Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

23 квітня, 2009 - 00:00

На Закарпатті забракували 50% хліба

На Закарпатті забраковано майже 50% перевіреного хліба. Про це повідомив начальник управління у справах захисту прав споживачів у Закарпатській області Віталій Танчинець, передає УНІАН. За його словами, в I кварталі поточного року працівники управління перевірили 1,05 тонн хлібобулочних виробів, із яких забракували й зняли з реалізації 0,49 тонн, що становить 46,7% перевіреної кількості. Головними причинами бракування вже традиційно є реалізація хліба з відхиленням від визначеної маси. Найбільше проблем у Закарпатті виникає з різаним хлібом. «Ми знімаємо з реалізації досить часто різаний хліб через те, що на ньому немає маркування, нерідко на хлібобулочних виробах узагалі немає доступної інформації. І, що найприкріше, немає відомостей про дату виготовлення й терміни реалізації різаного хліба», — уточнив Танчинець. Досить часто, за словами начальника управління, продають хліб із відхиленням від визначеної маси в супермаркетах Закарпатської області. Щоправда, весь цей хліб виготовлено приватними хлібопекарнями Ужгорода й Ужгородського району.

Учені вивчили мозок Ейнштейна

Експерти пояснили видатні здібності Альберта Ейнштейна незвичайними анатомічними характеристиками його мозку, повідомляє lenta.ru. з посиланням на Science NOW. Після смерті Ейнштейна в 1955 році його мозок був вилучено з черепної коробки патологоанатомом Томасом Харві, який і виготовив 240 зрізів мозку для мікроскопічного дослідження. Протягом довгих років кілька груп дослідників вивчали ці знімки, проте жодних важливих висновків зроблено не було. Найнезвичайнішою характеристикою мозку великого фізика вважалася його маса — 1230 грамів, що наближається до нижньої межі норми. До нашого часу зразки не збереглися, однак залишилися їхні фотознімки, які вивчила антрополог із Університету штату Флорида Дін Фальк, організувавши нове дослідження. Вона проаналізувала фотографії та порівняла отримані під час дослідження дані з характеристиками мозку випадкових учасників експерименту.

Фальк прийшла до висновку, що тіменні частки мозку Ейнштейна значно перевершують за розміром середньостатистичні, також встановила, що у фізика були перерозвинені певні структури моторної кори, що контролюють рухи лівої руки. Проте автор дослідження відзначає, що твердження про зв’язок між незвичайними структурними особливостями мозку Ейнштейна та його геніальними здібностями є лише гіпотезою. Колеги Фальк також вважають, що робити однозначні висновки завчасно, хоча й визнають роботу цікавою.

Нагадаємо, раніше італійські вчені повідомили про свій намір розкрити могилу великого астронома Галілео Галілея та розшифрувати його ДНК, щоб зрозуміти, що саме він побачив у свій телескоп, і пояснити деякі його відкриття.

Держзамовлення для юристів і економістів скорочене вдвічі

Кабінет Міністрів доручив профільним відомствам при формуванні пропозицій щодо обсягів державного замовлення на підготовку фахівців і науково-педагогічних кадрів 2009 року скоротити або істотно зменшити обсяги прийому за окремими спеціальностями. Про це йдеться в розпорядженні «Про особливості формування державного замовлення на підготовку фахівців і науково-педагогічних кадрів 2009 року», повідомляє Лігабізнесінформ. Міністерству економіки, Міністерству освіти та науки та іншим центральним органам виконавчої влади, до сфери підпорядкування яких належать навчальні заклади й наукові установи, доручено забезпечити зменшення обсягу прийому порівняно з 2008 роком: на 50% (крім профільних вищих навчальних закладів, для яких обсяг приймання зменшується на 10%) — молодших фахівців із фахів «Економіка підприємства, фінанси та кредит», «Бухгалтерський облік», «Правознавство»; бакалаврів із напрямків підготовки «Економіка підприємства», «Фінанси та кредит», «Облік і аудит», «Право». Також не менше ніж на 10% слід зменшити обсяг прийому молодших фахівців, бакалаврів, фахівців, магістрів із інших фахів, напрямків підготовки, галузей знань; не менше ніж на 50% — до докторантури. Уряд також доручив Мінекономіки подати в двотижневий термін проект постанови Кабінету Міністрів України про державне замовлення на підготовку фахівців, науково-педагогічних і робочих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів (післядипломна освіта) для державних потреб 2009 року.

Ожиріння шкодить не лише здоров’ю, а й екології

Високий рівень ожиріння в багатих країнах є причиною того, що щорічні викиди парникових газів становлять на один млрд. тонн більше, ніж могло б бути. Такого висновку дійшли вчені Філ Едвардс і Йан Робертс із Лондонської школи гігієни та тропічної медицини за підсумками проведеного ними дослідження. «Ожиріння населення впливає на довкілля. Бути худим корисно й для вашого здоров’я, й для здоров’я планети», — цитує Ф. Едвардса телеканал «1+1». Розроблена вченими модель порівнює 1 млрд. худих людей (на прикладі В’єтнаму) і 1 млрд. жителів багатих країн (на прикладі США, де 40% населення страждають на ожиріння). З’ясувалося, що тлустим людям треба на 19% більше калорійної їжі для однакових енергетичних витрат. Також люди з надмірною вагою значно частіше пересуваються на автомобілі. Лише на виробництво додаткових харчів і зайву їзду на автомобілі, за підрахунками дослідників, щороку витрачається стільки енергії, що в атмосферу викидається від 0,4 до 1 млрд. додаткових тонн парникових газів. Зважаючи на те, що загальна кількість викидів дорівнює 27 млрд. тонн, це значна цифра.

Газета: 
Рубрика: