Сьогодні, 16 вересня 2008 року, голова Верховної Ради офіційно оповістить про передчасну кончину «демократичної коаліції».
— Тому, хто з квітами, хто з вінками — приходити на десяту годину, — подав трохи «чорного гумору» Арсеній Яценюк на погоджувальній раді.
Потім у газеті «Голос України» має з’явитися інформація про розпад коаліції. І вже протягом 30 днів після публікації у парламенті повинна бути створена нова коаліція.
Важко навіть уявити, що повинно статися, щоб за цей час уже колишні коаліціянти могли примиритися. Проте вчора таку спробу зробив бютівець Володимир Яворівський. Володимир Олександрович несподівано виступив ньюсмейкером, заявивши, що нібито Володимир Литвин готовий сформувати більшість разом із фракціями БЮТ і НУ-НС. Пізніше з’ясувалося, що в Литвина про це ні сном, ні духом. Інший бютівець Андрій Пронов буквально через годину пояснив, що Яворівський трохи перебільшив. Видав бажане за дійсне:
— Можу сказати одне: що Юлія Тимошенко коментує те, що відбувається в країні, через свою прес-службу або самостійно. Я гадаю, що це (позиція Яворівського. — Ред.) — бажане, але поки що не має за собою колегіального рішення фракції.
У свою чергу лідер НУ-НС В’ячеслав Кириленко заявив, що до останнього дня БЮТ не вів переговори з НУ-НС щодо відновлення коаліції, але його сила все ще чекає цих переговорів. Як то кажуть, надія вмирає останньою. Судячи з усього, НУ-НС цих переговорів не дочекатися.
Найвірогіднішими виглядають два варіанти: або БЮТ і Партія регіонів створюють коаліцію, або знову вся парламентська компанія йде на вибори. Судячи з того як БЮТ та Партія регіонів категорично проти проведення дострокових виборів, вірогіднішим здається перший варіант — створення коаліції. Наскільки такий гібрид відповідає інтересам України — це інше питання. Безумовно, після всього того, що було сказано, такий союз виглядає протиприродним і неестетичним. До того ж він може зашкодити євроатлантичним спрямуванням України. З іншого боку — ця коаліція може навести лад у владі.
Ми запитали експертів «Дня»:
Що краще для України — чергові дострокові вибори чи коаліція Партії регіонів та БЮТ?
Айдер ЕМІРОВ, директор Кримськотатарської національної бібліотеки імені І. Гаспрінського:
— Коаліція Партії регіонів і БЮТ, якщо вона відбудеться, призведе до великого розчарування електорату, народ втратить останні краплини віри в політиків. Тому визнати цей варіант розвитку політичної ситуації в Україні найкращим можна лише з погляду короткострокової перспективи, коли така коаліція може дати короткочасне полегшення. Але вона буде неминуче згубною для України майбутнього й для процесу розвитку демократії в країні, оскільки на грунті розбіжностей в демократичному таборі частина демократичних сил об’єднується з очевидно чужою демократії структурою Партії регіонів. У зв’язку з цим, звісно, з погляду перспективи України, краще вже ще одні дострокові вибори, ніж така коаліція.
З іншого боку, нові дострокові вибори, якщо вони будуть проведені на підставі старого виборчого закону, також не приведуть до кардинального оновлення політикуму. Тому, якщо вже йти на нові вибори, то потрібно спочатку розробити новий виборчий закон, відійти від чисто пропорційної системи виборів, оскільки вона жодним чином не покращила структуру політичної системи в країні, ввести в практику відкриті списки партій, щоб люди голосували за конкретних осіб.
Разом із цим, мені здається, великим недоліком нашої нинішньої політичної системи є право Верховної Ради міняти Конституцію країни. Як бачимо, це спричинило негативні наслідки, більш того, — при такій системі депутати завжди матимуть спокусу підправити Конституцію під свої інтереси. Конституція в країні повинна широко обговорюватися та ухвалюватися або на референдумі, або на спеціальній Конституційній асамблеї. Тоді народні депутати приходитимуть до Верховної Ради не з наміром підім’яти Конституцію під себе, а шануватимуть її як непорушний закон свого життя, непідвладний їм, якому можна лише підкоритися, але не можна замахнутися на його зміну.
Ось після таких реформ нові вибори могли б принести справжню користь країні та народу.
Андрій ЄРМОЛАЄВ, політолог, директор Центру соціальних досліджень «Софія»:
— Сам дискурс, на мій погляд, є помилковим. Не можна вибирати між достроковими виборами і форматом коаліції. Потрібно вибирати якість. Що треба українцю насправді за останні роки? Йому потрібна зрозуміла, політично стабільна, адміністративно організована, ефективна влада. Якщо таку владу буде створено, то українець підтримуватиме таку владу. Що стосується питання, хто б узявся її організовувати? Це питання вже другого порядку, головне — хто зможе. Я не виключаю, що переговори між БЮТ і Партією регіонів із приводу коаліції ведуться. Але зараз у політичній ситуації, яка склалася, ефективна коаліція практично нереальна. Створити її можна, але це буде короткотерміново і конфліктно.
Помаранчевий міф зруйновано, а інерція стереотипів розігрітості політичною війною залишається. Ми розплачуємося за безглузду виборчу кампанію 2007 року. Виборець, можливо, і прийняв би стабілізацію влади, але він насилу сприйме специфічний, ідеологічний альянс БЮТ і ПР. Для того, щоб суспільство прийняло і легітимізувало владу, в якій будуть представники колишнього «помаранчевого» табору та їхні опоненти, необхідна попередня, серйозна, інформаційно-ідеологічна робота щодо просування і поширення ідей національного компромісу. Без цього, хоч хто б про що б домовлявся, це виглядатиме як сепаратні договори. Коаліція буде ефективною лише тоді, коли зможе сформувати уряд і розраховуватиме на довготермінові стосунки з Президентом. Але сьогодні й перше, й друге виглядає малоймовірним. Тому вибори — це не панацея. Як минулого року, так і цього, вони не вирішать проблеми. Але, на відміну від 2007 року, коли вибори були необов’язковими, зараз потрібно пройти через вибори й використати виборчу кампанію для зміни порядку денного. На цих виборах потрібно просувати ідею широких політичних компромісів, ідею стабільної, ефективної влади на основі довгострокового політичного партнерства, ідею реформ, ідею довгострокового програмного розвитку. Якщо така виборча кампанія пройде, ми отримаємо владу, до якої буде інше ставлення. Пригадаймо те, як формувалося уявлення про владу 2007 року, що це буде демократична, чесна коаліція, прозора влада і т.п. Цей міф зруйновано, як і зруйновані уявлення про помаранчеву історію. Вибори сьогодні є тією формулою, через яку буде оплачено рахунки 2007 року.
Сергій ПОЯРКОВ, художник:
— Це питання давно освятив Й. В. Сталін, коли його спитали, який ухил у партії гірший — лівий чи правий? — Він відповів — обидва гірші. Я згоден із його думкою. Бо, в будь-якому випадку, буде нова коаліція чи дострокові вибори, нічого не зміниться. Людям абсолютно все одно яким чином розв’яжеться ця криза, оскільки її результат давно відомий. Наші політики поводитимуться так само, як поводилися все життя. Особисто я вже не можу дивитися будь-які передачі про політику, я навіть на них насилу ходжу. Коли зустрічаюсь із нашими політиками в кулуарах, вони говорять одне, але на екранах вони начисто все заперечують. Тобто в наших політиків подвійна мораль. Ніхто з цих людей не хоче думати про країну й народ. Навіть якщо буде коаліція БЮТ із Партією регіонів, все одно в людей це не викличе ніякої реакції, бо в нас уже сформувалася глибока апатія до політики.
Але, з іншого боку, наші політики абсолютно чітко відображають наш народ, усі шари українського суспільства. Оскільки ми самі терпимо, заохочуємо й беремо участь у системі корупції на нижчому рівні. Тут народ і правителі єдині. Це ілюзія, що вони там, на горі, погані, а ми добрі. Люди платять хабар у ЖЕКу — все, вони учасники тотальної корупційної схеми. Чисті лише діти, які в цьому житті ще нічого не встигли зробити. Скаржитися вміють усі, але ніхто, нічого реально зробити не хоче і не робить.
Петро ІВАНИШИН, експерт, секретар науково-ідеологічного центру, ім. Д. Донцова:
— На мою думку, перевибори для України однозначно були б кращим рішенням. Адже вибори — це завжди можливість щось змінити. Щоправда, в нинішній ситуації є великі сумніви, що нові вибори будуть нормальними і народовладними. Та й результат навряд чи відрізнятиметься від результату 2007 року. Але зрештою вибори можуть стати можливістю для проголошення ідей і дозволять виборцю стати почутим хоч на якийсь момент, бо політики зважають на виборців тільки в момент виборів.
Якщо ж говорити про коаліцію БЮТ і Регіонів, то фактично вона існує вже давно. Те, що є назовні, те, що ми бачимо, — це віртуальна реальність. Насправді ж політичні реалії набагато глибші й таємничіші. Те, що спливло на поверхню сьогодні, свідчить лише про те, що ці домовленості між цими двома політичними силами існували вже давно. Це і голосування по закону про Кабмін, і позиція щодо Грузії. У них є спільні інтереси, й вони приймають спільні рішення. А офіційно чи неофіційно проголошена, але коаліція між БЮТ і Регіонами існує. Єдине, чим вона може зашкодити цим партіям, — вплинути на їхні рейтинги, і то несуттєво.
Григорій ГРИНЬ, військовий історик:
— Питання дуже складне — важко визначити, що є кращим у даній ситуації, бо потрібно враховувати «вигоди» не лише поточного моменту, але й довгострокові перспективи. Що для українців буде кращим: така непередбачувана коаліція, яку можуть сформувати Партія регіонів і БЮТ, чи вибори? Вибори є гіршими передусім з економічного погляду, тому що на них потрібні чималі кошти та чималі сили. Коаліція ж, яка багатьма зараз бачиться як досить ефективний вихід із кризи, на жаль, поки здається абсолютно недовговічною. Рано чи пізно зіштовхнуться лобами інтереси бізнес-структур, які стоять і за БЮТ, і за Партією регіонів. А якщо врахувати, що вони є різноспрямованими, тобто за БЮТ здебільшого стоять експортери, а за Партією регіонів — імпортери, то економічна діяльність цієї коаліції викликає великі сумніви. Це будуть своєрідні «лебідь, рак і щука». Більше того, якщо ця коаліція й відбудеться, виникає ще одне дуже серйозне запитання: якими міністерствами готовий поділитися БЮТ із Партією регіонів? Як відомо, обидві ці політичні сили завжди прагнули для себе захопити економічні міністерства. І в цьому плані може знову початися конфлікт, який в результаті знов-таки поставить перед країною питання нових виборів.
Так що загалом, мабуть, дуже важко сьогодні уявити кращий вихід для України. Ймовірно, на короткострокову перспективу кращим наслідком буде коаліція, але якщо говорити про довгострокові прогнози, то, мабуть, виборів не уникнути. З погляду завершення політичної кризи, вони сьогодні можуть бути дуже ефективними.
Дмитро ВИДРІН, політолог:
— Якщо обирати серед двох запропонованих варіантів, то я б обрав дострокові вибори. Загалом політики й різні політичні об’єднання вирішують не лише власні політичні завдання, але й етичні. Дуже складно з різних позицій пояснити звинувачення Блоку Юлії Тимошенко, який свого часу називав Партію регіонів «зборищем найманих убивць, повій, охоронців і водіїв», а лідера цієї партії — «головою криміналітету України». Я не розумію, як вони зможуть після всіх цих обвинувачень вступити в коаліцію з Партією регіонів, і який етичний урок БЮТ надасть своїм виборцям? У свою чергу, регіоналам також буде складно пояснити, як вони пішли на об’єднання з тією політичною силою, яка так люто й брутально звинувачувала їх, а отже, й їхніх виборців. Тобто це об’єднання дасть колосальний аморальний урок Україні, воно покаже, що моральність в Україні відмінена, як відмінено й багато законів в Україні. Будь-які етичні кроки — на рівні побуту, сім’ї, корпорації, суспільства виглядатимуть смішними. Закінчиться морально-етичне життя українського суспільства. Така коаліція буде неефективною і завдасть великих збитків нашій державі. Я вже не кажу про те, що вони мають різні політичні та геополітичні погляди. Тому дострокові вибори в нашій країні виглядатимуть етичнішими. Вибори — це рулетка: може, випаде більш вдалий розклад політичних сил, а можливо, все лишиться, як було. Принаймні, нові вибори дадуть шанс на зміни, які будуть ефективнішими за нового виборчого законодавства. Для країни сьогодні головне — не політичне оновлення, а збереження моральності.
Віталій БАЛА, директор агентства Моделювання ситуацій:
— Я вважаю, що для України краще коаліція БЮТ, ПР і блоку Литвина. Мені б хотілося, щоб партії з категорії політичних ворогів перейшли в категорію політичних опонентів, щоб не зіштовхували західну і центральну Україну зі східною. Зараз вони отримали такий шанс. Більш того, мені здається, що в цьому варіанті «технічна коаліція» змушена буде дуже плідно працювати, для того щоб показати людям позитивний результат.
Навіщо потрібен Литвин? По-перше, частина Партії регіонів, яка орієнтована на Ющенка, могла б стати на заваді подоланню вето Президента. По-друге, це було б гарантією того, що не було б розмов про розподіл влади «на двох».
Але я також не вважаю, що потрібно ставити хрест на демократичній коаліції. Абсолютно точно також може бути коаліція БЮТ, НУ-НС і блоку Литвина. Ще є тридцять днів.
Олександр ДЕРГАЧОВ, політолог:
— Я б запропонував як оптимальний варіант певну комбінацію. Спочатку ухвалити всі закони, які так чи інакше блокувалися. Насамперед, пов’язані з проведенням реформ у економічній галузі. Це можуть бути закони, що відповідають програмам обох партій — і БЮТ, і ПР. Обов’язково потрібно прийняти єдиний закон про вибори та змінити принципи формування списків. А потім — вибори. Але тільки на підставі нового закону. Щоправда, навряд чи лідери відмовляться від привілею формувати списки — власне в цьому проблема. Вибори мають сенс, якщо істотно оновиться склад Ради.
Щодо демкоаліції, то вона є абсолютно мертвою. Інша річ, що сьогодні, після початку відліку 30-денного терміну, можливо, буде спроба створення коаліції БЮТ—НУ-НС—блок Литвина. Але шансів для її створення небагато.
Мирослав ПОПОВИЧ, філософ, член-кореспондент НАНУ, директор Інституту філософії:
— Я вважаю, що краще коаліція Регіонів і БЮТ, тому що вибори все одно поставлять перед тим самим запитанням — яку коаліцію робити? Так навіщо витрачати порох? Але це не повинна бути коаліція в звичному значенні цього слова. Я не знаю, як вони назвуть це, тому що такої коаліційної угоди, яка була виписана в БЮТ і НУ-НС, не може бути в БЮТ і ПР. Між ними надто велика відстань. І потрібно знайти ті пункти, щодо яких вони можуть домовитися.
На саміті НАТО в грудні ми, звісно, нічого не отримаємо. НАТО залишається такою самою перспективою, як і було. Швидше за все, вони зможуть домовитися щодо конституційної реформи. А це корисно. Тому нехай домовляються.