Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Занепокоєність Генсека НАТО

Расмуссен закликав союзників виявити волю в афганській війні
30 вересня, 2009 - 00:00
АНДЕРС ФОГ РАСМУССЕН

Сили НАТО в Афганістані переживають не найкращі часи — днями надійшли нові повідомлення про загибель трьох французьких, двох американських і одного британського військового в цій країні. Про намір «якнайшвидше повернути своїх хлопців із Афганістану» заявив прем’єр-міністр Італії Сильвіо Берлусконі після похоронів шести італійських десантників, убитих у Кабулі. Нідерланди та Канада також оголосили, що 2010 і 2011 роки стануть відповідно роками виведення їхніх військ із Афганістану. Постійне зростання кількості загиблих та поранених в афганській війні приводить до того, що серед політиків та населення країн-членів НАТО виникає все більше сумнівів стосовно участі у військових операціях в Афганістані.

Однак Генеральний секретар блоку Андерс Фог Расмуссен закликав американців відкинути всі сумніви щодо готовності інших членів НАТО продовжувати операцію в Афганістані. «Афганська війна — це не чиясь воля, а необхідність», — заявив Генсек Альянсу в своєму першому виступі в Сполучених Штатах на цій посаді. Ці слова Расмуссена прозвучали на фоні попереджень, що звучали з вуст високопоставлених американських і натовських військових в Афганістані про те, що якщо вони не отримають підкріплення, то операція може провалитися. «Я трохи занепокоєний тими сумнівами, що я чую в ці дні в Сполучених Штатах щодо НАТО, — заявив Расмуссен, звертаючись до членів впливової науково-дослідної Атлантичної ради. — Приниження внеску європейців та канадців, що висловлює дехто тут, у США, здатне призвести до того, що це пророцтво збудеться». Генсек Альянсу нагадав: 40% усіх військових, які беруть участь у цій операції, — не з Америки, і що на сьогодні там загинули солдати з понад 20 країн. Генсек додав: йому відомо про те розчарування, що відчувають американські офіційні особи від «обмежень, які деякі члени НАТО вводять для своїх контингентів; часу, який іде в НАТО на прийняття рішень; небажання деяких країн направляти більше своїх сил для участі в цій місії, навіть з метою підготовки. При тому, що рахунок загиблих не може бути ступенем солідарності, він, на жаль, являє собою символ прихильності». За словами Расмуссена, влада Афганістану повинна поступово, провінція за провінцією, перейти до контролю за безпекою, залишаючи військам міжнародної коаліції допоміжні функції.

На сьогодні в Афганістані служать близько 100 тис. військових із понад 40 країн; при цьому більше 60 тис. із них — американці.

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: