Українці почали менше споживати заокеанської риби, тому що вона подорожчала. У середньому за півроку вартість імпортної риби з преміум-сегменту збільшилася на 30—35%, а масових сортів риби — на 20%, розповідає «Дню» керівник аналітичного департаменту консалтингової агенції «ААА» Марія Колесник.
Рибний апетит українців зменшився завдяки значному падінню курсу гривні щодо долара. Плюс значно знизилася купівельна спроможність українців. Крім того, імпортери гостро відчувають брак кредитних ресурсів, за які раніше проводилася левова частка закупівель.
Але головним чинником усе одно залишається курсовий дисбаланс. У зв’язку з курсовими гойдалками імпортери, що завозять на внутрішній ринок до 75% усієї риби, повинні закладати валютні ризики у вартість продукції. «Ціна завищена не тому, що імпортери хочуть надприбутків, а тому, що вони бояться ще більшого здешевлення гривні, — говорить Колесник і додає. — Якщо держава зараз запровадить якісь додаткові збори, то їхня величина ляже на плечі споживача».
Нагадаємо, що в парламенті зареєстровано законопроект, яким із першого січня 2010 року до 1 січня 2013 року пропонується запровадити тимчасовий збір у розмірі 10% при ввезенні й реалізації свинини, м’яса птиці, субпродуктів, м’ясних і рибних продуктів (за винятком консервів).
Тим часом, за словами керівника Державної митної служби України Анатолія Макаренка, вже протягом усього 2009 року спостерігається зміна структури імпорту риби та морепродуктів. «Ми констатуємо значне скорочення дорогого сегменту», — зазначив він. Якщо за вісім місяців 2008 року країна імпортувала 4 тисячі тонн форелі, то за аналогічний період 2009 року — лише 1 тисячу тонн. А от імпорт дешевшої путасу за ці ж періоди становить відповідно 7 тисяч тонн і 10 тисяч тонн.
Якщо зараз українці споживають у середньому близько 20 кілограмів риби на рік, то цей показник скорочуватиметься. Цьому сприятиме падіння обсягів рибного імпорту. За словами президента одного з найбільших операторів на українському рибному ринку, компанії «Скандинавія», Олени Якименко, минулого сезону до країни завезли близько 450 тисяч тонн риби, в цьому — близько 390 тисяч тонн (зниження на 14%). «Думаю, що в наступному буде ще менше — десь 320—330 тисяч тонн (тобто на 16—18% менше)», — говорить вона. Найбільше падіння зафіксоване в сегменті делікатесної риби — на 50%. На 30% знизився імпорт сировини для виробництва копченої риби, на 20% — для солоної й столової риби, на 10% — філе столової риби. Замість мороженого хека, сайди наші співвітчизники вважають за краще купувати нототенію, північну путасу й мойву. А всіма улюблену копчену скумбрію, що теж неабияк подорожчала, намагаються замінити більш дешевою копченою сайдою та мойвою.
Як зазначає Макаренко, зменшується не лише імпорт, скорочується й рибна контрабанда. Він констатував, що митниця сьогодні має певні питання щодо контрабанди ікри та можливих огріхів у кодуванні рибного товару. На думку ж експертів, митний оптимізм є зайвим. У даних, наведених компанією «Скандинавія», говориться, що нелегальний імпорт риби становить від 20% до 30% ринку. Причому річні прибутки рибних «тіньовиків» оцінюються на рівні від 1 млрд. до 1,5 млрд. доларів (йдеться про нелегальний промисел, контрабандні постачання риби та морепродуктів, а також «сіру» переробку).
За словами Колесник, митниця, дійсно, намагається щось зробити з нелегальним імпортом риби. Однак її зусилля не можуть принести бажаного ефекту, адже один з головних інструментів у боротьбі проти контрабанди досі відсутній у країні. Йдеться про сертифікат якості та походження, який з першого січня 2010 року запроваджується в країнах ЄС. Без цього сертифікату жоден імпортер риби не зможе нелегально завезти її. І там без сертифікату продати рибу на внутрішньому ринку буде неможливо. У нас же до впровадження подібного сертифікату ще ой як далеко. Єдиним позитивом для споживачів стане внесення з 14 січня 2009 року змін до процедури отримання дозволів на імпорт рибної продукції до України. Дозволи на ввезення до України видаватимуться лише для риби, виробленої на підприємствах, що дістали позитивну оцінку з боку Комітету ветеринарної медицини.
ДО РЕЧI
На тлі падіння постачань мороженої риби до країни збільшився потік імпортних рибних консервів і пресервів. За даними Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків, з листопада 2008 по липень 2009 року імпорт рибних консервів і пресервів збільшився на 25% — до 19,6 тисячі тонн.