Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Золота телеколекція

За 13 років відзнято 130 кращих театральних вистав!
26 листопада, 2009 - 00:00
ЦЬОГО РАЗУ ТЕЛЕГЛЯДАЧАМ БУДЕ ПРЕДСТАВЛЕНО ТЕЛЕВЕРСІЮ ВИСТАВИ МОЛОДОГО ТЕАТРУ «ГАМЛЕТ» / ФОТО ОЛЕКСАНДРА ХІТРОВА

Проект київської телерадіокомпанії «Золоті ворота» можна назвати коштовною театральною колекцію. Нині в телескарбниці режисера та ведучої Наталі Грабченко і її творчої команди ціла серія популярних вистав переважно столичних колективів.

— Ця колекція, як, власне, і весь театральний проект, не має аналогів в Україні. Він отримав визнання за кордоном, транслюючись на телеканалах і здобуваючи відзнаки на телевізійних фестивалях у Росії, Німеччині, Чехії, Польщі, США та Канаді, — розказала «Дню» Н. Грабченко. — У нас є унікальні записи вистав першої драматичної сцени країни — Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, кращі зразки класичного та сучасного оперного та балетного мистецтв у постановках Національної опери України, вистави уславленого Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки, феєрична театральність у творах молодих мистецьких колективів Київського академічного Молодого театру та Академічного театру драми і комедії на Лівому березі Дніпра... Також у телевізійних версіях «Золотих воріт» відображено мистецькі шукання найуспішніших вітчизняних антреприз — Театральної компанії «Бенюк і Хостікоєв» та проекту експериментальних вистав у театрах Києва та Харкова режисера та продюсера Андрія Жолдака.

Розмаїття жанрів, напрямків та форм у виставах, що репрезентує ця колекція, говорить само за себе: драми та мелодрами, трагедії, комедії, оперети, рок-опера, симфонічні поеми, опери та балети, дитячі спектаклі... Крім цього, важливе значення має телевізійне осмислення театральних творів, здійснене з художнім підходом, з багатокамерною телевізійною зйомкою під час вистави, що йде на глядача, унікальною обробкою зображення і звуку, образним підходом до монтажу та графічного оформлення телевізійної версії.

Наша збірка має величезне значення для історії мистецтва, оскільки багатьох вистав уже немає в репертуарах театрів, лишилися тільки спогади глядачів, враження критиків і легенди про знакові постановки. Багатьох знаменитих акторів, які були окрасою і гордістю української сцени, вже немає серед живих. У наших телеверсіях продовжено їхнє мистецьке життя: тут оживають неповторні образи, створені Степаном Олексенком, Наталією Лотоцькою, Юлією Ткаченко, Вірою Предаєвич, Анною Ніколаєвою, Анатолієм Пазенком, Валерієм Сівачем, Ольгою Писар та іншими майстрами.

Завдяки театральному проекту телерадіокомпанії «Золоті ворота» назавжди для нащадків збережено унікальні акторські роботи найперших зірок українського театру: Ади Роговцевої, Богдана Ступки, Анатолія Хостікоєва, Богдана Бенюка, Юрія Мажуги, Валерії Заклунної, Лариси Кадочникової, Наталії Сумської, Ольги Сумської, Олексія Богдановича, Леся Задніпровського, Поліни Лазової, Тетяни Назарової, Станіслава Боклана, Олексія Вертинського, Дмитра Лалєнкова та інших видатних акторів. Глядач має можливість і через десятиліття доторкнутися до кращих зразків української режисури у виставах Сергія Данченка, Ірини Молостової, Володимира Оглобліна, Михайла Рєзниковича, Едуарда Митницького, Сергія Сміяна, Миколи Мащенка, Віталія Малахова, Андрія Жолдака, Станіслава Мойсеєва, Юрія Одинокого. У проекті представлено унікальні стенографічні рішення видатних митців Данила Лідера, Давида Боровського, Михайла Френкеля, Марії Левитської, Сергія Маслобойщикова, Олени Богатирьової.

Завдяки цій колекції глядачі телеканалу «Культура» мають змогу насолоджуватися кращими зразками українського театрального мистецтва у всіх його жанрах. А кожного четверга шанувальники театру бачать цікаву й оригінальну постановку (повтор передачі відбувається у п’ятницю та неділю). Треба відзначити, що перед показами ведуча програми Наталя Грабченко представляє найцікавіші моменти історії створення вистави, запрошуючи в студію її творців.

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: