Сьогодні в Україні нараховується більше 55 мільйонів абонентів мобільного зв’язку. До осені всіх власників діючих та завезених телефонів занесуть в єдиний реєстр мобілок. Ініціатори створення реєстру заспокоюють: після його запуску кількість абонентів не зменшиться, а от ринок нелегальних телефонів скоротиться в декілька разів.
І хоч реєстру ще немає, але учасники ринку задоволено потирають руки. Мовляв, експортери почали чесну гру й це підтверджується статистичними даними. Так, за словами начальника Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» (УДЦР) Павла Слободянюка, на 20 липня 2009 року до країни легально завезли мільйон мобільних телефонів, що майже дорівнює всьому минулорічному об’єму завезених апаратів. Звичайно, система ще не досконала. І вітчизняні умільці можуть «перепрошити» «сірий» телефон, змінивши його код на інший, однак обійти систему все одно не вдасться. «Змінити код може й можна, але на який? Якщо поставити той IMEI (International Mobile Equipment Identifier — міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання. — Авт.), який вже існує, він реєструватись не буде. А якщо змінити на такий, якого немає в списку — це теж не дасть результатів», — говорить Слободянюк.
До першого вересня 2009 року всі оператори повинні надати свої бази IMEI, які ляжуть в основу «білих» списків. Щоб дізнатися IMEI вашого телефону достатньо набрати на клавіатурі телефону *#06#. А перевірити у якому списку зареєстрований ваш телефон можна скинувши SMS з вашим IMEI на спеціальний мобільний номером 307 або ж за зайшовши на інтернет-сайт УДЦР.
Експерти та учасники ринку позитивно оцінюють нововведення. Хоча визнають, що запровадження реєстру все ж таки матиме певні не дуже приємні наслідки для споживачів. Так, за словами президента Unitrade Group Володимира Колодюка, вартість телефонів може подорожчати до 10%.