У середу Президент України Віктор ЮЩЕНКО зробив несподівану сенсаційну заяву. Він сказав, що не ветуватиме закону про підвищення мінімального прожиткового рівня, зарплат і пенсій, ухвалений Верховною Радою 20 жовтня. «Парламент ухвалює цей закон. Я згоден з парламентом», — сказав Президент.
Тим часом, закон про соціальні стандарти до вчорашнього дня створював у країні ніби подвійну інтригу. Перша її частина полягала в тому, чи набуде цей законодавчий акт чинності. Для цього його має підписати Президент. Цілковитої зрозумілості в цьому питанні не створила й учорашня заява, оскільки Президент не сказав, що закон у нинішньому вигляді він підпише. А йому аж ніяк не обов’язково повністю відхиляти закон. Зважаючи на складну економічну й бюджетну ситуацію, він може стандарти дещо підправити.
Напередодні певне світло на муки Президента з цього приводу пролила в ефірі одного з телеканалів голова Секретаріату Президента Віра Ульянченко. «Вивчається закон, у яку копійчину це виллється країні. Президент працює над цим законом», — сказала вона, всього трохи (на копійку) позначивши складності. Якщо профспілки здебільшого стоять за нові соцстандарти, то більша частина бізнесу — проти. Представники ряду асоціацій і спілок підприємців просять Президента України ветувати цей закон, пропонуючи йому таким чином стати рятівником країни від безробіття. «Підвищувати соціальні стандарти доцільно лише в умовах, коли поліпшуватиметься економічна ситуація в країні», — сказала на прес-конференції в Києві у вівторок голова ради підприємців і роботодавців України Тетяна Зацерковна.
Проте Ульянченко постаралася, щоб її позиція не виглядала однобокою. Вона підкреслила, що в Президента також є питання з приводу того, що прем’єр-міністр обіцяла на початку 2009 року не знижувати соцстандарти, а сьогодні зарплати фактично знижуються. «Тобто ми в людей забираємо гроші, й треба якось дати відповідь і на це питання».
Зважаючи на величезну чисельну перевагу «людей» над підприємцями, Президент, який тепер є ще й одним із претендентів на цю посаду, й ухвалив, напевно, оголошене вчора, але ще не до кінця зрозуміле, рішення.
Не виключено, що в цьому на нього неабияк вплинула друга частина описуваної колізії, яка полягає в тому, що реалізація спірного закону може стати непереборною перешкодою для виділення Україні четвертого траншу кредиту МВФ. А без нього на країну може чекати бюджетний крах. Причому МВФ, схоже, готовий навіть заплющити очі на всі свої інші умови, але жорстко вимагає вето на соцстандарти. Ульянченко у своєму інтерв’ю ці дві частини тісно пов’язала. «Транш — це серйозна проблема. Підписуючи документи на наступний транш, треба було б зрозуміти, які умови МВФ були виконані урядом, а які — ні. Держава бере серйозні зобов’язання й величезні борги... Або ми ці гроші проїдаємо, або використовуємо на передвиборні популістські обіцянки, або ми реформуємо економіку», — сказала голова СП. При цьому вона як би натякнула прем’єр-міністрові Юлії Тимошенко, котра вимагає президентського вето, що проблемні стандарти — справа рук і самої парламентсько-урядової коаліції: відповідний законопроект був внесений Олегом Зарубінським, який є членом блоку Літвіна, що входить до коаліції, а очолювана ним фракція голосувала за ухвалення цього закону.
Тож Міжнародний валютний фонд також є учасником цієї колізії. Його представник в Україні Макс Алієр зустрівся у вівторок з керівництвом українських профспілок. За підсумками цієї зустрічі прес-служба МВФ, зокрема, повідомила, що Алієр роз’яснив проффункціонерам, що ключовим елементом програми Фонду є захист купівельної спроможності зарплат і пенсій, і підкреслив, що значна частина ресурсів МВФ, які надаються Україні, прямує до державного бюджету для забезпечення своєчасної виплати пенсій і зарплат. Він також зазначив, що, відповідно до програми, виплати збільшуватимуться зі зростанням інфляції, яка, як передбачається, становитиме 10%. Але їхнє зростання з темпами вищими за інфляцію, на думку Алієра, стане нестерпним тягарем для держбюджету України. Однак, як зазначає у своїй заяві Партія регіонів, «саме таке підвищення міститься в ухваленому Верховною Радою України законі про підвищення соціальних стандартів, який пані Тимошенко назвала «атомною бомбою», а МВФ вимагає заветувати». «Схоже, добродії з МВФ остаточно заплуталися й розгубилися», — роблять висновок регіонали. Але ми наважимося зробити інший висновок. Схоже, МВФ позначив базу для компромісу, на який усі сторони, що беруть участь у цій колізії, могли б погодитися без шкоди й для репутації, й для економіки...