Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«М’яч ПДЧ» на полі України

28 травня, 2009 - 00:00

Наша держава виконує План дій щодо членства в НАТО, принаймні в форматі навчання. Вчора в брюссельській штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу завершила свою роботу група представників вищої школи, громадських організацій, органів державної влади, засобів масової інформації України. Ідеться про семінар, що за своїм змістом призначається для країн, які приєдналися до ПДЧ. Ініціювало таку зустріч Представництво литовської делегації в НАТО та Центр інформації та документації НАТО в Україні. Її проведення стверджує нові реалії у взаєминах нашої держави та Організації Вашингтонського договору, що виникли після минулорічного грудневого саміту міністрів закордонних справ Альянсу.

У центрі уваги перебували питання громадської дипломатії. Від євроатлантичних союзників Альянс отримав мандат на її вдосконалення, бо раніше вона не була такою системною — стверджували його представники. Тож тепер НАТО урізноманітнює варіанти партнерства, в рамках наявних можливостей максималізує свою дорадчу допомогу, зокрема, й у справі інформування, його системності. Представники Альянсу переконані: якщо українське суспільство навчиться слухати, то три чверті поширених нині забобонів зникнуть. А що станеться далі — то вже справа України. Цілі вона має визначити з власної ініціативи та працювати відповідним чином, інше — неправильно та некоректно. «М’яч на вашій стороні поля, абсолютно», — така дуже популярна останніми днями футбольна термінологія лунала під час дискусій. Між іншим, на тлі привітань з перемогою «Шахтаря» та захоплених оцінок його гри.

На думку організаторів навчання, досі жодна країна в світі не отримувала публічних обіцянок щодо майбутнього членства в Альянсі, крім того, працюють спільні з Україною робочі групи. Тому, вважають союзники, в бюрократичному сенсі в нашої держави кращі стартові умови, ніж у її попередників. Щоб їх реалізувати, всі ключові гравці в Україні повинні бути в одному інформаційному полі та, головне, оперувати національними інтересами. Втім, спочатку його треба створити — вочевидь двох українських журналістів, що працюють в Брюсселі на постійних засадах, замало для такої країни, прийшли до висновку учасники обговорення. Для порівняння, у Росії їх понад десяток. До речі, представники Альянсу констатували існуючі складнощі у взаєминах з нашою східною сусідкою, зокрема, висловили своє нерозуміння посиленою увагою до навчань у Грузії, при цьому зазначивши: «Ми аналізуємо більше дії Російської Федерації, а не слова, ми прагнемо мати з нею партнерські взаємини і не хочемо зациклюватися на риториці, яка, водночас, не має переходити певних меж».

А щодо перспектив України присутні погодилися: попри обіцянки, суперечки, гучні заяви Україна приєднається до Організації Північно-Атлантичного договору, якщо продемонструє здатність власними силами долати існуючі проблеми.

Володимир БОЙКО, Брюссель
Газета: 
Рубрика: