Території компактного етнічного поселення для одеського регіону звичайна справа. В області проживають представники півтори сотні національностей. Є угорські, албанські, румунські села. Більше того, цілі райони мають той або інший етнічний відтінок. Наприклад, Болградський район має яскраво виражену болгарську національну специфіку, Тарутинський район — молдовську.
В обласному центрі етнічно зумовлені райони залишилися хіба що в історичних назвах. Молдаванка, наприклад. Однак уже кілька років у місті говорять про появу нових етнічних кварталів. І пов’язують це з представниками не споконвічних сусідів регіону, а вихідців із Азії. Передусім, із Китаю.
— В Одесі в останні 15 років значно збільшилася чисельність представників китайської та в’єтнамської діаспор, — розповідає керівник регіонального центру соціально-політичних досліджень «Фокус» Геннадій Штаубе. — Стало більше студентів і торговців. За різними даними, загальна чисельність, наприклад, китайців у регіоні складає до 30 тисяч осіб. В’єтнамців — до 10 тисяч. Діаспора цих етносів має багатовіковий досвід освоєння нових територій. Причому представники цих національностей вважають за краще розселятися компактно, оскільки слабо інтегруються в соціальне середовище нового ареалу і не асимілюються.
Три роки тому в центрі Одеси з’явився багатоповерховий житловий комплекс «Диво-місто», заселений переважно китайцями. Тоді в Одесі й почали говорити про етнічний вплив китайської діаспори. А днями в Одесі з’явився житловий комплекс із двох будинків, що заселені етнічними в’єтнамцями.
У житловому комплексі на кошти в’єтнамської діаспори був створений культурний центр «Лотос». Про нього давно мріяли всі одеські, та не лише, в’єтнамці. Це вже не перший подібний проект в’єтнамської діаспори, подібний комплекс раніше був відкритий у Харкові, куди представники одеської діаспори спеціально їздили набиратися досвіду.
— Тепер у нас є місце, де ми зможемо всі разом збиратися, відзначати свята та дні народження, — розповідає активіст в’єтнамської діаспори в Одесі Вон Вей Муен. — Більшість із нас займається в Україні бізнесом, виробництвом. Але рано або пізно всі повертаються додому, до В’єтнаму.
Житловий комплекс — це два десятиповерхові будинки, в кожному по 60 одно-п’яти кімнатних квартир. Крім того, в комплексі є інфраструктура: магазин, ресторан. Також планується відкрити недільну школу, де діти вивчатимуть в’єтнамську та українську мови і знайомитимуться з культурами обох країн.
— Згідно зі статистикою, в Москві, наприклад, проживає 250 тисяч китайців. І половина з них компактно проживає в Ізмайлово, — розповідає політолог Леонід Кречинський. — Одесу та інші великі міста також тією або іншою мірою чекає цей процес.