На тлі передвиборного галопу з його нескінченними, часто неполіткоректними «дискурсами», очікування «невтепленої» зими, цінової невідповідності, здавалося б, не до видовищ. Тим паче, якщо йдеться про дуже локальний, «лабораторний» фестиваль. Проте всупереч всім перепонам, несприянню міської влади та іншим «не», корабель Міжнародного фестивалю анімаційного кіно КРОК вирушає у своє 16-те плавання.
Від народження цьому унікальному анімафоруму — 20 років. Але тому що спочатку він проходив один раз на два роки (російські круїзи підключилися пізніше), цього року лише «повнолітнє» — 16-те плавання. За цей час фестиваль не тільки поборознив водні простори України та Росії, не тільки затвердив імена вже відомих аніматорів, але й вивів на орбіту світової анімації цілу когорту нових зірок, посівши по праву в світовому фестивальному рейтингу одне з провідних місць. Досить великий сегмент конкурсних фільмів цього року вже відзначений багатьма вищими кінонагородами, такими як «Оскар», «Золотий ведмідь», Гран-прі анімаційних фестивалів у Ансі, Оттаві, Утрехті тощо.
Команда КРОКу на чолі з Іриною Капличною, демонструючи дива організаційної еквілібристики, зібрала учасників і гостей з 37 країн світу, щоб пройти на теплоході «Зірка Дніпра» маршрутом Київ — Запоріжжя — Херсон — Севастополь — Одеса. Як завжди, в засновниках, що надають фінансову підтримку КРОКу, — міністерства культури України і Росії та Українська спілка кінематографістів. На жаль, треба зазначити, що адміністрація міста Києва, яка є серед засновників, з ганьбою виведена з цього славетного складу. Міське управління культури не тільки не розрахувалося з КРОКом за минулий рік (як проте і з іншими фестивалями, до складу засновників яких вона входила), але вважала за краще «не помітити» форум і цього року. На прес-конференції генеральний директор КРОКу Ірина Каплична сказала, що фестиваль має намір подавати позов на Управління культури до суду.
Селекційна комісія відібрала для конкурсної програми 96 фільмів, загальним хронометражем майже 15 годин, а в інформаційній програмі — 30 стрічок.
У міжнародному журі — представники п’яти країн: володар премії «Оскар» режисер Джоан Гратц (США), режисери Жан Рюбак (Франція) і Монік Рено (Нідерланди), знаменитий аніматор із Росії Віолетта Колесникова, а очолив журі голова української кіноспілки, кінокритик і сценарист Сергій Тримбач.
Під час подорожі на зупинках відбудуться зустрічі з глядачами, які стали традиційними, а на кораблі, крім перегляду, будуть гарячі дискусії, круглі столи та майстер-класи.
Широка програма КРОКу й найцікавіші моменти кіноподорожі ми презентуємо нашим читачам на сторінках «Дня», а напередодні моменту, коли на київському причалі прозвучить команда: «Віддати кінці!», в Будинку кіно відбулося урочисте відкриття, на якому, окрім фільму видатного майстра світової анімації Ніка Парка «Уоллес і Громіт: справа про смертельну випічку», при повній залі і, звичайно ж, журі пройшов показ першої конкурсної програми. За браком часу, адже КРОК цього разу дещо «скорочений», — провиною тому є все ті ж фінансові проблеми. Але фестиваль живе, і він розпочався!