Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За здоров’я — на здоров’я

Щоб ялинкова голка не вколола в печінку...
25 грудня, 2009 - 00:00
ТАК НЕ ТРЕБА СВЯТКУВАТИ / ФОТО З САЙТУ SHKOLAZHIZNI.RU

Нині, в переддень Нового року, намагатимемось напівжартома говорити про серйозні речі, а саме — переїдання і перепивання. Інформацію, шановні читачі, можете сприймати чи не сприймати — зрештою, кожен чинить так, як йому заманеться, а тим паче коли мова йде про наїдки та напої, та ще й у новорічну ніч. Але довіряти нашому консультантуі мусите, бо це дуже поважний лікар — Євген СКЛЯРОВ, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри поліклінічної справи і сімейної медицини Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

Насамперед, пан професор не радить змішувати кислу та солодку їжу, отож заїдати борщ чи вареники зі шкварками, припустимо, тістечками — зась: варто зробити бодай годинну перерву між прийомами такої розмаїтої їжі.

А тепер щодо уподобаних усіма нами салатів. У ресторанах європейського класу, переконує Євген Якович, вам ніколи не запропонують чогось подібного на вінегрет чи оселедець під шубою — такі кулінарні витребеньки дієтологи вважають «сміттєвою» їжею. Отож овочі та фрукти, які завжди мають бути на столі, а в свята — тим паче, варто подавати цілими, а не порізаними і змішаними докупи. Затямили?

Щодо вподобаного більшістю господинь майонезу, що ним полюбляємо щедро приправляти салати, і не тільки салати, то це, вважає наш консультант, — додаткове, причому неабияке, навантаження на травний канал. Якщо ж ви все-таки є палким прихильником салатів, і вони аж ніяк не смакуватимуть без заправки, то доречніше і, головне, безпечніше для здоров’я використовувати соняшникову, а в ідеалі — оливкову олію.

Також дуже обережно треба ставитися до курей-гриль, а після сорока років — до вуджених продуктів (і риби, і м’яса) і консервів. Із м’ясних продуктів найменше містять холестерину м’ясо індика, курячі грудки, причому купувати ці продукти бажано нашого, українського, виробника.

А ще мене цікавило ось що. У зв’язку з тим, що тепер упродовж цілого року у продуктових крамницях, як мовиться, до вибору — до кольору, деякі з моїх знайомих надають перевагу зимової пори свіжим овочам і фруктам. Отож, як вибрати, припустимо, свіжі помідори? Порада пана професора така: якщо всередині помідорів є білі прожилки, це означає, що там великий вміст нітратів. Це ж стосується й інших овочів. Вихід один — не купувати цієї продукції взагалі, а згадати старі добрі часи, коли овочі до зимового святкового столу заготовляли влітку та восени. Отож ліпше частуватися соленими, квашеними помідорами, огірками, капустою, ніж тими самими, але свіжими продуктами, адже їх ніхто взимку прискіпливо не перевіряє на нітрати.

Зрозуміло, що неабияке значення в новорічну ніч мають горілчані вироби. «Отож, що порадите, пане професоре?» — «Насамперед, не економити на власному здоров’ї — купувати спиртні напої в мережі супермаркетів чи інтермаркетів».

Гаразд, щодо місця придбання «зігріваючого душу й тіло» зрозуміло, а от у якій кількості можна, як мовиться, споживати, щоб не зашкодити здоров’ю? Тут, вважає наш шановний консультант, доречно запозичити досвід американців, які п’ють міцні напої, зокрема, горілку, буквально по кілька ковточків. До речі, горілка, або інші міцні напої, спожиті в кількості до 50 грамів, очищують судини, знижують рівень холестерину в крові. Принагідно цікавлюся: «Може, в такому разі, варто дотримуватися ощадного правила споживання горілки не тільки в свята, а щодня — для профілактики того ж атеросклерозу?» Відповідь дістаю категоричну: «Ні», бо в разі щоденного споживання ніби безпечних 50-ти грамів горілки чи коньяку можна, виявляється, дістати хронічне запалення підшлункової залози. «А як, пане Євгене, щодо пива?» — «У вищезгаданих Сполучених Штатах Америки споживання пива взагалі заборонене до 21 року — через уміст естрогенних домішок. І друге, на що я б хотів звернути увагу: в клініці внутрішніх хвороб студентам завжди показують чимало хворих із так званим пивним серцем — постійне споживання бурштинового напою призводить до збільшення камер серця, яке не в стані перекачувати достатню кількість крові для нормального функціонування організму».

А я далі про своє... Якщо таки сталося, що людина бавилася-бавилася і напилася, чи є засіб, застосувавши який, можна швидесенько «потерпілого» витверезити? Колись чула, що в тому сенсі дуже помічним є «коктейль» із півсклянки води і п’яти крапель нашатирного спирту.

Насамперед, вважає профессор Скляров, алкоголь треба нейтралізувати від самого початку забави перевіреними народними методами — квашеними огірками чи квашеною капустою. Одначе, якщо «заштормило», зарадить і вищезгаданий «коктейль».

І насамкінець.

— Упродовж року люди, що мають якісь проблеми зі шлунком, печінкою, підшлунковою залозою (зрештою, за нинішнього ритму і способу життя — хто їх не має?!), більш-менш бережуться. Якщо ж є загострення, підстраховуються медикаментами чи різного роду обмеженнями в їжі. І от прийшли новорічні та Різдвяні свята. Погодьтеся, Євгене Яковичу, дуже, ну дуже хочеться і смачненько поїсти, і трошки випити, а втриматися — важко. То, може, з огляду на відомі проблеми саме зі шлунком, печінкою, підшлунковою, підстрахуватися, припустимо, розчином ацидин-пепсину, фесталом, мезимом, панкреатином, церукалом?

— Я ще раз наголошую: попри всі бажання, будьте стриманими, не переїдайте, якщо вже дуже хочеться — не відмовляйте собі, але скуштуйте всього потрошки, особливо масної їжі. А якщо переїли, найліпше спровокувати блювання і почистити в такий спосіб шлунок. Якщо ж уже дуже погано, варто випити заледве рожевий розчин марганцівки — бодай пару ковтків. І ще раз давайте наголосимо ось на чому: отруїтися можна не лише неякісною їжею чи сфальсифікованим алкоголем, а й дуже якісними продуктами і напоями, спожитими в занадто великій кількості, через що їх і не сприйняли або шлунок, або підшлункова, або печінка.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День» Львів
Газета: 
Рубрика: