Литва відсвяткувала тисячолітній ювілей
Учора в Литві пройшли урочистості з нагоди тисячоліття країни. Святкування ювілею Литви почалося з церемонії підняття державного прапора на площі перед президентським палацом і виступу президента Валдаса Адамкуса. На урочистостях був присутній також Президент України Віктор Ющенко. Потім почесні гості взяли участь у святій месі у Вільнюському кафедральному соборі. Одним із найважливіших заходів стала церемонія відкриття на Кафедральній площі Вільнюса Палацу правителів — відтвореної за давніми малюнками історичної споруди, що повністю зникла. У Музеї прикладного мистецтва відбулися виставки, присвячені тисячоліттю згадки Литви, «Литва в стародавніх історичних джерелах», «Вавель в Вільнюсі. Від Ягайловичів до кінця Республіки» і «Мистецтво балтів». Увечері керівники Литви та іноземних держав прибули до парку Вінгіс на концерт Свята пісні. Пізніше гостям влаштували урочистий прийом у дворі Президентського палацу. Литва розпочинає свою історію з 1009 року, коли вона вперше була згадана в Кведлінбурзьких літописах. А національне свято — День Держави приурочений до дня коронації 1253 року князя Міндаугаса, що об’єднав литовські землі. З цієї події Литва веде відлік своєї державності. Дню коронації князя Міндаугаса зараз надають особливого значення як першому самовизначенню Литви.
Партія президента Мексики програла вибори в Конгрес
Мексиканська правляча «Партія національної дії» (ПНД), до якої належить президент країни Феліпе Кальдерон, програє проміжні вибори до законодавчих і місцевих органів влади, повідомляє ВВС. Як передає AP, опозиційна Інституційна революційна Партія (ІРП) отримала близько 36 відсотків голосів у Національний Конгрес Мексики проти 27 відсотків, отриманих партією президента Кальдерона. Глава держави вже визнав перемогу ІРП. ІРП була провідною політичною силою країни протягом 70 років до 1997 року. У цьому році Мексика найсерйознішим чином постраждала від глобального економічного спаду — крім власне внутрішніх економічних проблем поменшав і грошовий потік, що йде в країну від мексиканців, працюючих за кордоном. Проблеми країни посилюються різким зростанням рівня насильства, пов’язаного з контрабандою наркотиків. Відчутний удар по економіці нанес і спалах вірусу «свинячого» грипу в квітні, що налякав туристів і що коштував уряду більш ніж $2 млрд. Якщо ІРП вдасться сформувати більшість в парламенті, партія зможе блокувати рішення президента з надання більш широких повноважень 45 тис. солдат, розгорнених по всій країні в рамках протидії мексиканській наркомафії.
США «вмивають» руки щодо можливих військових акцій Iзраїлю
Віце-президент США Джо Байден дав зрозуміти, що адміністрація США може вирішити не перешкоджати Ізраїлю, якщо той розпочне акції військового характеру проти ядерної загрози з боку Ірану. Під час святкування Дня незалежності Сполучених Штатів в Іраку, Байден заявив, що США не можуть «диктувати іншій суверенній країні, що та може чи не може робити». Він додав, що це не залежить від того, «згодні ми чи ні» з точкою зору Ізраїлю. Він також додав, що президент США Барак Обама як і раніше сподівається почати діалог з Іраном. Президент Обама нещодавно заявив, що хотів би розпочати переговори з Тегераном з питання про його ядерну програму до кінця цього року. Іран наполягає на тому, що його ядерна програма має виключно мирні цілі, в той час як країни Заходу побоюються, що Іран намагається розробити ядерну зброю. Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу дав зрозуміти, що якщо Іран не сяде за стіл переговорів, то Ізраїль може сам вирішити це питання.