Так, для любителів козацької старовини у самому центрі Києва (7 км від головної вулиці нашої столиці — Хрещатика) можна побачити поселення XVIII століття — Мамаєва Слобода. Історія створення цього музею унікальна — Мамаєву слободу ентузіасти будували 19 років. Це селище розкинулося майже на 10 гектарах. На території Мамаєвої Слободи було збудовано 98 об’єктів — точних копій споруд XVII — XVIII сторіч. Центром селища, як і в старовину, є дерев’яна Покровська церква, навколо якої встановлено 38 кам’яних хрестів — єдиний в Україні пантеон на честь куренів Запорізької Січі.
У Мамаєвій Слободі можна відвідати садибу старости, джур (козацьких учнів), двори козаків і козацької старшини. Крім того, в селищі діє кузня, гончарня, млин і традиційний козацький шинок. Ці шматочки історії, які язик не повертається назвати експонатами, призначені для використання за призначенням.
Окреме місце в розповіді про козацьку слободу, варто присвятити церкві. Вона вважається ставропігійною, тобто згідно канону підпорядковується безпосередньо українському патріарху. Тут можна похрестити дитину або провести обряд вінчання, справивши весілля в старовинному козацькому стилі. Вартість відвідування Мамаєвої Слободи для дорослих становить 20 гривень, для дітей, студентів і пенсіонерів — 7. Якщо для походу до скансену ви одягнете вишиванку, вартість квитків істотно знизиться: для дорослих — до 10 гривень, а ось студенти та пенсіонери зможуть відвідати музей безкоштовно.
Півторагодинна екскурсія козацьким селищем обійдеться у 300 гривень українською і 500 — іноземною. Мамаєва Слобода відкрита всі дні тижня, крім понеділка з 11.00 до 19.00, на вихідних скансен працює на годину довше. Селище Мамаєва Слобода знаходиться по вулиці Михайла Донця,2 (житловий масив Відрадне). Більш детальну інформацію про «Мамаєву Слободу» можна отримати на сайті mamajeva-sloboda.ua.