На форум прибули делегації європейських інвесторів, які представляють різні сфери економічної діяльності світу. Головна мета форуму — демонстрація всіх можливостей та багатого потенціалу Донбасу як привабливого інвестиційно-інноваційного регіону.
В Україні економічний захід такого масштабу проходить уперше, і саме тому в Донбасі його проведення вважається справжньою подією. В одній із сесій форуму взяли участь Президент України та президент Республіки Польща Лех Качиньський. Усього свої проекти на форумі представили близько 300 іноземних інвесторів. В організації форуму взяли участь такі провідні світові фірми, як «Ernst and Young», «Делойт», «Альтера Фінанс» тощо.
У ході форуму відбувся широкий діалог ділових кіл України та Польщі, які визначили перспективи подальшого економічного співробітництва двох країн, обговорили економічну політику України та Польщі і намітили шляхи боротьби зі світовою фінансовою кризою.
Польська делегація висловила високу зацікавленість у співробітництві з Україною загалом і Донбасом зокрема. За словами заступника міністра економіки Польщі Яни Стшелец-Лободзиньської, особлива увага в ході форуму приділялася підготовці обох країн до «Євро-2012», а крім того, Польща обговорила з українською стороною можливості адаптації українського законодавства до міжнародних принципів торгівлі, що особливо актуальне у світлі недавнього вступу України в СОТ. Крім того, особлива увага, за її словами, приділялася й газовій сфері: польські газові компанії зацікавлені в тому, щоб спільно з НАК «Нафтогаз України» організувати робочі групи з реекспорту газу до Північної Африки. «Польща вітає спроби України завершити проект нафтопроводу «Одеса — Броди — Плоцк». І в цьому плані особливе значення має видача експортної ліцензії «Нафтогазу України», — заявила Я. Стшелец-Лободзиньська. За її словами, польська сторона зацікавлена в розвитку ядерної енергетики в співробітництві з ученими України, які мають солідний досвід у цій сфері.
У свою чергу українці вбачають у Польщі дуже цінного партнера — передусім, із погляду близькості до Європи. Налагодження тісного співробітництва з Польщею для України — це головний крок на шляху до Брюсселя, вважають українські бізнесмени. За словами заступника міністра регіонального розвитку та будівництва Анатолія Ткачука, сьогодні Україна зацікавлена передусім у досвіді Польщі щодо створення і збалансування державної регіональної політики: на його думку, Україна сьогодні гостро потребує проведення ефективної адміністративно-територіальної реформи й реформи місцевого самоврядування, і саме в цій сфері нашій країні не завадить перейняти польський досвід.
Сьогодні Україна для Польщі є другим за об’ємом ринком збуту польських товарів серед країн Центральної та Східної Європи (після Чехії). Протягом 1999—2007 рр. експорт українських товарів і послуг до Республіки Польща виріс у 5,1 рази (з $339 до $1741 млн.), а імпорт — у понад 11 разів (з $271 до $3065 млн.). При цьому лише з початку поточного року зростання експорту становило 50%, а імпорту — 75%. Крім цього, капітал польських інвесторів в українських підприємствах, за даними на 1 липня 2007 року, становив $730,5 млн. (2% від загального об’єму прямих іноземних інвестицій) і займає 11-те місце серед інших держав. На сьогодні в нашій країні діє 1244 підприємства з капіталом польських інвесторів. Найвагомішими польськими інвестиціями в Україні можна вважати фабрику паркету «Барлінек», меблеву фабрику «Новий стиль», фабрику будівельної кераміки «Церсаніт», фабрику автозапчастин «Інтер-Гроклін», банки «Кредо» і «Плюс банк», відкриття мережі книгарень «Буква», будівництво фабрики предметів особистої гігієни «Bella» та інші підприємства. Щоправда, інвестори зазначають, що реалізація низки проектів за участю України постійно призупиняється, бо бізнесмени стикаються зі значними труднощами, пов’язаними, зокрема, з проблемами фінансового обслуговування, відсутністю відповідного механізму надання банківських гарантій та кредитів. Розв’язанню цієї проблеми в Україні могла б сприяти дієва система страхування експортних операцій суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, яка зараз перебуває в стадії розробки.
Що ж до України, то вона, як правило, експортує до Польщі товари з низьким умістом доданої вартості (сировина, енергоносії, металопродукція тощо). Українські інвестиції у польську економіку становили $49,8 млн. У Польщі діє дев’ять підприємств з українським капіталом.
Про підсумки форуму читайте в найближчих номерах «Дня».