Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

29 липня, 2009 - 00:00

Майже кожен 10-й випускник не пройшов до вишу через незнання мови

37 тисяч українських школярів не склали обов’язкового тесту з української мови та літератури. Це означає, що навіть знавцям фізики чи математики, які не подолали прохідного бар’єру з мови (124 бали), вхід до вищого навчального закладу цього року закритий. Результати зовнішнього тестування оприлюднив Український центр оцінювання якості освіти, повідомляє «Радію «Свобода». Результат тестування свідчить, що в Україні приділяється недостатньо уваги вивченню української мови, вважає мовознавець Ірина Фаріон. Вона не шкодує метафор і називає нинішній стан української мови катастрофічним, а мову публічних людей — сміттєзвалищем. Водночас у результатах тестування Ірина Фаріон не бачить освітньої проблеми. Не кожен випускник школи має стати студентом вищого навчального закладу, зазначає мовознавець. «Тексти з української мови треба кожного року ускладнювати. Щоб молоде покоління усвідомлювало: щоб вивчити державну мову, треба добряче попотіти, що знання державної мови не зводиться до віднайдення підмета та присудка у реченнях. Максимум завдань має бути з культури мовлення», — наголошує мовознавець.

Із позицією Ірини Фаріон не згоден директор Центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. Тести є достатнього рівня складності, він зауважує, що багато учнів цього року взагалі не виявили бажання вступати до вищого навчального закладу. «Ми проводили тестування тих, хто бажає стати студентом вищого навчального закладу. Є школи, де не брав участі жоден випускник», — зазначає пан Лікарчук

В якому регіоні України найкраще знають українську мову, в Центрі оцінювання не кажуть, мовляв, до кожного випускника підхід індивідуальний. Але якщо порівняти результати тестування з минулорічними, то цього року учнів, які подолали прохідний бар’єр, більше на 8%.

Понад 19% молокопродуктів не відповідає вимогам нормативних документів

За перше півріччя 2009 року служба державного нагляду Держспоживстандарту України перевірила 937,8 тонн молочної продукції на підприємствах-виробниках та на підприємствах, що спеціалізуються на зберіганні та оптовій реалізації молочної продукції. Вимогам нормативних документів не відповідало 76,9 тонн (19,3%), повідомиляє УКРІНФОРМ з посиланням на прес-службу Держспоживстандарту. Під час перевірок виявлено продукцію, в якій молочний жир частково було замінено рослинними жирами, зокрема, пальмовою олією. У кисломолочних продуктах виявлено перевищений вміст бензойної кислоти, що становить особливий ризик у продуктах харчування для немовлят. Сьогодні на внутрішньому споживчому ринку з’явилися термізовані кисломолочні продукти, в яких відсутні корисні життєздатні клітини мікроорганізмів, але на маркуванні ця продукція зазначена як натуральні йогурти та сирки, що є введенням в оману споживачів. Молочними також називають продукти, виготовлені методом відновлення із сухого знежиреного молока, вершків сухих, лактози, сухої сироватки та води — хоча за законом про молоко і молочні продукти вони не віднесені до молочної сировини.

На якість вітчизняної молочної продукції негативно впливає низька якість сировини, зокрема, молока. В Україні допустима норма бактеріального обсіменіння молока у шість разів більша за аналогічні норми Європейського Союзу, тобто за українськими нормами допустима кількість бактерій в молоці у шість разів перевищує європейські норми.

Ще однією причиною наявності на внутрішньому ринку неякісних молочних продуктів є те, що чинною нормативною базою під час їхнього виробництва дозволено використання рослинних жирів, емульгаторів, стабілізаторів, ароматизаторів, ідентичних натуральним, та інших харчових добавок, на які відсутні державні санітарні норми та методики контролю їхнього вмісту в продукції. При цьому, в Європейському Союзі використання харчових добавок регламентовано директивами, прийнятими ще в першій половині 90-х років.

Смертельного поєднання «свинячого» та «пташиного» грипу не станеться

Німецький вірусолог вважає, що поєднання двох небезпечних вірусів грипу не буде. Одночасно він піддав критиці недостатню, на його думку, підготовку масової вакцинації у Німеччині. Про це повідомляє «Німецька хвиля». Незважаючи на те, що в Німеччині останнім часом стрімко зростає кількість заражених вірусом A (H1N1), німецький вірусолог Олександр Кекуле не вважає, що в цьому випадку йдеться про виникнення «вірусу-вбивці». «Небезпека того, що станеться смертельне поєднання збудників «пташиного» і «свинячого» грипу, малоймовірна», — заявив О. Кекуле. Разом із тим він зауважив, що до початку епідемії було втрачено багато часу. «Для того, щоб сповільнити темпи поширення збудників у Німеччині, було зроблено дуже мало. Вживши жорсткіших заходів, можна було б виграти дорогоцінний час», — підкреслив вірусолог. Крім того, О. Кекуле піддав критиці й підготовку до масової вакцинації, що буде розпочата лише в жовтні, а не у вересні, як це планувалося раніше. Також, за його словами, вакцина була замовлена досить пізно. На думку О. Кекуле, найближчим часом кількість заражених вірусом H1N1 у Німеччині значно зросте. Нагадаємо, в Європі зафіксований новий спалах грипу A/H1N1. Він став найбільшим із часу зародження вірусу. За одну лише добу захворіли понад півтори тисячі осіб.

До Києва повертаються працівники з регіонів

Київ переживає другу хвилю міграції персоналу з регіонів — заробітчани, які поїхали на початку кризи, знову повертаються до столиці, оскільки вони не змогли працевлаштуватися вдома, пише видання «Дело». Так, за даними Київського міського центру зайнятості, наразі робітників із регіонів на 2% більше, ніж киян, натомість раніше це співвідношення було рівним. Збільшення кількості приїжджих рекрутери пояснюють тим, що роботодавцям вигідно їх працевлаштовувати, бо вони істотно економлять на зарплатах. Крім того, орендні ставки на квартири в столиці помітно знизилися в порівнянні з даними наприкінці 2008 року, тому винаймати житло в Києві стало більш доступним, особливо в складчину, пише видання.

Газета: 
Рубрика: