Прем’єр-міністр Норвегії, соціал-демократ Йєнс Столтенберг, став першим лідером, якому вдалося за останні 16 років бути переобраним на посаді голови уряду. Всього у виборах взяли участь 24 партії, сім з яких представлені в попередньому складі Стортингу.
Після підрахунку 99,9% голосів виборців, які 14 вересня взяли участь у парламентських виборах, «червоно-зелена» правляча коаліція отримала в Стортингу, однопалатному парламенті, більшість мандатів — 86 з 169. Зокрема, соціал-демократична Робоча партія отримала 64 місця проти 61 місця 2005 року, ліва соціалістична партія і партія Центру отримали по 11 мандатів у Стортингу. При цьому ліві соціалісти втратили чотири мандати в порівнянні з виборами 2005 року.
Також зміни відбулися в таборі чотирьох опозиційних партій, що отримали 83 мандати. Партія прогресу здобула 41 місце в Стортингу проти 38 місць 2005 року, Партія консерваторів, Християнська народна партія та Ліберальна партія відповідно отримали 30, 10 і 2 місця. При цьому консерватори збільшили своє представництво на сім мандатів, а ліберали й християнські демократи відповідно зменшили на шість і один мандат.
Спостерігачі зазначають, що результати нинішніх парламентських виборів можна вважати історичними, оскільки вперше за 16 років норвежці продемонстрували довіру попередньому уряду й обрали його вдруге. Іншою особливістю виборів стало те, що їх результати було дуже складно передбачити через невеликий розрив між блоками в опитуваннях громадської думки, що проводяться напередодні, а також під час самого підрахунку голосів виборців.
Характерно, що до остаточного підрахунку голосів у своїй перемозі не був упевнений Йєнс Столтенберг. «Здається, що наразі все виглядає так, що ми продовжимо роботу. Ще чотири роки!» — сказав щасливий норвезький прем’єр на зустрічі зі своїми прибічниками в Осло.
Нагадаємо, що передвиборчі дебати в Норвегії торкнулися, передусім, питань суспільного добробуту — розвитку охорони здоров’я, шкільної освіти, екології, шляхів фінансування соціальної сфери, розвитку системи догляду за людьми похилого віку.
За словами багатьох прибічників соціал-демократичної Робочої партії, однією із заслуг очолюваного нею уряду стало пом’якшення в країні ефектів міжнародної фінансової кризи. Серед інших здобутків уряду згадується те, що безробіття в країні залишається одним Із найнижчих у Північній Європі — близько 3%.
Як зазначають аналітики, цього року 50-річний Йєнс Столтенберг витратив нафтобагатство країни на рекордну суму 430 млрд.дол. для активізації економіки та збереження безробіття на найнижчому рівні в Європі. Виборці відкинули пропозиції опозиції про скорочення податків.
Столтенберг пообіцяв зберегти податки стабільними та витрачати більше грошей на соціальне забезпечення пенсіонерів. При цьому його партія продовжуватиме курс на повну зайнятість. Міністр фінансів Крістін Хальворсен, яка представляє лівих соціалістів, присягнулася припинити видобуток нафти й газу в екологічних регіонах на півночі Норвегії, а партія Центру пообіцяла витрачати більше коштів на шосейні дороги й залізниці.
«Ми, три партії, працювали разом чотири роки й тому маємо спільний підхід до багатьох проблем. Я впевнений, що ми знайдемо їх спільні розв’язання», — сказав норвезький прем’єр у телевізійному інтерв’ю.
Норвегія вийшла з рецесії минулого кварталу після більш м’якого спаду, ніж у її скандинавських сусідів, завдяки інвестиціям у нафтову промисловість і стимулюючим заходам. Цього року Уряд як стимулюючий захід запропонував витратити 22 млрд.дол., що є найбільшою сумою за три десятиріччя.
Згідно з прогнозами центрального банку Норвегії, наступного року зростання материкової економіки, яка виключає видобуток нафти й газу, становитиме 2,5%, після спаду в 1,5% цього року. Тим часом банк скоротив відсоткову ставку до рекордно низького рівня — 1,25%, й у серпні він сигналізував, що в зв’язку із зростанням економіки цю ставку може бути підвищено раніше, ніж передбачалося.
Результати виборів є ознакою того, що люди вважають, що уряд добре впорався з кризою. Вони показують, що громадяни цінують роботу, зроблену урядом, зазначив старший економіст Nordea Bank AB Ерік Брюс.
На думку спостерігачів, справжнім проривом на виборах став результат Консервативної партії «Хьойре». Майже 17,5% норвежців віддали перевагу політиці Ерни Сульберг. «Хьойре», єдина партія, яка активно виступає за приєднання Норвегії до ЄС, буде представлена в парламенті нового скликання.
Звертаючись до своїх прибічників одразу після оголошення попередніх результатів виборів, Сульберг закликала правих не розслаблятися й пообіцяла продовжити роботу відповідно до передвиборчих обіцянок консерваторів. Її вважали головною суперницею прем’єр-міністра Столтенберга в боротьбі за крісло голови уряду.
Опозиція в передвиборчій кампанії наполягала на зниженні податкового тиску, передачі частини держсектора в приватні руки та більш жорсткій імміграційній політиці. На перше місце у зовнішній політиці праві ставлять посилення участі країни в НАТО.
ДОВIДКА «Дня»
Вибори в Стортинг за традицією, що склалася, проходять у 19 виборчих округах кожні чотири роки за допомогою пропорційної виборчої системи, коли розподіл мандатів між партіями відбувається відповідно до отриманої ними кількості голосів. У норвезькому парламенті загалом засідають 169 депутатів, 150 з яких обираються за партійними списками від губерній (фюльке), а решта 19 отримують так звані зрівняльні мандати. Стортинг є найвищим політичним органом влади Норвегії з часів введення парламентаризму 1884 року.