Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Всесвітня павутина набирає в швидкості

В Україні з’явилися 4G-технології
12 вересня, 2009 - 00:00

Днями в столиці було запущено першу в Україні мережу четвертого покоління на основі технології Mobile WiMAX. Поки що вона працює в тестовому режимі — лише на майдані Незалежності. Але вже до 1 листопада поточного року провайдер 4G обіцяє, що мережа охопить увесь Київ та передмістя столиці.

«Інвестиції у Fresh Tel підсилюють телекомунікаційну галузь країни, поліпшують можливості малого й середнього бізнесу та підвищують конкурентоспроможність української економіки», — наголошує один із інвесторів в ноу-хау українського мобільного інтернету Кирило Дмитрієв.

Однак скептики з підозрою ставляться до запуску мережі четвертого покоління на основі технології Mobile WiMAX, зауважуючи, що це стрибок через покоління, а така динаміка не завжди забезпечується якістю розвитку. «Ще й 3G в нас обслуговує небагато інтернет-провайдерів. Тому казати, що в нас є повноцінне 3G, неможливо. Звичайно, 3G-технології ще використовуються більшістю мобільних операторів для надання інтернет-доступу через мобільний телефон. Але сутність нової мережі має бути не в наданні окремих послуг, а в наданні повної функціональності, яка може бути побудована на цій мережі. Запровадження ж 4G дасть лише можливість новим компаніям бути першими в чомусь і відповідно заробити на цьому», — коментує «Дню» дану новинку web-дизайнер Ігор Зубенко.

Проте презентація мережі нового покоління мобільного інтернету, що відбувалася в центрі Києва, таки вдалася на славу. Переваги ноу-хау — можливість проведення відеоконференції в реальному часі, без дротів — демонстрував український музичний гурт Lama. Музиканти грали на вулиці, а вокалістка співала в приміщенні. Втім, користувачі мобільного інтернету поки неохоче довіряють новинці. На форумах «айтішників» можна прочитати скарги і на малий радіус покриття мережі (лише центр Києва), і на незрозумілу тарифну політику...

Конкуренти ж, якщо такими їх можна назвати, а це інтернет-оператори дротового зв’язку, ще більш скептично налаштовані щодо впровадження четвертого покоління на основі технології Mobile WiMAX і називають це просто маркетинговою стратегією.

«В нашій країні ще навіть не народився нормальний 3G-стандарт, який був би настільки популярним, як широкосмуговий доступ. Тому назви 3G, 4G, тріпл-, квадроплей і так далі — це перш за все маркетингова фішка і, на жаль, станом на сьогодні навряд чи хтось в Україні зможе похвалитися 3G, який чітко відповідає європейським стандартам», — говорить «Дню» керівник відділу PR провайдера телекомунікаційних послуг «Воля» Аліна Сігда. Вона вважає, що спочатку Україні треба освоїти 3G-стандарт, який ще й досі не довів свою якість порівняно з попитом на широкосмуговий доступ, а потім запускати стандарти більш високого рівня.

Сьогодні на рівень стандарту 4G в Україні виходить лише технологія WiMAX, швидкість передачі даних в якої складає сотні Мб/с. На такій швидкості можна не лише заходити в інтернет, але і здійснювати відеодзвінки за системою VOIP (Ip-телефонія), що забезпечує передачу мовного сигналу по Ip-мережах. У нового стандарту є й інші переваги: можливість слухати потокове аудіо, грати в «просунуті» ігри, дивитися мобільне телебачення і навіть брати участь в мобільних відеочатах. Нові технології, за словами Дмитрієва, матимуть широкоформатне практичне застосування не тільки у повсякденному житті, але й, наприклад, у медицині: лікар, їдучи в машині «швидкої», зможе передавати аналізи та інформацію про пацієнта хірургові, який згодом його оперуватиме.

Європа тим часом вкладає у розвиток мобільного інтернету мільйони євро. Євросоюз анонсував інвестиції в розмірі 18-ти мільйонів на розвиток «супервисокошвидкісного» мобільного інтернету. Ці засоби повинні посприяти швидкому розвитку та поширенню сервісів нового покоління, передає французьке інформаційне агентство France-Press. У всьому світі до будівництва мереж четвертого покоління бездротового інтернету вже приступили такі оператори, як Orange, T-mobile, про підтримку стандарту оголосили Ericsson і Nokia. За даними аналітиків, до 2013 року оператори вкладуть в розвиток даних технологій до шести мільярдів євро власних коштів.

Завдяки інвестиціям у новітні інформаційні технології Україна не лише долучається до інноваційного прогресу, а й, за словами експертів, обирає найбільш ефективний шлях для виходу з кризового стану. Незважаючи на ряд проблем, серед яких і недолік апаратів, здатних працювати з мережами 4G, що полягає в їхньому високому енергоспоживанні, і конкурентні можливості 3G-технологій, провайдер новинки очікує, що бездротовий зв’язок четвертого покоління буде доступний 10-ти мільйонам українців вже до кінця цього року.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: