Масштаби наслідків повені в західних регіонах України не були б такими значними, якби будівлі зводилися відповідно до водозахисних норм. Колосальний збиток від потопу багато в чому залежить від людей — 70% затоплених будинків побудовані в заборонених місцях. Таку заяву зробив напередодні голова Державного комітету водного господарства Василь Сташук. А Президент порадив українцям страхувати своє майно на випадок стихії. Адже повені на заході нашої країни — не рідкість, а ліквідують їхні наслідки лише за рахунок державних грошей. Про це глава держави говорив днями під час візиту в дві області, постраждалі від стихії — Вінницьку й Тернопільську. Гарант Конституції упевнений, що страхувати потрібно не лише особисте майно, але й державне.
Тим часом у регіонах, що серйозно постраждали від повені, продовжують підраховувати збитки. Люди побоюються, що компенсацій (50 тисяч гривень за зруйнований будинок, 15 ’— за той, що вимагає капітального ремонту, і п’ять — на поточний ремонт) не вистачить, бо будматеріали стрімко дорожчають.
Мільйони гривень для постраждалих щодня переводять з центру в затоплені райони. Щоправда, контролювати подальшу долю цих коштів дуже непросто. Стежитимуть за тим, щоб гроші використовувалися за призначенням, спеціальні групи на місцях. Ревізорів вибирають у штабі з ліквідації наслідків повені. «Найкращий контроль — це поєднання державного контролю із суспільним», — зазначає перший віце-прем’єр Олександр Турчинов.
У постраждалі райони відправлять безробітних, оскільки там не вистачає робочих рук. Уже почався набір бажаючих поборотися з наслідками повені серед тих, хто стоїть на обліку в Службі зайнятості. Платити обіцяють не менше мінімальної зарплати, плюс безкоштовне мешкання, харчування й дорога.
Центр новин ООН повідомив про те, що збиток України від стихійного лиха оцінюється в $650—870 мільйонів. Унаслідок найсильнішої повені серйозно постраждала також Молдова. Там потонули три людини. У країні затоплені 836 будинків, 83 із них повністю зруйновані. Приблизно 5 700 жителів районів Молдови, постраждалих від повені, були евакуйовані. У Румунії внаслідок повені загинули п’ять осіб і понад десять тисяч були евакуйовані. Затопленими виявилися близько дев’яти тисяч будинків.
У західних районах нашої країни від стихії постраждали жителі Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької і Вінницької областей. 25 тисяч із них були вимушені залишити свої рідні місця. Загалом вода затопила близько 523 українські населені пункти і понад 24 тисячі гектарів оброблених земель. У нашій країні зруйновано 360 мостів для автомобілів і 560 пішохідних мостів.
ТИМ ЧАСОМ
60 тисяч жертв повені в Україні та Молдові невідкладно потребують їжі та питної води. Про це повідомив Міжнародний Червоний Хрест.
У свою чергу Віктор Ющенко вимагає від уряду забезпечити доставку гуманітарної допомоги для зони надзвичайної екологічної ситуації. Про це йдеться у вчорашньому листі Президента до Кабінету Міністрів, в якому Віктор Ющенко виявляє стурбованість ситуацією, що склалася з отриманням гуманітарної допомоги для постраждалих унаслідок повені громадян.
На думку Президента, уряд не забезпечив скоординованої роботи комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів, комісій із питань гуманітарної допомоги при відповідних обласних держадміністраціях і Державної митної служби.
У листі гаранта Конституції уточнюється, що комісія з питань гуманітарної допомоги наділена, відповідно до законодавства, винятковим правом визначати вантажі гуманітарною допомогою, що є підставою для звільнення їх від оподаткування, і здійснювати контроль за отриманням, розподілом, використанням і обліком такої допомоги. Президент попереджає, що якщо протягом дня (п’ятниці, 8 серпня) проблема перетину кордону й розтаможення гуманітарної допомоги не буде вирішена, він буде вимушений вжити найжорсткіші заходи для притягнення до відповідальності посадових осіб, які своєю бездіяльністю порушують закон і перешкоджають отриманню десятками тисяч постраждалих від повені необхідної допомоги.