Як уже повідомляв «День» (№138 від 8 серпня 2009 року), із 16 до 20 вересня у Чернівцях знаковий для цілого покоління українських музикантів фестиваль «Червона Рута» відзначатиме своє 20-річчя. Нагадаємо, що вперше цей конкурс молодих виконавців відбувся 1989 року, започаткувавши явище, яке ми називаємо сучасною українською музикою. Саме з червонорутянського майданчика стартувала у великий світ левова частка українських музикантів — починаючи від «Братів Гадюкіних» і закінчуючи Іриною Білик.
Наразі організатори фесту оприлюднили точну програму заходів. Традиційний конкурсний елемент у «ЧР» перемежовуватиметься з театром, кінопоказами та зустрічами з режисерами, виставками, культурницькими дискусіями, творчими зустрічами, книжковим ярмарком, виступами кобзарів, грандіозним концертом (за участі ВВ, «Кому вниз» та ін. «монстрів»), ярмарком народних ремесел, Всеукраїнським трієнале «Український фолькмодерн-2009». Одним словом, цілою зливою культурно-мистецьких дійств. Організатори зазначають, що вхід на ці акції буде безкоштовним, на них зможе потрапити кожен бажаючий. Спеціально до 20-річчя «Рути» на сцені Чернівецького обласного муздрамтеатру ім. Ольги Кобилянської українські театри покажуть низку вистав. Зокрема, «патріотичну» «УБН», присвячену дисидентському руху та національно-визвольній боротьбі. Прем’єра «УБН» 2001 року здійняла неабиякий галас. «Солодка Даруся» за романом Марії Матіос також стане театральною складовою «ЧР».
За круглим столом, присвяченим українській музичній культурі, «Українська музика через 20 років: від Рути до Рути», зустрінуться директор фестивалю Тарас Мельник, художній керівник «ЧР» Анатолій Калениченко, видавець української музики Ігор Мельник, юрист, що спеціалізується на авторському праві та навколомузичному законодавстві, Богдан Гловацький, музичні критики та журналісти Юрко Зелений та Олександр Євтушенко, українські музиканти. До дискусії зможуть долучитися також небайдужі до молодої української музичної культури студенти, журналісти.
Щодо центрального фестивального приводу — конкурсу, то близько 400-т виконавців з усієї України змагатимуться в п’яти жанрових номінаціях: акустична, танцювальна, рок, поп та інша музика. Передбачається, що журі, яке з ранку до ночі оцінюватиме рівень молодої музичної «крові», очолить один із «вихованців» «ЧР-89» Тарас Петриненко.
На київській прес-конференції, присвяченій «Червоній Руті», директор фестивалю Тарас Мельник зазначив, що сьогодні одне з головних завдань фестивалю він вбачає у боротьбі з попсою. В розумінні Тараса Мельника попсовими є ті виконавці, які працюють виключно на гроші та свою популярність, а не на музику як таку і реалізацію власного творчого потенціалу. Директор фестивалю вважає, що українські фестивалі повинні бути зорієнтовані, передусім. на вітчизняних виконавців, для яких часто не знаходиться місця на майданчиках у власній же країні.
На відміну від «Червоної Рути-89», яка постала як явище напівпідпільне, «Рута-2009» здобула повномасштабну державну підтримку, аж до запланованої присутності на деяких заходах Президента Віктора Ющенка. Тому на організацію фесту працюють не тільки ентузіасти від музики та культури, а й місцева влада. За словами першого заступника голови Чернівецької облдержадміністрації Віктора Павлюка, Чернівці (які, до речі, минулого року відзначали своє 600-річчя) прийняти велику кількість гостей абсолютно готові. Мова передусім про інфраструктуру, з якою, за словами чиновника, проблем не виникне.
Таку велику програму дійств можна вважати певною мірою звітуванням українців перед самими собою: на що спромоглася Україна за останні 20 років — не тільки з точки зору культурної секції, а й державних задач загалом. Адже не варто ігнорувати той факт, що цей фестиваль вивів на авансцену людей, які вже за два роки, 1991-го, стали кістяком культурницького середовища вже незалежної України. Тож, окрім іншого, «ЧР» можна приписати також державотворчі заслуги. І цю традицію «Рута» продовжує. У зв’язці із «Днем», який, нагадаємо, продовжує збирати підписи під «Відкритим зверненням представників української творчої інтелігенції, науковців, студентів та просто небайдужих громадян до міністра освіти та науки України Івана Олександровича Вакарчука стосовно надання Донецькому національному університету імені Василя Стуса», та зі всіма вами, хто свою підтримку вже засвідчив, «Червона рута» так само висловить свою підтримку цій ініціативі.
— «Червона Рута» — фестиваль доволі патріотичний, — стверджує один із організаторів «Рути» Тарас Грималюк. — Ми підтримуємо ініціативи, спрямовані на важливі для українського суспільства речі. На фінальному святковому концерті, який відбудеться 20 вересня і в прямому ефірі транслюватиметься на Першому Національному каналі, «Червона Рута» висловить свою підтримку ініціативі донецьких студентів щодо надання Донецькому університету імені Василя Стуса. Спершу ми покажемо короткий сюжет, який висвітлить суть та історію питання, а потім за допомогою прямого включення поспілкуємося з Донецьком — зі студентами та викладачами, які стали ініціаторами згаданої акції.
Можливо, цього разу вже перевірений 90-ми роками здвижницький потенціал «Рути» знову спрацює?
Детальніше ознайомитися з програмою фестивалю ви можете на сайті www.chervonaruta.info.