Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Грип із потенціалом пандемії

Які виклики ставить перед Україною поширення у світі нового вірусу
28 квітня, 2009 - 00:00
УСЯ МЕКСИКА НАДІЛА ЗАХИСНІ МАСКИ / ФОТО РЕЙТЕР

У ці вихідні світ стривожився повідомленнями про те, що в Мексиці поширився свинячий грип під назвою «Каліфорнія 04/2009» (H1N1), а його жертвами в цій країні стали вже 103 особи (лабораторно підтверджено, що померли від свинячого грипу тільки 30 осіб). Зі слів керівника міністерства охорони здоров’я Мексики Анхель Кордови, яку цитує агентство Raiters, з ознаками хвороби там вже госпіталізовано 400 людей. За інформацією епідеміологів, причиною захворювання є реасортація трьох штамів грипу — одного пташиного, свинячого та людського, а симптоми захворювання в людини схожі на звичайні ознаки грипу.

Про випадки зараження або підозри інфікування на свинячий грип вже заговорили в США (на східному і західному узбережжі та центральному штаті Колорадо), Канаді, Великої Британії, Новій Зеландії, Іспанії, Франції, Бразилії. За інформацією світових інформаційних агентств, тих, кого запідозрили в інфікуванні свинячим грипом, вже госпіталізували в Іспанії, Франції, Ізраїлі, Новій Зеландії, Великій Британії. Керівництво країн, в тому числі й України, взяло під особливу увагу в аеропортах пасажирів міжнародних авіарейсів із Мехіко: санітарні служби міжнародних аеропортів перевіряють туристів на ознаки респіраторних інфекцій — підвищену температуру, скарги на біль у м’язах і сухий кашель. Наприклад, у токійському аеропорту Наріта в зоні прибуття встановлено спеціальний скануючий пристрій, котрий дозволяє виявляти людей з підвищеною температурою тіла.

Четвертий день поспіль велике занепокоєння висловлює Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). У суботу гендиректор ВООЗ Маргарет Чен сказала, що спалах свинячого грипу в Мексиці має «потенціал пандемії».

Ниразі пан Фукуда сказав, що ВООЗ має потребу в більшій кількості інформації про поведінку вірусу. «Нам насправді необхідно знати про епідемію трохи більше, ми повинні розуміти поведінку цих вірусів», — сказав Фукуда. За його словами, нині ВООЗ володіє запасом близько п’яти мільйонів доз антивірусного препарату «Таміфлю», а виробники медикаментів значно розширили свої можливості, що дозволить у разі потреби збільшити обсяги виробництва необхідних ліків і вакцин: раніше Світовий банк виділив Мексиці понад 200 млн. доларів у вигляді позик. 25 млн. доларів буде направлено на придбання медикаментів та обладнання, а ще 180 млн. — на проведення необхідних операцій по боротьбі із захворюванням.

Неспокійно стало практично у всіх країнах світу. Так, вчора Єврокомісія скликала екстрене засідання міністрів охорони здоров’я країн ЄС через загрозу поширення свинячого грипу. «Комісар, відповідальний за здоров’я населення, вже скликав екстрену нараду міністрів охорони здоров’я», — повідомив голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу. В Єврокомісії повідомили, що називати грип свинячим не зовсім правильно, оскільки насправді не було зареєстровано жодного випадку зараження людей від свиней чи від споживання свинини. Там також повідомили, що нині за оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я рівень небезпеки становить 3, пандемія оголошується я при досягненні рівня 6.

Занепокоїлися тривожними повідомленнями й в Україні. Так, вчора був скликаний брифінг фахівців Міністерства охорони здоров’я, які дещо роз’яснили ситуацію та ризики, з котрими може стикнутися Україна. За словами першого заступника головного санітарного лікаря Людмили Мухарської, цей спалах грипу у світі — третій. До того були спалахи сарсу та пташиного. Різниця полягає в тому, що свинячий грип вперше передався від людини до людини. Вітчизняні фахівці кажуть, що загрози для українців наразі немає, а у вітчизняних аеропортах запровадили посилене спостереження за людьми, які приїжджають із країн, де зафіксовані спалахи грипу. Жодного повідомлення з аеропорту, що приїхала людина з підозрою на грип, в МОЗ не отримували.

КОМЕНТАР

Олександр БІЛОВОЗ, головний державний санітарний лікар України:

— Міністерство охорони здоров’я видало наказ щодо створення оперативного штабу з оперативного реагування на ситуацію щодо запобігання та розповсюдження свинячого грипу. До нього входять представники МОЗ, ветеринарних служб, Міністерства аграрної політики та інших відомств. Також МОЗ направило інформаційний запит українському бюро ВООЗ щодо надання базової документації щодо свинячого грипу. МОЗ та Мінагрополітики підписала наказ про недопущення занесення і розповсюдження свинячого грипу на територію України. Також направили лист в Міністерство закордонних справ України з проханням отримати інформацію щодо поширення свинячого грипу в Мексиці, США, Канаді, Австрії, Іспанії та Франції — в країнах, де зафіксовані спалахи грипу. Також МОЗ створило гарячу телефонну лінію, за якою люди можуть отримати інформацію. Номер телефону — 200-07-80. Для покращення стану людини, яка захворіла на свинячий грип, зрештою, як і на звичайний, радимо користуватися такими медичними препаратами як «Релемза», «Таміфлю» і «Таміграп». Летальність від свинячого грипу — нижча, ніж від пташиного, перебігає хвороба в середній важкості, вакцини ж поки що не існує — щоб її виготовити, потрібно мінімум півроку .

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: