Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скупатися в морі музики

У Коктебелі пройшов VI Джазовий фестиваль
3 жовтня, 2008 - 00:00
ОДНІЄЮ З ГОЛОВНИХ ПОДІЙ НА ФЕСТИВАЛІ В КОКТЕБЕЛІ СТАВ ВИСТУП ЗНАМЕНИТОГО САКСОФОНІСТА АРЧІ ШЕППА / ФОТО АВТОРА

Цьогоріч програмна строкатість різних стилів музики створила можливість привернути увагу будь-якого слухача. Відтепер «Джаз Коктебель» — це джазовий фестиваль, а не фестиваль джазу, кажуть організатори, аргументуючи ширший вибір різних колективів і артистів. За рахунок такої концепції фестиваль розширює коло слухачів і стає популярнішим. Найяскравіша зірка world music, один із хедлайнерів фестивалю, Джеффрі Орієма дуже точно зазначив: «Кожен може тут знайти те, що йому подобається, мов на таці, де все є».

Приємною несподіванкою для слухачів стало відкриття нової сцени Nu Jazz stage, розміщеної на території пляжу... нудистів. Колективи, які виступили на ній, були відібрані відкритим голосуванням на сайті фестивалю, а також експертною радою. Відкрив програму нової сцени «Пушкін джаз»: читання чернеток Пушкіна під авангардний джазовий супровід відомих російських музикантів (Олександра Александрова, Володимира Волкова, Юрія Парфьонова та Володимира Тарасова). Наче заклинання виривалися тексти під музакомпанемент, який збагачувався шумом хвиль і ревом поривчастого вітру.

Вночі, з 23.00 до 5.00, Nu Jazz stage жила новими ритмами концептуальної музики. Хедлайнером нічної програми стала група Ред Снеппер. Музиканти не бояться експериментувати. Потужна енергетика та драйв доводили слухачів до кульмінацій як музичних композицій, так і напруження емоцій...

Як і в кожного фестивалю, «Джаз Коктебель» має проблеми й новини, які не всім подобаються. Так, вхід на територію пляжу біля Nu Jazz stage з 23.00 був за квитками, за якими також можна було пройти і до спеціальної фан-зони біля Волошинської сцени. Дуже засмучувала тих, хто стояв не у фан-зоні, відсутність екранів. Можливо, на отриману суму від продажу квитків організаторам вдасться придбати плазмові екрани, які вже стали незамінними помічниками багатьох фестивалів і концертів.

А Волошинська сцена вже традиційно представила хедлайнерів фестивалю. За три дні тут виступили шість іменитих виконавців: Тамара Гвердцителі, Рішар Гальяно, Джеффрі Орієма, Арчі Шепп і Міна Агосі, Карл Фрієрсон.

Грузинська співачка Тамара Гвердцителі представила програму з пісень, які вже давно стали хітами, також було виконано кілька композицій із репертуару легендарної Едіт Піаф спільно з Рішаром Гальяно.

Сучасний французький джазовий акордеоніст Рішар Гальяно запропонував слухачам поринути у світ запальних ритмів танго, ліричних балад і віртуозних джазових імпровізацій. Такий музичний коктейль у поєднанні з високою майстерністю надовго запам’ятався гостям фестивалю.

Однією з головних подій став виступ Арчі Шеппа, знаменитого джазового саксофоніста. «Я ніколи не думав, як треба грати, я думав, що я хочу зіграти», — говорить Шепп. У Коктебелі музикант виконав відомі джазові композиції. Артисти, учасники фестивалю з німим захватом стояли під сценою і слухали живу музичну легенду. І навіть проблеми, що виникли з мікрофоном, не змогли стати перешкодою на шляху великого музиканта. На допомогу поквапився Карл Фрієрсон, і на сцені народився новий дует: Арчі Шепп і Карл Фрієрсон. І полилися їхні імпровізації, мов музичні діалоги. «Оце справжній джаз», — лунало в натовпі!

Три дні всі відвідувачі фестивалю купалися в музиці, яка лилася, наче цілюще джерело, в серця людей. І мов хвилі прибою, ці емоції ще довго наповнюватимуть теплом при кожному спогаді про «Джаз Коктебель 2008».

Лідія НОВОХАТЬКО
Газета: 
Рубрика: