Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

15 вересня, 2009 - 00:00

Iрландці готові підтримати Лісабонський договір

Як демонструють опитування громадської думки, в Лісабонського договору в Ірландії більше прихильників, ніж противників. Майже 62% виборців, за даними видання Sunday Business Post, готові підтримати ратифікацію договору. І лише чверть громадян виступає проти документа, набрання чинності якого приведе до створення в Євросоюзі посади президента, вищого представника із зовнішньої політики та дипломатичного корпусу. Референдум про підтримку документа, що повинен дати старт реформі Євросоюзу, пройде в республіці на початку жовтня. Ірландцям доведеться вже вдруге відповісти на головне питання — бути чи ні подальшим змінам в управлінській структурі Європейського Союзу. Якщо й цього разу громадяни острівної республіки скажуть «ні» Лісабонському договору, зазначає Reuters, ЄС може загрожувати серйозна криза, це також дестабілізує ірландський уряд і поставить під сумнів здатність Дубліна впоратися з фінансовою та банківською кризою. Лісабонський договір на сьогодні ратифікували практично всі держави-члени ЄС. Влада Німеччини, як очікується, ратифікує його найближчими днями. І тоді, крім Ірландії, залишаться ще дві країни, де належить ратифікувати угоду — Польща й Чехія.

Меркель обіцяє німцям добробут, але без Штайнмайєра

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що їй вдасться повернути країну до колишнього добробуту, якщо вона зможе створити коаліцію з іншим партнером, а не з СДПН. Про це вона заявила на перших передвиборчих теледебатах із міністром закордонних справ Франк-Вальтером Штайнмайєром. У німецькій пресі зазначають, що цей поєдинок, який тривав 90 хвилин, викликав великий інтерес у суспільстві, й за дискусією стежив майже кожний другий житель Німеччини. Головними темами дебатів були питання, пов’язані з ядерною енергією, зарплатою вищої ланки керівництва великих компаній, військовими діями в Афганістані. У ефірі Меркель заявила, що саме завдяки її зусиллям Німеччина виходить із рецесії, а американська компанія General Motors погодилася продати Opel канадському консорціуму Magna, як того й прагнув уряд у Берліні. Погляди обох лідерів розійшлися щодо питання ядерної енергії. Канцлер Німеччини заявила, що поки ще не зрозуміло, чи знадобиться країні ядерна енергія. «На мою думку, вкрай важливо як найшвидше перейти на використання джерел, що відновляються. Але джерела енергії, що відновляються, залежать від субсидій і, відповідно, я вважаю, що ядерна енергія необхідна доти, доки джерела енергії, що відновляються, не стануть конкурентоспроможними», — заявила вона. Зі свого боку, Штайнмайєр піддав Меркель критиці, заявивши, що «повертатися до ядерної енергії нерозсудливо і політично невірно, а саме про це зараз і йдеться». За його словами, якщо країна продовжить використовувати ядерну енергію, то інвестиції у джерела енергії, що відновляються, просто вичерпаються. Згідно з даними телекомпанії ZDF, 31% опитаних вважає, що переміг Штайнмайєр, а 28% — Меркель. Опитування, проведене компанією Forsa, демонструє, що 37% переконані в перемозі Меркель, а 35% — Штайнмайєра.

Мубарак закликав Iзраїль припинити будівництво поселень

Президент Єгипту Хосні Мубарак закликав Ізраїль припинити будівництво єврейських поселень на палестинських територіях. Про це повідомив офіційний представник єгипетського лідера Сулейман Авад за підсумками переговорів Мубарака з ізраїльським прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньяху. Мубарак також закликав Ізраїль відмовитися від спроб змінити на свою користь існуючу демографічну ситуацію в Єрусалимі. «Це загрожує небезпечними наслідками для питання мирного урегулювання», — заявив Авад. За його словами, єгипетський президент підкреслив на переговорах, що Єрусалим займає особливе місце в арабському та ісламському світі. Разом із тим Мубарак висловився за поновлення палестино-ізраїльських переговорів, перерваних минулого року. При цьому він виступив проти проголошення майбутньої палестинської держави в тимчасових кордонах. На думку Каїра, це повинно відкрити шлях до досягнення угоди щодо всіх питань остаточного урегулювання. Тиждень тому міністр оборони Ізраїлю Ехуд Барак санкціонував будівництво 366 будинків у єврейських поселеннях Західного берега річки Йордан — уперше за півроку існування правого уряду Ізраїлю Нетаньяху. Це рішення було ухвалене, незважаючи на наполегливі заклики США, Європейського Союзу та арабських країн, які вважають поселення головною перешкодою на шляху поновлення переговорів про мир між палестинцями та ізраїльтянами.

Американський дух служіння

Держсекретар США Гілларі Клінтон вважає, що в новому столітті Америці треба більше покладатися на волонтерство й дух служіння нації. Під час виступу, приуроченого до восьмої річниці терактів проти США, вона заявила: «За всіх старих і нових загроз, що постали перед нами й деякі з яких ми навіть не можемо передбачити або уявити, ми повинні ще більше покладатися на американський дух служіння». Крім того, держсекретар зазначила, що «для мене й для багатьох американців 9/11 завжди буде днем, що показує людство з найгіршого й найкращого боку; днем, коли багато хто з вас пережив безглузду жорстокість і трагічну, непередавану втрату й коли ви також були свідками героїзму, щедрості та співчуття до наших співгромадян».

Газета: 
Рубрика: