолання кризових явищ. Він застерігає від різкої поляризації думок щодо співробітництва з Фондом і нагадує, що, крім іншого, це — позитивний сигнал для потенційних інвесторів.

Між тим цими днями в експертному середовищі розгорнулася досить різка дискусія щодо співробітництва з МВФ. Тільки ледачий не докоряв уряду в тому, що раніше, перебуваючи в опозиції, нинішні його функціонери активно виступали проти використання кредитів МВФ. (Бураковський зауважив, що відомі негативні висловлювання були викликані виключно політичними мотивами).

Але цими днями звучала також досить різка, але ділова критика стандартів Фонду, який майже не розрізняє країни і всіх стриже під один гребінець. Так, президент Всеукраїнського союзу учених-економістів Олександр Кендюхов посилався на невдалий досвід реформ, проведених свого часу під егідою МВФ в Аргентині, де величезні кошти були витрачені в основному на інфраструктурні проекти, які не здатні принести очікувану віддачу. Тепер, за його словами, такі ж самі рішення, що не завершуються зростанням товарної пропозиції, нав’язують і Україні.

Затримка з бюджетом стала приводом і для критичних виступів опозиції. «Ми зараз хочемо звернутися до влади: терміново, цього тижня, подати програму діяльності уряду і подати проект бюджету на 2010 рік», — вимагала в понеділок лідер БЮТ Юлія Тимошенко і нагадувала, що її уряду «дуже дорогою ціною» вдалося зберегти фінансово-економічну стабільності в державі. «Немає програми дії уряду в парламенті й немає проекту бюджету на 2010 рік, — докоряє Тимошенко. — Я вважаю, що це закладає підгрунтя для порушення тієї важко досягнутої фінансової стабільності, коли працювала наша команда в уряді».

Пояснення уряду, що він не квапиться з бюджетом тому, що все ще сподівається на перегляд несправедливих українсько-російських газових контрактів і зниження ціни на російський газ, главу опозиції не влаштовують. Тимошенко, як і раніше, вважає, що нинішня газова угода «відповідає всім європейським стандартам... і вона повністю забезпечує для ринку стабільні ціни на газ». За словами Тимошенко, відсутність державного бюджету на 2010 рік не може пояснюватися відсутністю чіткої ціни на газ. Більше того, як заявила екс-прем’єр, накопичені газові резерви дають можливість не змінювати ціну на природний газ для промисловості на 2010 рік, оскільки «це не обумовлено в контрактах з Росією».

Утім, у понеділок деякі ЗМІ повідомили, що Росію вдалося умовити на ціну 200—230 дол. за тисячу кубометрів. Що поклала або покладе на газові терези Україна, поки що достовірно невідомо. А водночас Президент України Віктор Янукович проводив важливі переговори з виконавчим директором МВФ Домініком Стросс-Каном і міністром фінансів США Тімоті Гайтнером, зустрічався з президентом США Бараком Обамою. У спільній заяві президентів наголошується на рішучості Януковича у подоланні економічних викликів, що стоять перед Україною, шляхом реалізації програми системних реформ і відновлення співробітництва з МВФ. «Президент Обама підтримує цю рішучість», — наголошується в заяві.

І в результаті, як повідомляв напередодні міністр фінансів України Федір Ярошенко, міжнародні фінансові організації почнуть кредитувати Україну вже на початку наступного місяця. Словом, уряд мав переконливі причини, щоб не квапитися з бюджетом. Адже він не гірше за екс-міністра фінансів Віктора Пинзеника розумів небезпеку того, що потенційний дефіцит держбюджету-2010 може становити 20% ВВП.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: