Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

30 липня, 2008 - 00:00

Пан Гі Мун вважає небезпечними суперечності між Росією та Грузією

Суперечності між Росією та Грузією піднялися на новий небезпечний рівень на тлі зростання вибухонебезпечного напруження в зоні грузино-абхазького конфлікту. Так вважає Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, який представив Раді Безпеки свою доповідь. «В умовах і так уже напружених відносин між РФ та Грузією події, що відбулися у звітний період, підняли суперечності між обома сторонами на новий рівень, причому Грузія звинувачує Росію в «прискореній анексії» Абхазії, а Росія звинувачує Грузію в підготовці до неминучого здійснення військового варіанту в Абхазії», — зазначається в доповіді. На думку Генерального секретаря, це загострення між Москвою та Тбілісі має поляризаційний вплив у ширшому міжнародному контексті. Внаслідок подій, що почалися в березні 2008 року, грузинські, абхазькі й миротворчі сили СНД у другій половині квітня виявилися близькими до серйозної конфронтації, зазначається в документі, винесеному на обговорення РБ ООН. «Це підтверджує доцільність оцінки мирного процесу, що проводиться нині», — заявив Генсек, нагадавши, що Тбілісі ставить питання про перегляд миротворчого мандата Росії і заміни сил СНД на сили ЄС та НАТО.

Amnesty International критикує Китай

У рік, коли Китаю випала честь приймати літню Олімпіаду, поваги до прав людини в цій країні не додалося, — навпаки, стало менше. З такою заявою за десять днів до відкриття Ігор у Пекіні виступила правозахисна організація Amnesty International. У доповіді організації приводяться факти перевиховання працею, затиску правозахисників і незалежних журналістів, довільних затримань. Прес-секретар Amnesty International закликав світових лідерів, які поїдуть на церемонію відкриття Олімпіади, відкрито заявити про порушення прав людини в Китаї. До публікації доповіді китайська влада відмовилася його коментувати. Однак колишні подібні публікації Пекін незмінно відмітав і при цьому вказував, що недавні реформи поліпшили ситуацію, а економічний курс підвищив якість життя сотень мільйонів китайців. Організація нагадує, що коли Китай виграв конкурс на проведення Олімпійських ігор, він обіцяв підтримувати цінності людської гідності, пов’язані з Олімпійською традицією. Amnesty International стверджує, що насправді все відбулося навпаки. Китайських активістів саджають до в’язниць, людей викидають з будинків на вулицю, вебсайти блокують, а застосування трудових таборів та побоїв у в’язницях лише збільшується, пишуть правозахисники.

Болгарія терміново намагається відновити довіру ЄС

Учора болгарський уряд оголосив про вживання термінових заходів по боротьбі з корупцією. До таких дій владу Болгарії підштовхнула різка критика Європейського Союзу та місцевої опозиції. Прем’єр-міністр країни Сергій Станішев повідомив про план дій, який допоможе поліпшити функціонування міністерства юстиції та міністерства внутрішніх справ, оскільки саме їх діяльність Брюссель оцінив негативно. Станішев пояснив, що його уряд сприйняв останню доповідь Європейської комісії з Болгарії як стимул для подальшого прогресу. «Ми відкриті для критики та для корисних порад», — зауважив болгарський прем’єр. Нагадаємо, що Болгарія є членом ЄС з минулого року. На минулому тижні через корупційні скандали Європейська комісія заморозила 486 млн. євро допомоги сільськогосподарським робітникам, на проекти будівництва доріг та іншої інфраструктури, а також внесла до чорного списку два державних міністерства, які відають фінансами ЄС — міністерство юстиції та міністерство внутрішніх справ.

В Азербайджані стартувала виборча кампанія

Центральна виборча комісія Азербайджану дала старт виборчій кампанії у справі виборів президента країни, встановивши 15 жовтня — днем всенародного голосування. Загалом, виборча кампанія, згідно із законодавством Азербайджану, займе 75 днів. На початку серпня почнеться висунення кандидатів на пост голови держави. Відповідно до виборчого кодексу, правом висунення кандидатів користуються політичні партії та блоки, громадські організації, спеціальні ініціативні групи, а також окремі особи. Для того, щоб пройти реєстрацію в ЦВК, кожен претендент повинен представити 40 тисяч підписів на свою підтримку. На початку серпня правляча партія «Ені Азербайджан» («Новий Азербайджан») проведе з’їзд та висуне на пост президента діючого главу держави та лідера партії Ільхама Алієва. З початком виборчої кампанії почали звучати й обвинувачення в можливих фальсифікаціях. Зокрема, заступник керівника опозиційної Ліберальної партії Азербайджану сказав, що влада готується не до виборів, а до «підтасовування»: «Перед виборами заморожено увесь спектр суспільно-політичних відносин, законсервовано не тільки владні інститути, але й все політичне життя. І не випадково багато хто вже відмовляється від виборів, усвідомлюючи, що їм нічого не світить».

Австралія пом’якшила іміграційне законодавство

Новий уряд Австралії скасував практику взяття під варту біженців, які прибувають до країни. Такий захід відтепер використовуватиметься лише в крайніх випадках. Також до таборів для біженців заборонили відсилати дітей. Якщо суд визнає, що претендент на статус біженця або чоловік з простроченою візою не являє загрози суспільству, йому буде дозволено вирішувати питання свого статусу, перебуваючи на волі. Міжнародна правозахисна організація Amnesty International заявила, що після набуття законом чинності зі спеціальних таборів буде звільнено близько 380 людей. Суворі іміграційні закони були ухвалені урядом лейбористів в 90-х роках. Претендентів на статус біженця й людей, у яких була прострочена австралійська віза, відсилали до особливих таборів. 2001 року прем’єр-міністр консерватор Джон Говард посилив правила, запропонувавши політику під назвою «тихоокеанське рішення»: на час перевірки й визначення статусу біженці висилалися з континенту на віддалений острів у Тихому океані. Правозахисні організації та Верховний комісар ООН у справах біженців неодноразово піддавали критиці умови утримання біженців у австралійських таборах.

Газета: 
Рубрика: