Рано чи пізно усі сфери суспільно-економічного життя треба змінювати. Нині настала черга і пенсійної системи. А якщо не зробити цього найближчим часом, причому не тільки в Україні, а й усьому світі, економіці загрожує чергова криза, наголошують фахівці. Деякі країни вже зробили перші кроки на цьому шляху, серед них — Республіка Польща. Наразі вона готова поділитися своїм досвідом з Україною і нещодавно представила Верховній Раді проект «Пенсійна реформа: виклик для України» — з усіма аргументами, пропозиціями та шляхами реформування. Натомість відповіді від парламенту так і не почули.
Найголовніший аргумент, чому ж нам так потрібна пенсійна реформа, — це складна демографічна ситуація: щороку зростає кількість людей пенсійного віку, а число працюючих зменшується. А саме вони формують бюджет пенсійних фондів.
— Останнім часом у всьому світі, в тому числі й в Україні, зростає тривалість життя населення, Ца рівень народжуваності постійно знижується. Тому меншає число працюючих і більшає кількість пенсіонерів, — зазначив професор Варшавської школи економіки Марек Гура. — Щоб пристосуватися до такої ситуації, потрібна реформа, адже без неї людям доведеться більше працювати, а отримувати при цьому таку саму зарплату. Якщо зважити на демографічну ситуацію в Україні, то за прогнозами фахівців, до 2050 року кількість населення скоротиться до 33 мільйонів, з них працездатного населення буде 14,4 мільйона, а пенсійного віку — 13,6 мільйона. Це означає, що на 100 працюючих припадатиме 139 пенсіонерів, тобто один працівник буде працювати на себе і ще на пенсію 1,4 пенсіонера.
Щоб уникнути такої ситуації, польські експерти пропонують підвищити пенсійний вік українців та перейти на індивідуальні пенсійні рахунки. Як пояснив Марек Гура, чим раніше люди виходять на пенсію, тим біднішим стає суспільство і тим нижчі для них пенсійні виплати. Нині в Україні жінки виходять на пенсію у 55 років, а чоловіки — у 60. Це найнижчий віковий рубіж у всій Європі. Так, у Німеччині пенсіонерами стають після 67 років (як чоловіки, так і жінки). На думку, пана Гури, Україні достатньо підвищити цей рубіж на п’ять років, завдяки цьому збільшиться кількість працездатного населення, а разом із цим зростуть і пенсії — майже у 2,5 разу.
— Але станеться це тільки тоді, коли разом зі зміною пенсійного віку в Україні введуть індивідуальні пенсійні рахунки, — зазначила заступник Постійного представника ООН в Україні Йоанна Казана-Вишньовецька. — Іншими словами, працююча людина сплачує частину своїх доходів як внески до пенсійного фонду, які зберігаються на її індивідуальному рахунку; щороку на нього нараховуються певні відсотки. У пенсійний період люди отримують назад сплачені внески та зароблені на них відсотки. Виходить, чим більше людина працювала, тим більшу пенсію вона буде отримувати. Проте це не означає, що громадяни будуть покладатися тільки самі на себе. Якщо зароблена власними силами пенсія нижча за мінімальну, тобто встановлену державою, така людина отримує додаткові кошти з бюджету.
Однак позитивні результати будуть не відразу. Як зазначають польські експерти, на це потрібні десятиліття. Приміром, у Польщі пенсійну систему змінили ще у 1999 році, зокрема, перейшли на індивідуальні рахунки, але бажаного ефекту досягли тільки наполовину. Який варіант реформи вибере Україна, залежить від неї самої. Та як переконують фахівці, робити це треба якнайшвидше: чим довше будемо зволікати, тим дорожче це нам обійдеться.