Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

4 серпня, 2009 - 00:00

Расмуссен — за розширення НАТО

Новий Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, що обійняв посаду 1 серпня, заявив, що продовжить політику розширення Північноатлантичного альянсу. «Я дотримуюся політики відкритих дверей: той, хто хоче вступити до НАТО, безумовно, має на це право», — сказав він учора на прес-конференції, яка транслювалася телеканалом Euronews. У той же час, Генсек наголосив, що НАТО має бути гнучкою і відповідати сучасним реаліям. «Потрібно виробити нову концепцію НАТО», — сказав він, уточнивши, що, як очікується, її проект буде готовий до чергового саміту Альянсу в Лісабоні. Расмуссен вважає, що незгода між НАТО і Росією з питань, пов’язаних з пострадянським простором, не має затьмарювати співпрацю між Москвою та Альянсом. При цьому він зазначив, що НАТО наполягатиме на тому, щоб Росія дотримувалася міжнародних правил щодо її сусідів. За його словами, розвиток відносин між НАТО і Росією є його другим пріоритетом після урегулювання в Афганістані. Він додав, що Росія і НАТО мають співпрацювати в тих сферах, в яких вони мають спільні інтереси, зокрема, у боротьбі з піратством, тероризмом, а також урегулювання ситуації в Афганістані.

Голові МЗС Iзраїлю можуть висунути обвинувачення в корупції

Ізраїльська поліція рекомендує висунути офіційні обвинувачення у корупції міністру закордонних справ Авігдору Ліберману, повідомили ЗМІ. За даними джерел, у поліції вважають, що, зокрема, має йтися про такі обвинувачення, як корупція, шахрайство та відмивання грошей. Поліцейське розслідування триває вже 13 років. Ліберман не припиняє заявляти про свою невинність. За його словами, розслідування відносно нього є політично мотивованим. Останнє слово з приводу висунення обвинувачень тепер залишається за генеральним прокурором Ізраїлю. Вважають, що до цієї справи може мати стосунок компанія, на чолі якої стоїть дочка Лібермана. У квітні — всього за кілька днів після того, як Ліберман зайняв пост міністра закордонних справ — поліція понад сім годин ставила питання у зв’язку з обвинуваченнями, які звучали на його адресу. Призначення Лібермана, котрий вважається ультра-націоналістом, на пост голови МЗС Ізраїлю саме по собі викликало невдоволення деяких кіл. Палестинські представники назвали його «перешкодою у справі досягнення миру». Він очолює правоцентристську партію «Наш дім Ізраїль», що об’єднує репатріантів із колишнього СРСР і є за величиною другою у правлячій коаліції та третьою в парламенті. Сам Ліберман до двадцятирічного віку жив у Кишиневі.

Хатамі засуджує процес над учасниками червневих заворушень

Колишній президент Ірану Мохаммад Хатамі піддав критиці суд над заарештованими учасниками червневих заворушень, а Мір Хосейн Мусаві, оголошений таким, що програв на президентських виборах, заявив про застосування «середньовічних тортур» до арештованих. У суботу перед судом у Тегерані постали понад 100 заарештованих, серед них — кілька відомих прибічників реформ, включаючи колишнього віце-президента. Обвинувачення на їхню адресу варіюються від участі у вуличних заворушеннях і вандалізмі до причетності до змови. На слуханнях у неділю підсудних стало ще на десять осіб більше. Як повідомляють державні іранські агенції, деякі з обвинувачених уже визнали, що їхні твердження про те, що вибори 12 червня були сфальсифіковані, є безпідставними. Однак Мусаві назвав процес зрежисируваним і заявив, що свідчення вибивалися з арештованих силою. Раніше на інтернет-сайті Хатамі було опубліковано коментар, згідно з яким «показовий процес» підірве довіру народу до ісламських цінностей та інститутів у Ірані. «Те, що сталося вчора, суперечить конституції, порушує наші закони та громадянські права», — йдеться у заяві Хатамі. Мохсен Резаї, єдиний консерватор, який на президентських виборах був суперником оголошеного переможцем Махмуда Ахмадінежада, також піддав процес критиці, заявивши, що перед судом повинні з’явитися також і ті, хто нападав на протестуючих. Як повідомляє агенція Ассошіейтед Прес, Хатамі висловив надію, що процес, що відкрився в суботу, «не призведе до замовчування реальних злочинів».

Тбілісі звинуватило російські війська в «пересуванні кордону»

Міністерство закордонних справ Грузії поширило заяву, в якій звинуватило російські війська в пересуванні «так званого кордону Південної Осетії». У заяві грузинського зовнішньополітичного відомства, з посиланням на МВС країни, йдеться про те, що російські війська зайняли село Квеші Горійського району і з метою перенесення так званого кордону Південної Осетії позначили територію села стовпами». Грузинське МЗС розцінює ці дії як «спробу російських окупантів проникнути вглиб грузинської території» та закликає світову спільноту пильно стежити за розвитком ситуації. Крім того, МЗС Грузії пов’язує дії російських військових із «заявами режиму в Цхінвалі, що прозвучали два дні тому», в яких говорилося про намір «повернути» ущелину Трусо Казбецького району. Окремо Тбілісі висловлює побоювання, що з наближенням «річниці агресії Росії проти Грузії російська сторона та підконтрольний їй режим (у Цхінвалі) свідомо нагнітають обстановку й поводяться провокаційно». МЗС Росії поки що не відреагувало на заяви Тбілісі.

Газета: 
Рубрика: