Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Майбутнє — за телемедициною

Українські та американські медики будуть консультуватися в режимі on-line
15 жовтня, 2009 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Уже 12 років між провідними клініками України та США діє «Програма медичного обміну». Завдяки їй наші медики підвищують кваліфікацію та отримують цінний досвід від іноземних фахівців. Однак для наближення вітчизняної медицини до світових стандартів цього недостатньо. Як переконують фахівці, нам треба впроваджувати новітні методи лікування та діагностики серцевих, онкологічних та інших захворювань, а також переходити на інформаційно-комунікаційні технології, наприклад, організовувати телемости між медичними закладами.

Перший досвід, як проводити медичні засідання в реальному часі, уже є: днями відбувся телеміст Україна — США між американським госпіталем «Провіденс» та представниками Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова, головного управління охорони здоров’я КМДА, Національного медичного університету ім. Богомольця та ін. Телеміст пройшов за підтримки телекомунікаційної компанії «Адамант» та благодійного медичного фонду «Допомога медицині» (компанія має багаторічний досвід в організації телемостів та трансляцій різних подій в режимі on-line в інтернеті, однією з яких була цьогорічна фотовиставка «Дня»).

— Проблема вроджених пороків серця ускладнюється тим, що їх може бути понад 150 варіантів. Часто виникають ситуації, коли треба скликати консиліуми й радитися не тільки з найкращими лікарями України, а й зарубіжних держав. Тому тут вся надія якраз на телемедицину. Завдяки сучасним інформаційним технологіям ми зможемо проводити наради у режим on-line, влаштовуючи телемости між нашими лікарнями та клініками, наприклад, США, — зазначив завідувач відділення вроджених проблем серця Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова АМН України Михайло Зіньковський. — Впровадження новітніх інформаційних технологій також розширить географію контактів між медиками та розвине систему дистанційного навчання.

Під час телемосту, що відбувся позавчора ввечері, лікарі обох країн ще раз обговорили питання співпраці. Зараз у «Провіденсі» проходять стажування 20 українських лікарів: з Києва, Вінниці та Рівного. Це вже шоста делегація наших фахівців до США. Починаючи з 1997 року, в програмі взяли участь понад 150 наших лікарів різних спеціальностей: кардіологи, гінекологи, пластичні хірурги, педіатри, стоматологи тощо.

— Програма медичного обміну має велике значення не тільки для України, а й для США, зокрема, у сфері кардіології, адже ваші фахівці нині вважаються одними з найкращих у Європі, — зазначив під час телемосту президент госпіталю «Провіденс» Кент Кехі. — Україна має плюс від цієї програми ще й тому, що вона дає можливість лікувати у нас пацієнтів із рідкісними чи складними захворюваннями, які з тих чи інших причин не лікують у вашій країні. Ми й будемо співпрацювати з українськими колегами, проводити міжнародні семінари, тренінги, конгреси, а також допомагати у впровадженні інформаційно-комунікаційних технологій, адже це нова методика взаємодії лікарів із лікарями та лікарів із пацієнтами.

За словами першого заступника Головного управління медичної допомоги КМДА Віталія Мохарєва, телемедицина має стати однією зі складових реформи усієї медичної галузі. Лише у Києві нині працює 60 тисяч медичних працівників, із них 11 тисяч — лікарі. Це значний трудовий та науковий ресурс, який потребує новітніх знань та досвіду. Зважаючи на те, що Україна та Київ зокрема готується до чемпіонату Європи з футболу, медична громада теж потребує тренінгів та знань, зокрема, у наданні невідкладної допомоги у разі нещасних випадків під час матчів. Тому досвід американських колег Україні знадобиться. І якщо відвідати зарубіжні клініки зможуть не всі лікарі, то обговорити деякі питання під час телемостів — цілком реально.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: