Найбільшою загрозою подальшого розвитку української економіки, за оцінками внутрішніх і зовнішніх експертів, є небачений рівень її тінізації і корумпованості. До сьогодні нашому суспільству не запропоновано жодних прийнятних рецептів для його оздоровлення. Цинічно й зухвало «відгризають» свій шмат від національного пирога провідні політичні сили. Особливо апетити розбурхуються під час передвиборних перегонів. Ніким не керована Україна зазнала найбільших втрат під час світової кризи, і державний бюджет та адміністративний ресурс управління державними компаніями — це те із смачненького, що лишилося від недавно ще щедро накритого українського стола. Мета тих, хто рветься до влади — бути не останніми вже при розподілі святая святих — землі, водних та енергетичних ресурсів нашої країни.
Питання енергетики стали найбільш актуальними зараз. Україна допустилася великого числа помилок у розвитку цієї галузі. Влада, що обіцяє нам і міжнародній спільноті швидкі та якісні зміни, поки що демонструє свою непослідовність і неспроможність. Рано чи пізно влада зміниться або трансформується, а ми, українці, ще на десятки років залишимось із важкими проблемами, створеними штучно за короткий період незалежності України.
Українці — мудрі й толерантні люди, але, зіпсовані радянською добою, пасивно чекають від нашої влади чуда. Його не буде за реальних обставин. Громадськість повинна професійно, системно, послідовно сама захищати свої інтереси. Ми маємо формулювати завдання нашій владі, давати адекватну оцінку її діям і обирати достойних, здатних ці завдання виконувати.
Зважаючи на те, що вуглеводневі ресурси, а також транзитний потенціал нашої держави є надбанням всього українського суспільства, а управління ними та їхнє використання повинно здійснюватися законно та прозоро — в інтересах національного розвитку, на розширеному круглому столі Альянс «Нова Енергія України» прийняв рішення про підтримку ініціативи та входження в Асоціацію «ЕнергоТранспарентність». Круглий стіл Київського міжнародного енергетичного клубу (Q-club) відбувся другого липня в Києві за участю керівників та представників Центру «НОМОС», Центру «Психея», Школи політичної аналітики НаУКМА, Діксі-груп, Інституту сталого розвитку, Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», Української асоціації скрапленого газу та Фонду «Відродження».
Мета Асоціації наступна: в рамках, передбачених чинним законодавством України, контролювати використання нафтогазових ресурсів, а також транзитного потенціалу країни. А підвищення рівня прозорості у сфері діяльності, пов’язаної з видобутком та транспортуванням вуглеводневих ресурсів, буде сприяти більш сталому економічному та соціальному розвитку.
Законодавчою основою створення та діяльності Асоціації є Конституція України (зокрема, статті 13, 34, 36 та 38), Закон України «Про об’єднання громадян», Закон України «Про інформацію» тощо.
При здійсненні своєї діяльності Асоціація дотримуватиметься таких принципів:
— здійснення діяльності у відповідності з чинним законодавством України;
— відкритість до співпраці з державними органами та неурядовими організаціями, засобами масової інформації, науковцями, спеціалістами, журналістами та всіма іншими особами;
— прозорість діяльності для широкого загалу;
— дистанціювання від участі в будь-якій політичній діяльності та від обслуговування інтересів будь-якої політичної партії;
— прагнення до об’єктивності та максимальної достовірності.
Члени новоствореної Асоціації поділяють принципи Ініціативи по забезпеченню прозорості у видобувних галузях, проголошеної в жовтні 2002 року на Світовому саміті зі стабільного розвитку у Йоганнесбурзі (ПАР), та здійснюватимуть свою діяльність на їхній основі.
Підѓрунтям, на яке спиратиметься Асоціація у своїй діяльності, є Європейська Енергетична Хартія та Спільна заява від 23.03.2009 р. за результатами Спільної Україна — ЄС міжнародної конференції щодо модернізації газотранзитної системи України, які визначають необхідність забезпечення прозорості та відкритості діяльності в нафтогазовому секторі.
Асоціація закликає до співпраці уряд України та інші органи державної влади і сподівається, що така співпраця буде продуктивною й підтвердить дійсне прагнення державних інституцій України до впровадження стандартів прозорості та звітності в їхній діяльності, до взаємодії з громадянським суспільством при управлінні стратегічними ресурсами нашої держави, а також до боротьби з тінізацією обігу фінансових ресурсів у нафтогазовому секторі, яка є однією з головних загроз енергетичній безпеці України.
Засновники переконані, що діяльність Асоціації у взаємодії з державними інституціями України дозволить:
— забезпечити більш широку участь громадськості у формуванні та реалізації державної політики в нафтогазовому секторі та, зокрема, участь громадянського суспільства у контролі над повнотою надходжень до державного бюджету від діяльності, пов’язаної з видобутком та транзитом вуглеводневих ресурсів;
— підвищити рівень довіри громадськості до органів державної влади, які здійснюють управління в нафтогазовому секторі України;
— забезпечити більш раціональне використання нафтогазових та транзитних ресурсів;
— створити передумови для зниження рівня корупції та підвищення рівня прозорості в нафтогазовому секторі України.
Асоціація є відкритою для приєднання до неї інших громадських організацій, що поділяють задекларовані нею принципи та підходи. Діяльність Асоціації буде широко висвітлюватися в українських та закордонних ЗМІ.
«Мусимо самі себе захистити, — заявили на круглому столі відомі експерти та політики, — і разом долучитися до вирішення нагальних проблем галузі».
Спільний проект Альянсу «Нова енергія України» з газетою «День»
Раз на два тижні ми зустрічаємося на сторінках «Дня» для того, щоб обговорити шляхи формування енергоефективної економіки та підвищення енергетичної конкурентоспроможності країни.
Орієнтуючись на вас, шановні читачі, як на лідерів, на людей, які формують громадську думку в Україні, ми сподіваємося, що наш проект знайде серед вас позитивні відгуки. Ми запрошуємо Вас до діалогу: хочемо разом знайти найефективніші шляхи для того, щоб енергоефективність була основою особливого енергозберігаючого типу світогляду українського суспільства.
Запрошуємо Вас до активного обговорення проблем енергоефективності на сайті Альянсу — www.newenergy.org.ua, а також чекаємо на відгуки та пропозиції за телефонами: (044) 254 36 91, (044) 254 36 93.
Майбутнє нашої держави — в наших руках!