Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Всі сподівання – на здоровий глузд українців

Експерти «Дня» про можливі сценарії виборів
22 жовтня, 2008 - 00:00
УЧОРА В ПАРЛАМЕНТІ ПАНУВАЛА АТМОСФЕРА ЗБУДЖЕННЯ. Є ЧИМАЛО ТИХ, ХТО БОЇТЬСЯ ВТРАТИТИ ТЕ, ЩО МАЄ. ДЕХТО – СПОДІВАЄТЬСЯ НАБУТИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Хоч Президент і переніс дату виборів на тиждень, але не факт, що 14 грудня вибори відбудуться. Як то кажуть, Бог любить трійцю. Все йде до того, що буде третій указ із третьою датою — БЮТ затягує час і робить все, щоб зірвати вибори.

Учора реанімована Рада так нічого й не розглянула — бютівці заблокували трибуну й вимагали спочатку розглянути антикризовий пакет, а вже потім — усе інше — зміни до Держбюджету та зміни до виборчого законодавства.

Найпікантніше у всій цій історії, що «антикризова програма» Тимошенко виявилася художньою вигадкою. Про це журналістам розповів регіонал Олександр Єфремов після консультацій лідерів фракцій.

— Коли я сказав: дайте нам цю антикризову програму, ми готові її розглянути, — виявляється, антикризової програми немає.

Щоправда, лідер фракції БЮТ Андрій Портнов відразу ж запевнив, що насправді Кабмін уже вніс до Верховної Ради пакет законопроектів. Але спочатку їх кілька днів належить розглядати в профільних комітетах, а вже потім виносити на голосування.

Він також поскаржився, що на засідання Погоджувальної ради не запросили Юлію Тимошенко. Хоч вона хотіла бути там присутньою. А без запрошення, мовляв, прем’єр-міністр не ходить.

— Що, вона зайде до кабінету й сидітиме там, — зауважив він «Дню», — йдеться про те, що ні в кого немає бажання розглядати антикризові закони.

Як довго триватиме блокування Ради? Бютівці запевняють, що стоятимуть до переможного кінця.

— Нині в комітеті економічної політики в Сергія Терьохіна 49 законопроектів, доки хоча б кілька основніших із них не будуть розглянуті, ми не дамо грошей на вибори, — зазначив у розмові з «Днем» бютівець Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ.

— Як ви вважаєте, 14 грудня вибори відбудуться?

— Ніяких виборів не буде. Невже Ющенко такий наївний, що гадає, якщо він тиждень почекає, то вибори відбудуться?

— Складається враження, що БЮТ просто затягує час, щоб вибори відбулися після Нового року?

— Ми взагалі хочемо, щоб виборів не було. Або провести одночасно парламентські та президентські вибори. Нація обере собі лідера й під цього лідера парламент. Це буде по-державному. Я не знаю, хто радить Віктору Андрійовичу, але іноді його дії виглядають неадекватними. Зараз влада та опозиція повинні об’єднається. Подивіться, які процеси відбуваються у Франції та Швеції. Чомусь Європа нам не зразок! МВФ каже, що не дасть кредиту в умовах виборів та політичного хаосу — Президент цього не чує. Задля того, щоб знищити Юлію Тимошенко, він готовий знищити країну. Ненависть до Тимошенко застелила йому очі.

І все ж ризикнемо припустити, що вибори таки відбудуться. Але десь після Нового року. Принаймні, БЮТ усе для цього робитиме. Схоже, ідеальний варіант для Тимошенко — стартонути в президентську кампанію з крісла прем’єра.

КОМЕНТАРІ

Ми запитали регіональних експертів «Дня»: чи є 14 грудня остаточною датою виборів і яка дата виборів влаштує основних політичних гравців?

Микола ГОРДИЧЕНКО, доцент кафедри соціально-гуманітарних наук Дніпропетровської консерваторії ім. М. Глинки:

— Кожного з провідних політиків України влаштовує своя дата виборів. Юлії Тимошенко вибори взагалі не потрібні. Її завдання якнайдовше протриматися на посаді прем’єра, бо це чудовий стартовий майданчик для боротьби за президентське крісло. Нині її команда контролює фінанси країни, митну й податкову службу, а це наймогутніші важелі впливу на бізнес. Піде вона з посади прем’єра в опозицію й грошові люди відразу почнуть перебігати на інший бік. Тому Ю. Тимошенко не влаштує жодна дата дострокових виборів. Її команда робитиме все для того, щоб не допустити їх або, принаймні, якнайбільше відтягнути час. Навпаки, для В. Януковича дострокові вибори як манна небесна. Бо є можливість повернутися в прем’єрське крісло і в переддень президентських виборів отримати всі ті переваги, які має Ю. Тимошенко. Чим раніше будуть призначені парламентські вибори, тим краще для Партії регіонів. І тут інтереси регіоналів ситуативно співпадають з інтересами команди діючого Президента. Для самого В. Ющенка настав час відсторонити Ю. Тимошенко від важелів економічної влади. Момент зручний для того, щоб звинуватити її в економічній та фінансовій кризі. Крім того, настав час укладати газову угоду з Росією. Як демонструє досвід, саме газові гроші можуть зіграти вирішальну роль у президентських виборах. Якби вибори відбулися в першій половині грудня, то підписи могла б поставити під угодою вже інша урядова команда. Щоправда, тут виникає запитання: що думає стосовно дострокових виборів український електорат. Його начебто ніхто й не запитує, а даремно. Всі опитування свідчать, що переважна більшість виборців негативно ставиться до ідеї нових дострокових виборів. Люди просто можуть не прийти до виборчих урн. Якщо противникам виборів вдасться відстрочити їх ще трохи, то з Різдва по Хрещення українців підняти із-за святкових столів буде неможливо.

Микола ТЕРЕЩЕНКО, політолог, заступник керівника аналітичної групи «СМС-моніторинг», Миколаїв:

— Ситуація в Україні складається так, що сьогодні основним політичним гравцям реально невигідне проведення дострокових парламентських виборів. БЮТ не хоче втрачати прем’єрську посаду (це хороший трамплін для старту в президентській кампанії) і можливість, маючи адміністративний ресурс, розпоряджатися дуже багато чим в Україні. «Наша Україна» ризикує на дострокових виборах до парламенту набрати ще менше голосів, ніж 2007 року, коли вона йшла у Верховну Раду разом із «Народною Самообороною». Партія регіонів, точніше деякі її лідери, хочуть вичавити максимум вигоди від розпаду «помаранчевої» коаліції. Але вибори навряд чи відбудуться 7 грудня, а до пізнішої дати ситуація може істотно змінитися. Причому не на користь партії Віктора Януковича. Навіть якщо Партія регіонів набере більше голосів на позачергових виборах, ніж вона отримала минулого року, вона навряд чи має шанс сформувати стійку коаліцію, оскільки до Верховної Ради нового скликання можуть потрапити блок Черновецького, «Свобода» Олега Тягнибока, які ніколи не підуть на співробітництво з Януковичем.

Складається парадоксальна ситуація. З одного боку, дострокові вибори парламенту неначе б то й вигідні Партії регіонів, але з іншого боку, перемога на цих виборах може для цієї політичної сили виявитися пірровою. Бо і БЮТ, і «Нашій Україні» з «Народною самообороною», і Партії регіонів вигідно, щоб вибори в грудні 2007 року не відбулися.

Оптимальним варіантом для БЮТ були б вибори в середині або наприкінці 2009 року, а для Партії регіонів — у березні-квітні 2009 року. «Наша Україна», «Народна самооборона», КПУ, блок Литвина, на мій погляд, зацікавлені в максимальному відтягненні часу виборів, оскільки брати в них участь саме зараз для цих політичних сил вельми ризиковано. Незважаючи на всю риторику лідерів цих партій та блоків, вони виразно розуміють, що на позачергових виборах можуть більше програти, ніж виграти.

Соціалістична партія та ПСПУ, прагнуть найшвидших виборів через абсолютно зрозумілі причини: вони хочуть на хвилі невдоволення переважної більшості виборців потрапити до Верховної Ради. Чим пізніше будуть вибори, тим менше шансів у цих політичних сил знову стати парламентськими, оскільки обидві партії обмежені у фінансових ресурсах, а соціалісти вже з літа готуються до виборів, що витратно для них. Якщо вибори відбудуться навесні або влітку 2009 року, то вони будуть малобюджетними для тих, хто працюватиме на СПУ і ПСПУ.

Резюмуючи все сказане, можу припустити, що найоптимальнішої для більшості політичних сил датою дострокових виборів буде весна 2009 року.

Микола ВАСЬКІВ, професор Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка:

– Коли Президентові потрібно провести вибори загадка з багатьма невідомими. Можливо, йому хочеться просто виявити свою принциповість, наполягти на власному рішенні. Правда, ця наполегливість потихеньку починає перетворюватися на фарс із шерегом указів при попередніх дострокових виборах. Можливо, Президент не зацікавлений у проведенні виборів узагалі, прагнучи перебрати на себе всю повноту влади. Опосередковано про це свідчить намагання перевести з парламенту й Кабміну законодавчо-виконавчі повноваження на РНБО (читай на голову В. Ющенка), а привід для цього дуже хороший жорстка фінансово-економічна криза, з якою необхідно було боротися ще вчора.

Регіонали, литвинівці й комуністи не поспішають із виборами, але й не цураються їх. Оптимальний варіант для них вибори в січні-лютому: у взаємному протистоянні нашоукраїнці й Президент та б’ютівці втоплять власні рейтинги, а їх опонентам дістанеться перемога на виборах без докладання зайвих зусиль. Тому ПР, комуністи й блок Литвина просто займають вичікувальну позицію, яка зараз є кращою за будь-яку дію. У такій ситуації, коли виборча кампанія затягнеться до січня-лютого, хороші шанси з’являються також у партій, які на попередніх виборах зупинилися буквально перед бар’єром у три відсотки («Свобода», соціалісти та ін.). Спробують власного щастя чи в іншому блоці, очевидно, і партії, які входили до НУ-НС.

Найменше в проведенні дострокових виборів зацікавлені б’ютівці, бо кому ж хочеться розлучатися з владою. Прекрасно розуміють вони також, що всі можливі «розклади» після виборів не пророкують їм перебування у владній коаліції та, тим більше, домінування в ній. Невигідною така ситуація є й для старту на президентських виборах: прем’єрське крісло втрачене, а для іміджу полум’яного опозиціонера бажано було піти у відставку дещо раніше.

Увесь парадокс у тому, що сьогоднішня ситуація в країні вимагає якраз того, чого прагне БЮТ, відмови від ідеї дострокових виборів, спільної напруженої законодавчої роботи парламенту (насамперед), Кабміну й президента. Спроби підмінити рішення Верховної Ради діяльністю Кабміну чи РНБО будуть, зрозуміло, конституційними, що, у свою чергу, загрожує узурпацією влади (як це найчастіше буває, під прикриттям демократичних і популістських гасел, що все це робиться в ім’я порятунку України й «маленького українця»). Можливий компромісний варіант, коли сьогоднішній парламент залишається чинним і повноправним до моменту приходу в стіни Верховної Ради нового (читай — старого) депутатського корпусу. Тоді дата дострокових виборів значно втрачає на своїй актуальності.

Олексій АНТИПОВИЧ, соціолог, політолог, Львів:

– Я переконаний, що вибори цього року не відбудуться. Найімовірніша дата проведення позачергових виборів — це кінець лютого початок березня 2009 року. Якщо говорити про вибори в грудні 2008 року, то вони не вигідні всім, і навіть якщо вони відбудуться, то, найімовірніше, їх результат оскаржать і майже відразу проведуть нові вибори. Визнати недійсними вибори в грудні можуть на підставі кількох причин — і низької явки, і певних організаційних моментів. Тому схиляюсь до того, що вибори будуть уже наступного року. У цьому зацікавлені і БЮТ, і Партія регіонів, та й для Президента краще, аби ця ситуація в країні тривала якомога довше. Тому вибори будуть відтягуватися і механізмів для цього безліч: негативна оцінка підготовки ЦВК, не виділення коштів на проведення виборів, блокування підготовки.

Микола КОЗЛОВЕЦЬ, докторант Київського національного університету імені Тараса Шевченка:

— Певним політичним силам краще, коли вони відбудуться раніше. Це передусім Партії регіонів, можливо, Блоку Литвина, який сподівається поліпшити свій результат. Для Блоку Юлії Тимошенко краще відтермінування виборів якомога далі. Вважаю, що для країни нові вибори недоцільні, тому що у суспільстві буде підвищуватись агресивність, апатія, зневіра у владі, і це матиме погані наслідки для української держави як такої. Але є певні сподівання, що у Верховній Раді з’являться нові політичні сили, хоча за короткий термін виборчої кампанії це навряд чи можливо. Проблема в тому, якою буде правляча коаліція, створена після цих виборів. Думаю, що дата 14 грудня для проведення нових виборів, озвучена Президентом Віктором Ющенком в понеділок, але яка не зазначена в згаданому Указі, не є остаточною. Тому що до неї менше 60 днів, встановлених Конституцією. І це не дає можливості якісно підготувати ці вибори, уникнути ймовірних фальсифікацій, ускладнює шанси політичних сил провести повноцінну виборчу кампанію. А якщо врахувати, що далі йдуть новорічні і різдвяні свята, то, вважаю, голосування буде перенесено на кінець січня, якщо його все ж вирішать провести. То, на мій погляд, найкраща дата. Але якщо наші політики «заграються», то у нас в країні, образно кажучи, можливий новий етап електрифікації — це коли народу все стане «до лампочки».

Судячи з усього, у новому парламенті буде створена коаліція з фракцій Партії регіонів, Блоку Литвина і тієї частини «Нашої України», яка буде групуватися навколо Президента. Але питання, чи піде це на користь України, бо проблематично, що збережеться вплив національно-демократичних сил.

Щодо інтересів спонсорів політичних партій, то з одного боку вони не зацікавлені ні в близькій даті нових виборів, ні взагалі у нових виборах. Бо, дійсно, ще не «відбили» свої вкладення в попередню кампанію. Але ті з них, хто підтримував сили, які опинились в опозиції, як і сама опозиція, відчувають дискомфорт, тому готові на витрати, щоб мати представництво в уряді. А спонсори сил, які можуть опинитися після виборів в опозиції, в них явно не зацікавлені. Є також припущення (хтось може вважати це жартом), що після цієї кампанії в країні буде дефіцит миючих засобів, бо політикам доведеться відмиватися від бруду, який виллють один на одного.

Михайло ВЕРИГІН, економічний оглядач, Донецьк:

— По-перше, я мушу зауважити, що й 14 грудня навряд чи стане остаточною датою виборів. Тому й казати про те, влаштує вона чи не влаштує політичних гравців, теж поки передчасно. Тут, схоже, все буде, як і 2007 року: декілька указів з перенесенням часу виборів, і основним ініціатором тієї чи іншої дати буде саме Віктор Ющенко, а не якісь політичні гравці. Президент у нас, взагалі, ніколи нікого не питав, коли організовувати вибори.

Чи може влаштувати політиків перенесення виборів на один тиждень? Гадаю, ні. За один тиждень серйозних змін у передвиборних планах партій, у самій специфіці політичної боротьби в Україні, точно не станеться. І зважаючи на це, думаю, що Президент у майбутньому вдасться до ще одного перенесення дати. У цьому плані я більше схиляюся до 21 грудня. І оголошено це, можливо, буде вже в найближчі тижні. І знов-таки, глава держави це робитиме не озираючись на потреби політичних сил, а зовсім з інших причин.

Тому, на мій погляд, з датою виборів усе досить однозначно: хоч би якою вона була, вона влаштує лише тих гравців, які хочуть йти на ці вибори, — так чи інакше вони до них уже готові, й устигнуть провести всі основні передвиборні заходи за будь-який термін підготовки. І в той же час, тим, хто не хоче цих дострокових виборів, ніяка дата не підійде. Влаштовувати вона буде лише Президента.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: