Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На кону — списки

Боротьба за посаду голови Кримського парламенту загострюється
10 вересня, 2009 - 00:00

Над спікером парламенту автономії Анатолієм Гриценком та його прихильниками в органах влади АРК знову згустилися хмари. 2 вересня близько трьох десятків депутатів Верховної Ради АРК, які представляють опозиційні до Гриценка сили, зареєстрували заяву про проведення позачергової сесії з метою висловити недовіру голові Кримського парламенту й відправити у відставку нинішній керівний склад Ради міністрів Криму. Як відомо, голова Радміну автономії Віктор Плакида є політичним союзником спікера.

Прихильники голови Верховної Ради АРК вважають, що «натхненником» кадрових перестановок є колишній лідер регіоналів Криму нардеп Василь Кисельов, якого на останній політраді ПР усунули з посади, які він обіймав, і перевели на роботу в центральний апарат партії. Опоненти А. Гриценка всіляко відкидають ці твердження, мотивуючи свій вчинок тим, що зняття з посади Анатолія Павловича домагаються представники більшості політичних сил Криму.

Попри такі заяви в середовищі політичних сил, представлених у кримському парламенті, відсутній який-небудь консенсус щодо цього питання. У Кримській організації БЮТ вважають, що в противників Анатолія Гриценка просто не вистачить голосів для реалізації своїх планів. «У Криму ситуація така, що жодна з частин Партії регіонів, що відколюються, не має істотної переваги. Тому я прогнозую, що анонсоване питання щодо зняття спікера не буде позитивно вирішене. Гадаю, відставки не буде», — заявив лідер кримських бютівців Андрій Сенченко (Новий регіон). Депутатська фракція «Курултай-Рух» чіткіше позначила свою позицію щодо поточних подій: на її засіданні було ухвалене рішення не підтримувати проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму з метою зміни керівництва автономії.

Варто звернути увагу на те, що серед прихильників проведення позачергового засідання ВР Криму не лише депутати, які входять в опозиційні до Анатолія Гриценко фракції, але й члени фракції «Блок За Януковича!», яку він очолює. Серед них видне місце займає голова Російської общини Криму Сергій Цеков, який донедавна перебував на посаді заступника голови фракції «блок За Януковича!». На плановому засіданні фракції, проведеному 4 вересня, пан Цеков і ще 15 депутатів були виключені із фракції, крім цього планується звернення до вищого керівництва ПР щодо подальшого перебування цих політиків у партії. Із числа виключених депутатів 12 — члени Російської общини. Як передає прес-служба організації, Цеков та його прихильники характеризують це рішення як нелегітимне, і вважають себе дійсними членами фракції.

За зовнішньою стороною парламентського протистояння в Криму, коли фігуранти такого затяжного скандалу атакують один одного інформаційними «снарядами», ховається діаметрально протилежне бачення складних процесів, що протікають в автономії. Усе впирається в грядущі вибори, як президентські, парламентські, так і до місцевих рад. «Яблуком розбрату», швидше за все, є формування виборчих списків, точніше те, хто саме матиме вплив на цей процес у найбільшій фракції кримського парламенту.

Найцікавіше те, що ні прихильники Анатолія Павловича, ні внутрішньопарламентська опозиція не можуть спрогнозувати подальший розвиток подій. Опоненти спікера не являють собою єдиного політичного формування. Зрозуміло, що багатьох із них приваблює перспектива обійняти найвищі посади в автономії, які можуть виявитися вакантними. Щодо цього існує важливий нюанс: якщо представники опозиції до голови парламенту та Ради міністрів АРК зможуть заздалегідь домовитися про розподіл посад, то перспектива ротації керівних кадрів автономії стане більш-менш реальною. В іншому випадку ситуація опиниться в стані пату, що вигідніший діючому керівництву автономії. Тим більше, що такий прецедент уже був.

Нагадаємо, в грудні 2008 року частина депутатів Верховної Ради Криму, серед яких були й члени фракції «блок За Януковича!», вже намагалася підняти питання про зміну президії й зняття з посади голови ВР АРК. В опонентів А. Гриценка для цього не вистачило голосів. У результаті посилився конфлікт всередині фракції, що розділилася на прихильників діючого спікера та прихильників Василя Кисельова, який на той момент був головою Кримської республіканської організації ПР. Важливе й те, що в ескалації конфлікту не зацікавлені у вищому керівництві ПР, через велике значення кримського електорату для Віктора Януковича.

Закір ЗАКІРОВ, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: