Кінематографічне свято наближається: в залі «Сінематека» кінотеатру «Київ» відбулася перша осіння прес-конференція 38-го Міжнародного кінофестивалю «Молодість». У ній взяли участь генеральний директор МКФ «Молодість» Максим Ільяшенко, директор програм МКФ «Молодість» Міла Новикова та художній керівник «Молодості» Андрій Халпахчі. Вони повідомили перші новини про фестиваль. Перша і найважливіша: 38-а «Молодість» пройде з 18 по 26 жовтня ц.р. Урочисте відкриття та закриття традиційно відбудеться у Національному палаці «Україна». Прямі трансляції церемонії проходитимуть на одному з центральних українських телеканалів.
Проведення церемонії знову буде покладено на студію «Дах». Як зазначив Максим Ільяшенко: «Церемонії відкриття і закриття фестивалю — це завжди справжнє видовище, театралізоване дійство. Цьогоріч ми знов запропонували київському режисерові Владиславу Троїцькому бути режисером-постановником дійства». Разом з тим, церемонії цього разу суттєво відрізнятимуться за стилем від минулорічних, що стане сюрпризом для глядачів.
Що ж до власне програм фестивалю, то вже відомі деякі імена і назви. Конкурс фестивалю складатиметься з трьох категорій — студентські роботи, короткометражні та повнометражні професійні дебюти. Вже зараз зрозуміло, що склад учасників буде географічно розмаїтим. Так, у студентській номінації підтверджено участь стрічок з Південної Кореї, Німеччини, Китаю, Хорватії, Великої Британії, Польщі, Бразилії, Швейцарії, Бельгії, Чехії, США, Аргентини, Франції, Росії, Казахстану; будуть і українські роботи — «Дощ», реж. Марина Врода і «Отроцтво», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук.
Так само глобальна за упорядкуванням і короткометражна програма: Бразилія, Колумбія, Франція, Швейцарія, Іспанія, Боснія та Герцеговина, Румунія, США, Словаччина, Італія.
Що ж до найпрестижнішого змагання повнометражних ігрових фільмів, то тут візьмуть участь «Le ring»/«Бійка» (Канада), «Milh Hadha Al-Bahr»/«Сіль моря» (Швейцарія), «The guitar«/«Гітара» (США), «Hadersfild»/«Гадерсфілд» (Сербія), «Snijeg»/«Сніг» (Боснія та Герцеговина), «Шультес» (Росія, режисер Бакур Бакурадзе) і «Las Meninas» (Україна, режисер Ігор Подольчак).
Фільми оцінюватимуть кілька журі, найбільш поважне з яких — головне міжнародне, в якому візьмуть участь Алла Демідова, Андреш Фесош, Маріон Ганзель, Степан Коваль, Желімір Жильник. Саме вони вирішать, кому дістануться такі призи:
•Гран-прі за кращий фільм всієї конкурсної програми — статуетка «Скіфський олень» та $10 000.
•Приз за кращий повнометражний ігровий фільм $2500.
•Приз за кращий короткометражний фільм $2500.
•Приз за кращий студентський фільм $2500.
•Приз імені Іва Монтана кращому молодому актору/актрисі 1000 євро.
У паралельному конкурсі «Українська панорама» буде визначено найкращий вітчизняний фільм. Також на початку фестивалю відбудеться традиційне вручення почесного призу «За внесок у розвиток світового кіномистецтва» одному з провідних кіномитців.
Однак конкурси — лише частина фестивалю. Позаконкурсні програми — не менш цікаві й насичені. Зокрема, під час 38-го МКФ «Молодість» буде показано багато документальних фільмів, адже, як наголосив Андрій Халпахчі, Український міжнародний фестиваль документального кіно «Контакт» ім. Л. Роднянської не проводився цього року, і є багато стрічок, які варто показати.
Чималу глядацьку увагу привернуть також інші програми:
— «Фестиваль фестивалів», де традиційно будуть показані найбільш цікаві фільми, учасники провідних міжнародних фестивалів світу;
— «Французьке кіно сьогодні», в рамках якої буде показано, зокрема, такі визначні французькі картини цього року, як «Джулія» Еріка Зонка, «Nucingen Haus» Рауля Руїса, «Народжений ‘68» Олів’є Дюкастеля і Жака Мартіно, проект багатьох режисерів «Страх(и) темряви» (який також супроводжуватиметься виставкою);
— «Кіно Сербії» — програма нового сербського кінематографа, представляти яку запрошено особисто Еміра Кустуріцу;
— «Довгі ночі короткого метру», одна з найпопулярніших програм «Молодості». Цього року буде показано «Ніч європейського кіно» та окремо — «Німецьку ніч»;
— ретроспектива фільмів видатного режисера Андре Дельво (Бельгія);
— програма «Кіношколи» Анджея Вайди;
— «Сторіччя великих» — програма до 60-ліття Держфільмофонду, в рамках якої буде показано низку раритетних стрічок з архіву «Бєлих Столбов»;
— ретроспектива Алена Делона (очікується, що актор особисто представить програму в Києві);
— ретроспектива Жанни Моро (ювілей актриси святкують цього року в усьому світі);
— ррограма фільмів на гей/лесбі-тематику, яка цього року буде сфокусована на українському та пострадянському кіно. До того ж, відбудеться показ добірки австралійських гей/лесбі-короткометражок, а приз «Сонячний зайчик» буде вручено кращому тематичному фільму з усієї програми «Молодості»;
— ррограма «Кіно проти тоталітаризму», яка, за словами Андрія Халпахчі, може стати «перлиною фестивалю»: зокрема, «Система Путіна», «Лист Анні» (про загиблу журналістку Анну Політковську), «Площа» (про події на «Майдані» ім. Каліновського у Мінську), «Світлана про Світлану» (про дочку Сталіна Світлану Алілуєву);
— рсоблива програма «Празька весна’68» — добірка документальних стрічок радянських та чеських очевидців подій 1968 року в Чехословаччині;
— презентація фестивалю у Вісбадені «goEast»;
— «Східний експрес»: кращі фільми з Польщі, Болгарії, Чехії, Австрії.
— «Сенс життя — сенс мистецтва», програма документальних фільмів про визначних (кіно-) митців;
— особлива подія — показ фільму «Барон Мюнхгаузен» Террі Ѓільяма.
Традиційно в рамках фестивалю працюватиме проект «Київська майстерня талантів» із майстер-класами провідних світових кіномитців спеціально для молодих українських кінематографістів. Серед майстрів цього року — російська актриса Алла Демідова, сербський режисер Желімір Жильнік. Крім того, доцент кафедри мистецтвознавства Санкт-Петербурзького університету кіно і телебачення Лариса Березовчук проведе майстер-клас на тему: «Артгауз як він є».
Вперше на фестивалі проходитиме Molodist FilmBoat Meeting — спеціальний конкурс ко-продукцій, завдяки якому молоді кінематографісти з України та інших країн матимуть можливість представити свої кінопроекти до уваги найвпливовіших європейських продюсерів та фондів, які фінансують кіновиробництво. 51 кінозаявка з України, Росії, Вірменії, Грузії, Азербайджану, Туреччини, Ірану, Латвії, Угорщини дійшла до наступного етапу відбору. Після 15 вересня міжнародне журі визначить фіналістів, яких буде запрошено особисто представити свої проекти під час «Молодості» 20—21 жовтня 2008 р. «Цей проект справді став міжнародним, — стверджує Максим Ільяшенко, — особливо активно виявили себе кінематографісти з Кавказького регіону — з Грузії, Вірменії». За словами Андрія Халпахчі, Molodist FilmBoat Meeting — перспективний і необхідний проект для України, варто брати приклад у цьому контексті з Польщі, де вже добре налагоджено ринок ко-продукцій: «Польща стала кінематографічним раєм».
Не забудуть і про комерційний бік справи: МКФ «Молодість» та компанія «Кінофорум України» вчетверте проводитимуть Міжнародний кіноринок «Молодість».
Отже, лишилося дочекатися початку фестивалю. «День» і надалі детально інформуватиме своїх читачів про підготовку та перебіг «Молодості»-38.