У Харкові працівники міліції забезпечили примусовий привід секретаря Харківської міської ради Геннадія Кернеса як свідка до слідчого, повідомляє департамент у зв’язках iз громадськістю Міністерства внутрішніх справ України. За інформацією департаменту МВС, Г. Кернес «упродовж двох місяців неодноразово ігнорував запрошення (повістки, телеграми, постанови про привід) слідчого прибути на допит, відверто демонструючи (зокрема й перед громадськістю) своє небажання брати участь у процесуальних діях». Коментуючи цей випадок, глава МВС України Юрій Луценко зазначив, що примусовий привід Г. Кернеса до слідчого став результатом тривалого ігнорування ним закону та свого обов’язку як громадянина, зазначає департамент МВС.
Секретаря Харківської міської ради Геннадія Кернеса затримано працівниками МВС для надання свідчень законно, але немає гарантій, що справа дійде до суду. Таку думку висловив директор Інституту глобальних стратегій (ІГлС) Вадим КАРАСЬОВ:
— Це йдуть ментівсько-прокурорські війни, де прокуратура смикає Жванію, а соратник Жванії Луценко активізував зусилля на харківському напрямку щодо Кернеса й Добкіна. У випадку з Кернесом є підстави для затримання у зв’язку з хуліганськими діями по відношенню до депутата Харківської міськради Андрія Руденка, але ще мають бути санкції суду. Прокуратура може втрутитися в цю справу, але якщо в Кернеса є високі заступники в Києві, якщо немає достатніх підстав для його затримання, якщо це тільки елемент великої гри навколо Луценка, то тоді Кернеса можуть випустити.
Я б однозначно не говорив, що епоха Кернеса в Харкові закінчена. Ще треба зібрати доказову базу, й головне, щоб у цій справі діяли всі служби: прокуратура, міліція тощо. Якщо це лише зусилля МВС, то навряд чи вони стануть результативними. З одного боку, в цьому випадку все зрозуміло, але також залишається багато незрозумілого: або це дійсно — контрходи Луценка проти ходів, які використовуються проти нього й стосовно його політичної сили, або ж справдi — намацано серйозний слід, що дасть можливість вивести цю справу на судовий рівень. І тоді ця справа може мати судову перспективу.
Затриманого сьогодні для надання свідчень секретаря Харківської міськради Геннадіч Кернеса намагатимуться «відмазати». Таку думку висловив народний депутат України, голова парламентської Тимчасової слідчої комісії з розслідування зловживань харківської міської влади Олег ЛЯШКО:
— Нарешті з’явилися хоч якісь ознаки існування в Україні реальної влади й правоохоронної системи. Демонстративне зневажання закону, етики й елементарних норм пристойності з боку Кернеса — вже давно вимагали жорсткої реакції. На жаль, система влади й охорони правопорядку виявилася такою прогнилою й корумпованою, що за два роки при владі в Харкові Кернес і Добкін створили цілу кримінальну інфраструктуру в усіх сферах життєдіяльності міста. До цієї системи виявилися втягнутими чиновники високого рівня, парламентарії, представники контрольно-силових структур.
Важливо розуміти, що у випадку з Кернесом, ми маємо справу не просто з не цілком адекватною людиною, а з яскравим представником кримінального світу, що прорвався у владу й працює на інтереси кримінальних груп. Напевно, представники криміналу в парламенті й ті, хто обслуговує інтереси харківської ОПГ в органах державної влади, сьогодні будуть всіма силами намагатися чинити тиск на МВС і «відмазати» Кернеса від численних обвинувачень.
Як голова Тимчасової слідчої комісії парламенту з розслідування зловживань М. Добкіна й Г. Кернеса, я уважно стежитиму за розвитком ситуації і, якщо буде така необхідність, з початком роботи нової сесії озвучу імена й посади тих, хто відстоює інтереси криміналітету в органах влади України, а не інтереси держави.
Для будь-якого пересічного громадянина країни фактів для порушення кримінальної справи вистачило б сповна. Але у випадку з Кернесом — не факт, що справа дійде до суду. Про це заявив заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій ГОЛОБУЦЬКИЙ:
— Вочевидь, йдуть якісь домовленості між людьми, якi можуть вирішувати його долю, і, швидше за все, йому хтось дав гарантію, що його не чіпатимуть, й тому він повернувся до Харкова. У принципі, в нашій країні ця справа може закінчитися й арештом, а може й ні.
Може бути так, що формально Луценко виконав свої обіцянки, але на цьому справа й закінчиться. Адже тут головне не в тому, що затримали, а чи дійде до суду. Мені б хотілося вірити, що дійде, але в нашій країні може й не дійти. Для будь-якого простого громадянина країни фактів для порушення кримінальної справи вистачило б сповна.
Зараз може здійнятися галас iз приводу політики, й усе це можуть видати за помсту й спробу розправи над харківською владою. Можу дати відсотків п’ятдесят, що до цієї справи ще підключиться прокуратура, адже це дуже резонансна справа, в ній фігурує секретар найбільшого міста в Україні. Якщо ігнорувати цю справу, то це, м’яко кажучи, не дуже добре виглядатиме. Зараз і Добкіну, й іншим певною мірою вигідно позбутися Кернеса з погляду майбутніх політичних перспектив. Формально його може підтримати харківська влада, але нічого реального для його порятунку ніхто не робитиме.