Вчорашній візит президента Литви Далі Грібаускайтє в Україну та її переговори з главою Української держави Віктором Ющенком виходив далеко за рамки двосторонніх відносин між обома країнами. І це пояснюється декількома моментами. Перш за все, потрібно враховувати те, що візит лідера з країни-члена ЄС відбувається напередодні запланованого на 4 грудня саміту Україна-ЄС. По-друге, пані Грібаускайтє від 2004 по 2009 рік обіймала посаду єврокомісара з питань бюджету та фінансового планування, відтак добре розбирається в європейській кухні. І по-третє, не менш важливим фактором є те, що цей візит проходить на тлі президентської кампанії в Україні.
Тому зрозуміло, що європейська проблематика обговорювалася в ході переговорів, і українській стороні було важливо заручитися підтримкою литовського президента для отримання максимально вигідного для України результату на саміті, який через тиждень проходитиме в Києві. На спільній прес-конференції Віктор Ющенко заявив: «4 грудня ми будемо мати проміжний документ про співпрацю між Україною та ЄС у частині роботи над асоціативною угодою, зоною вільної торгівлі, лібералізації візового режиму, інтеграції України до європейських інституцій, включаючи інтеграцію України до Європейської енергетичної асоціації».
Зі свого боку литовський президент підтвердила готовність Вільнюса допомогти Києву. «Я готова допомогти вам настільки, наскільки ви бажаєте, на вашому шляху до Європейського Союзу. Ми готові допомогти вам політично, економічно в усіх галузях, якщо вам тільки захочеться такої допомоги, — сказала пані Грібаускайтє. Разом із тим вона застерегла: Україна сьогодні в складній ситуації, і вся Європа дуже уважно слідкує за тим, як ви будете себе поводити, як торгуватиметеся з нами, які закони прийматимете. Це для вас буде тест, чи Україна зможе займатися підприємництвом прозоро й боротися з економічною та фінансовою корупцією, чи зможуть українські політики бути відповідальними не тільки з українським народом, але й з міжнародною спільнотою, перш за все в енергетичній області. Україна є одним із найбільших наших партнерів у галузі енергетики. Якщо ви забудете про посередників і зробите все якомога прозоріше, це буде для України тест: як на неї будуть дивитися, як її оцінюватимуть. Тому я бажаю вам успіху. Литва готова вам допомогти настільки, наскільки зможе, і на рівні уряду, і на рівні президента, і на людському рівні».
Український Президент теж поділяє думку глави Литовської держави щодо прозорості схем поставок української електроенергії до Литви. «Сьогодні я направлю вимогу для уряду виключити посередників із даного проекту й переглянути угоду в цій частині. Я всіляко підтримую тезу й позицію, яку висловлює литовська сторона і, зокрема, литовський президент щодо чесних, прямих, без посередників стосунків у сфері електроенергетики», — наголосив Віктор Ющенко на прес-конференції.
Він також повідомив, що кілька тижнів тому під час переговорів із президентом Білорусі Олександром Лукашенком було обговорено питання щодо спроможності білоруської системи передачі електроенергії обслуговувати цей проект. «Білоруська сторона зробить усе необхідне для того, щоб мати відповідні потужності з передачі цього потоку в об’ємі близько 850 мільйонів кіловат/год на рік», — сказав В.Ющенко.
За його словами, Україна готова виділити один ядерний блок для генерації та поставки української електроенергії на експорт. Президент України також вважає, що підписана угода про експорт електроенергії до Литви з 1 січня 2010 року є гарним прикладом реалізації взаємних економічних інтересів. Ще одним прикладом добросусідських відносин між обома країнами глава Української держави назвав домовленість про те, що Литва видаватиме громадянам України довгострокові візи безкоштовно.
Не можна не звернути увагу на європейський стиль литовського президента, яка спеціально запланувала в Україні зустрічі зі всіма головними претендентами на посаду глави Української держави. На прес-конференції з Віктором Ющенком пані Грібаускайтє відзначила наступне: «Під час виборів нового президента українські люди муситимуть визначитися, яке майбутнє вони обирають і яке майбутнє вони хочуть творити». «Литва завжди поважатиме вибір українського народу й допомагатиме Україні настільки, наскільки вона сама цього хоче. Адже ніхто інший не зможе виконувати ту складну роботу, яку мають виконати Україна та її народ», — сказала вона, наголосивши, що це позиція не лише Литви, а й європейської спільноти.