Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Місія нездійсненна

Чи зможе СБУ завдати шкоди Тимошенко?
29 серпня, 2008 - 00:00

Крім Конституційного Суду, ЦВК та інших державних інститутів, у політичне протистояння між прем’єром і Президентом уже втягнуто і СБУ. Як відомо, 18 серпня Секретаріат попросив правоохоронні органи перевірити, чи зраджує прем’єр Вітчизні з Москвою.

Не встигла СБУ розпочати перевірку, як на бік Тимошенко перекинулися відразу два офіцери — полковник СБУ Олександр Войтенко та його колега майор СБУ Олексій Ніколаєнко.

— Сьогодні СБУ не займається питаннями охорони державного суверенітету й національної безпеки, а виконує особисті вказівки керівництва Секретаріату Президента, які не мають жодного стосунку до національних інтересів України, — сказав на вчорашній прес-конференції Войтенко.

Він додав, що така ситуація ганьбить честь офіцерів СБУ. За його словами, таку точку зору поділяє значна частина офіцерського складу. Войтенко також повідомив, що офіцери не можуть миритися з втягуванням СБУ в справу про зраду державних інтересів прем’єр-міністром Юлією Тимошенко.

— Сказати, що ця справа шита білими нитками, — означає не сказати нічого... СБУ змушує шукати обвинувачення на адресу прем’єр-міністра в цілковитому абсурді, сфабрикованому керівництвом Секретаріату Президента, — сказав він.

Згодом була реакція й самої СБУ. Мовляв, заява двох офіцерів — це «організована Кабміном провокація». А від «призвідця» Войтенко поквапилися відхреститися:

— Що стосується осіб, які брали участь у прес-конференції, зокрема, Войтенка Олександра Олександровича, то з 2006 року він не обіймав жодної посади в апараті СБУ, а до останнього часу був радником одного з віце-прем’єр-міністрів КМУ на так званій посаді прикриття, — говориться у заяві.

Чи СБУ й далі «копатиме» на прем’єра «в суворій відповідності до чинного законодавства»? Слід сказати, силовики опинилися в непростій ситуації. Напевно, офіцер Войтенко — не єдиний «дисидент», який вважає, що «справа шита білими нитками». У принципі, аби зробити такий висновок, навіть не треба бути чекістом. Більш того, багато українських політиків — скажімо, Віктор Янукович — свого часу відкрито їздили в Москву, домагалися підтримки Кремля і з гордістю розповідали про це своєму електорату. І тоді нікому навіть не спало на думку назвати це державною зрадою.

Зрозуміло, що Секретаріат непокоїть двогодинна розмова Тимошенко з Путіним тет-а-тет. Але держзрада — це явний перебір. І в СБУ це напевно чудово розуміють. Інша річ, що керівник СБУ Валентин Наливайченко навряд чи стане на позиції Тимошенко. Він усе більше й більше демонструє ультравідданість Президентові. І це зрозуміло, оскільки голова СБУ — це, за Конституцією, креатура Президента, а не коаліції чи Кабміну.

Проте, на думку політолога Костя Бондаренка, сьогодні СБУ — це такий умовний орган, що вони можуть хіба що напакостити, та не завдати шкоди Тимошенко.

Ризикнемо припустити, що спочатку СБУ закидатиме Кабмін запитами, імітуватиме активну діяльність, а потім, імовірно, все пригальмують. Замнуть і забудуть.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: