Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обережно, ліки!

Виявити підроблені медичні препарати стає дедалі важче
18 липня, 2009 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

В аптеках Рівненщини фахівці знайшли фальсифіковані медичні препарати. Ними виявилися добре розрекламовані таблетки «Есенціале», що мали б відновлювати клітини печінки, та ліки «Енап», які застосовують при проблемах з артеріальним тиском. Партії препаратів-підробок до споживачів не потрапили. А те, наскільки вони шкідливі, визначать лабораторні дослідження.

Сергій Лебедь, виконуючий обов’язки начальника Рівненської обласної інспекції з контролю якості лікарських засобів, говорить: «Зазвичай фальсифіковані препарати ми виявляємо серед лікарських засобів, які широко рекламують. Річ у тім, що саме їх найчастіше купують, і в аптеках вони не залежуються. Підроблені препарати «Есенціале» та «Енап» виробництва Німеччини та Словенії фахівці інспекції знайшли в Рівному та Кузнецовську. Причому в одному випадку про препарати, які викликають сумніви щодо якості, нас повідомили саме працівники аптеки. Споживачам же нині складно визначити, чи є певні ліки фальсифікованими. Адже підробки стали відносно якісними. На сьогодні відрізнити їх від справжніх медичних препаратів візуально вже фактично неможливо. Тож фахівці проводять дослідження в лабораторіях, а також перевіряють документацію.

Тим часом, споживачам варто більш прискіпливо ставитися до вибору ліків. По-перше: купувати препарати за призначенням лікаря, а не керуючись рекламною інформацією; по-друге: перевіряти цілісність упаковки та термін придатності вже під час купівлі. Адже, відповідно до діючого законодавства, ліки обміну не підлягають, окрім тих, що є неякісними. Іноді до нас звертаються споживачі з наріканнями на те, що упаковка з таблетками, яку вони придбали, була пошкоджена. Однак зазвичай це з’ясовують уже вдома, тож довести, де саме й коли вона була ушкоджена, доволі складно. Також слід звертати увагу на побічні дії того чи іншого препарату, що описані в інструкції. На момент придбання ліків споживач має право вимагати документи, що підтверджують їхню якість. Аптека повинна надати їх упродовж двох днів. Якщо ж таких документів протягом цього часу не надали, споживач може звертатися в інспекцію зі скаргою. Відповідно до неї й здійснюватиметься перевірка.

Загалом, порівняно з минулим роком, випадків виявлення фальсифікованих медичних препаратів в області поменшало. Та виникають сумніви щодо об’єктивності цієї статистики. Справа в тому, що, відповідно до чинного законодавства, фахівці інспекції про перевірки, які здійснюватимуть, змушені попереджати за десять днів. А отже є ймовірність того, що підозрілі препарати з аптечного закладу просто приберуть».

Підготувала Тетяна КУШНІРУК, Рівне
Газета: 
Рубрика: