Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Планета віртуозів

У Національній філармонії України завершився Міжнародний музичний фестиваль
30 вересня, 2008 - 00:00

Третій фестиваль «Віртуози планети» пройшов у Києві при підтримці Київської міської державної адміністрації та Міністерства культури і туризму України, а також проводився з ініціативи Міжнародного благодійного фонду конкурсу Володимира Горовиця. Відбулося три концерти, в яких узяли участь прекрасні музиканти з різних країн — лауреати престижних конкурсів. До речі, один із головних проектів Фонду — Конкурс пам’яті Володимира Горовиця — ще 2004 року ввійшов до Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів, бо його діяльність відповідає головній ідеї існування Федерації: сприяти кар’єрі молодих талановитих музикантів. У концертах також брали участь два найбільші українські музичні колективи: Симфонічний оркестр Національної філармонії України (художній керівник і головний диригент Микола Дядюра) і Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України під керуванням Володимира Сіренка, який супроводив виступи солістів. У чому своєрідність фестивалю «Віртуози планети-2008», розповів «Дню» президент Міжнародного благодійного фонду конкурсу Володимира Горовиця Юрій Зільберман.

— Ідея проекту — познайомити нашу публіку з кращими молодими музикантами світу, володарями гран-прі й перших премій елітарних міжнародних конкурсів; і те, що вони, віртуози, виступають у рамках одного фестивалю, — унікально. До речі, деякі інші країни вже збираються «запозичити» цей задум в України.

Нинішній фестиваль відрізняється насамперед різноманітністю складу інструментів: цього року до Києва приїхали французький тромбоніст Фабріс Мілліше, сурмач із Венесуели Франсіско Флорес (виконавці на цих інструментах рідко виступають як солісти — якщо порівнювати, наприклад, із піаністами або скрипалями), а також органіст Петро Чех, Дзюнітіро Муракамі (Японія, альт), Сергій Антонов (Росія, віолончель), піаніст із Китаю Цзюе Ван. Через хворобу не змогла виступити французька скрипалька Фанні Кламажіран; також захворів арфіст Еммануель Сейссон (Франція), але його в останній момент замінила арфістка з Санкт-Петербурга Олена Кипрська. У її виконанні прозвучав Концерт для арфи з оркестром німецького композитора Альберта Цабеля. Цікаво, що прем’єра цього твору відбулася понад сто років тому саме в Києві! І відтоді в Україні Концерт більше не виконувався. Так що цей виступ у рамках «Віртуозів планети» можна вважати історичним. Крім того, цього року взагалі дуже оригінальний склад композиторів, чиї твори представлено в фестивальних програмах, гарної доброї музики, зокрема, віолончельний концерт Едварда Елгара, органний концерт Франсіса Пуленка, рідко виконуваний Другий фортепіанний концерт Прокоф’єва, концерт Пауля Гіндеміта для альта з оркестром, два концерти Анрі Томазі — для тромбона і для труби з оркестром (ноти двох останніх творів нам прислав син композитора).

— З якими труднощами ви зіткнулися в процесі підготовки до проведення фестивалю?

— Ми 300 днів листувалися з оргкомітетами найвідоміших музичних змагань! Завдяки співпраці з ними ми можемо дозволити собі запросити виконавців найвищого рівня (якщо, наприклад, ми діяли через концертні агенції, вартість виступу кожного з артистів була б 5—7 тисяч євро, а це нам не по кишені). На мою думку, це великий успіх і велика подія для Києва — виступи молодих, але вже всесвітньо відомих «зірок». Адже наша публіка не розпещена академічними концертами високо рівня!

Потрібно зазначити, що публіка, яка переповнила залу філармонії, аплодувала музикантам стоячи, і виконавці із задоволенням грали на «біс».

Усіх без винятку учасників об’єднує бездоганна якість виконання, безліч нагород, колосальний досвід концертних виступів і гастрольних поїздок... Слово «віртуози» в назві фестивалю стосується не лише найвищого професійного класу виконання, але й глибокого проникнення в задум композитора, до справжньої майстерності, яка неможлива в мистецтві без найвищого художнього рівня та творчої активності. Перефразовуючи Рубінштейна, віртуозність — це «не лише рух пальців, але й рух душі».

Грандіозний успіх нетривіальної музичної події підтвердив: завдяки «Віртуозам планети» Київ може претендувати на те, щоб стати своєрідним культурним центром для музичної молоді всього світу. Багато хто з солістів приїхав в Україну вперше і відчув інтерес до нашої країни та її культурних традицій. Хочеться сподіватися, що успіх у київської публіки та самовідданий ентузіазм організаторів, який забезпечив проведення цього фестивалю, зроблять можливими подальші візити представників світової музичної еліти в Україну.

Олена ЖУКОВА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: