Панно «Погляд у вічність», виконане в незвичний спосіб (викладене мозаїкою із 15 тисяч крашанок), презентували в Національному заповіднику «Софія Київська». Автор монументальної роботи — відома українська сучасна художниця з Одеси Оксана Мась. Півроку майстрині знадобилося, щоб реалізувати цей проект. Силу-силенну крашанок із бука разом із фахівцями, колегами художниці розписували діти, учні й навіть монахині. Унікальна конструкція з писанок — авторський винахід Оксани Мась. Панно виконане на фоні із сусального золота так, що здається ніби витає в повітрі — таке легке й прозоре, сповнене «неземного» світіння. Кожна писанка «зависла» в повітрі окремо одна від одної. Мозаїка тримається на 54 панелях і має розмір 7 метрів заввишки і близько 7 метрів завдовжки, вага — дві з половиною тони!
Вся кольорова палітра писанок досить яскрава — в дусі величної епохи в історії українського мистецтва — бароко. Саме митець того часу Іван Руткевич виконав ікону «Богородиця Елуеса» в XVII столітті. Ця робота стала джерелом натхнення для художниці.
— Я шукала цей погляд всюди: в очах Мадонн Леонардо да Вінчі, в портретах Ван Гога, в сучасних образах, проте ніщо так не вразило мене, як український іконопис, від погляду саме цієї ікони я не змогла відвести очей, — розказала «Дню» Оксана МАСЬ. — Ідея наблизити священний образ до глядача з’явилася після того, як я опинилася віч-на-віч перед святими куполу собору Святого Марка у Венеції, куди мені вдалося піднятися завдяки реставрації собору. Це незабутнє відчуття, коли ти стоїш перед очима святого, і лягло в онову замислу...
Погляд сучасної композиції Мадонни насправді пронизує глядача, він — глибокий і чуттєвий. За задумом автора проекту, це погляд матері, котрий бачить наскрізь, знає всі недоліки свого дитяти, проте її любов долає всі забобони. Художниця розмістила очі святої на рівні близько двох метрів від долу, щоб вони знаходилися саме на рівні очей глядача. Унікальна система освітлення теж діє на виразність погляду.
— Ми радо прийняли подарунок Оксани Мась, бо вважаємо, що ця мозаїка живо перекликається із мозаїками «Софії Київської», — говорить директор Національного заповідника Неля КУКОВАЛЬСЬКА. — «Погляд у вічність» — ціле явище в українській культурі, оскільки доносить наші кращі традиції в сучасному оформленні. Насправді в світовій практиці поєднання стародавніх пам’ятників культури із сучасним мистецтвом досить поширене, ми щасливі, що започатковуємо цю традицію і в нас.
Представлення роботи саме в переддень Нового року за старим стилем — символічне, адже інсталяція сучасної художниці в найдавнішій пам’ятці української культурі — це перегукування культур — минулого і сьогодення.