Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

3 грудня, 2008 - 00:00

Україна та Росія розвиватимуть відносини стратегічно

Президент України Віктор Ющенко своїм указом створив міжвідомчу стратегічну групу з українсько-російських відносин, заявила учора на брифінгу в Києві секретар Ради національної оборони України Раїса Богатирьова. Крім того, за її словами, «підписано указ, у якому глава держави призначив Надзвичайного і Повноважного Посла України в Російській Федерації, першого заступника секретаря РНБО Грищенка Костянтина Івановича спеціальним представником України з питань розвитку відносин із Російською Федерацією». До складу групи ввійшли посол України в Росії, перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Костянтин Грищенко, заступник глави секретаріату Президента Андрій Гончарук, голова правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина, міністр оборони Юрій Єхануров, заступник міністра закордонних справ Юрій Костенко, голова Державної прикордонної служби Микола Литвин, голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж, перший заступник голови Служби безпеки України — керівник антитерористичного центру при СБУ Валентин Наливайченко, міністр промислової політики Володимир Новицький, міністр закордонних справ Володимир Огризко і міністр фінансів Віктор Пинзеник. Міжвідомчій стратегічній групі з українсько-російських відносин відповідним указом доручено розробити й подати в місячний термін проекти основних принципів стратегії розв’язання актуальних питань українсько-російських відносин і генеральних директив делегаціям України на переговори з Російською Федерацією, а також забезпечувати підготовку на постійній основі пропозицій щодо заходів з нормалізації та подальшого конструктивного розвитку українсько-російських відносин.

Естонські парламентарії вимагають заморозити собі зарплату

Естонські парламентарії знову проголосували за закон про заморожування своєї зарплатні, незважаючи на те, що президент Тоомас Хендрік Ільвес визнав його таким, що не відповідає конституції. За прийняття закону в колишньому вигляді у вівторок проголосували 58 депутатів із 101, проти був один депутат. Тепер глава держави повинен буде або схвалити закон, або звернутися до Державного суду з проханням визнати його таким, що суперечить Основному закону. Ухвала Держсуду буде остаточною. 24 листопада президент відмовився затвердити закон про заморожування заробітної платні депутатам парламенту, прийнятий вищим органом законодавчої влади 19 листопада. Естонський президент обгрунтував свою ухвалу тим, що, згідно з конституцією, парламент має право змінювати заробітну платню лише для складу депутатів наступного скликання, але не для себе. У той же час, Т.Х. Ільвес затвердив 24 листопада аналогічний закон, що заморожує заробітну платню вищих державних службовців, у тому числі самого президента, членів уряду і ряду інших керівників вищої ланки. На його думку, в цьому випадку парламент «не перевищив своїх повноважень». Закони передбачали заморожування зарплатні з 1 січня 2009 року до 28 лютого 2010 року в зв’язку з економічними труднощами в країні.

Буш шкодує про помилку зі ЗМЗ в Iраку

Президент США Джордж Буш, який залишає свою посаду, заявив, що за час своєї роботи в Білому домі більше всього шкодує про помилку з даними про наявність в Іраку зброї масового знищення. У розгорнутому інтерв’ю американському телеканалу Ей-Бі-Сі Буш визнав, що рішення про початок військових дій проти режиму Саддама Хусейна багато в чому було засноване на розвідувальній інформації, яка пізніше виявилася помилковою. Відстоюючи необхідність відсторонити від влади Хусейна, Буш і британський прем’єр міністр Тоні Блер, який підтримував його, наполягали, що іракська влада веде роботу зі створення зброї масового знищення. Після окупації Іраку та довгих пошуків стало зрозуміло, що подібні припущення були безпідставними. У ході інтерв’ю президента США також запитали, до чого він був менше всього готовий, коли обійняв посаду американського лідера. «Гадаю, що я не був готовий до війни, — відповів Буш. — Іншими словами, я не вів передвиборчу кампанію під лозунгом: «Голосуйте за мене! Я зможу відбити напад». Тобто, я не чекав, що буде війна». Американський лідер, який йде, також визнав, що кандидат від Демократичної партії Барак Обама переміг переважно через те, що виборці відкинули політику республіканців.

Тайський прем’єр залишає політику

Прем’єр-міністр Таїланду Сомчай Вонгсавату заявив, що приймає рішення конституційного суду, який заборонив йому упродовж п’яти років займатися політикою і розпустив його партію. Разом із тим, на думку аналітиків, члени правлячої партії, швидше за все, створять нову партію, щоб зберегти контроль над парламентом та владу в країні. Суд виніс свій вердикт на фоні масових антиурядових демонстрацій, учасники яких заблокували міжнародний аеропорт Бангкока. У результаті щонайменше 240 тисяч іноземців були позбавлені можливості вилетіти з Таїланду. Демонстранти також продовжують блокувати ще один аеропорт Бангкока Дон Муанг, який використовується для внутрішніх рейсів. Незадовго до рішення суду в цьому аеропорту стався вибух, внаслідок якого загинув один активіст опозиції, ще 22 отримали поранення. За словами експертів, протести нанесли величезний удар по економіці Таїланду. Спостерігачі зазначають, що туризм є основним джерелом прибутку країни, а криза негативно позначиться і на сусідніх країнах, оскільки аеропорт Бангкока є найбільшим транспортним вузлом при міжнародних перельотах.

Газета: 
Рубрика: