Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Звернення короля

Бельгія відзначає національне свято в розпал кризи
22 липня, 2008 - 00:00

Бельгійський король Альберт II закликав підданих до єднання й толерантності. Напередодні національного свята — Дня присяги короля — він виступив із святковою промовою, в якій підкреслив необхідність контролю ситуації, коли в країні відбувається протистояння між двома основними громадами. «Ми повинні привнести в життя нові форми спільного існування в нашій країні», — заявив король. З його слів, труднощі та кризи також є мотивами для того, щоб оновити країну. Таким чином, Альберт II підтримав державну реформу, направлену на посилення самостійності регіонів. «Розподіл у думках не є фатальним. Нам необхідні розуміння й толерантність у дотриманні ідентифікації кожного окремого регіону, це єдиний можливий шлях у нашому демократичному суспільстві», — зазначив король, закликаючи франкомовних та Фламандців не розривати країну на шматки. Бельгійські засоби масової інформації позитивно оцінили обережність короля під час державної кризи.

Минулого тижня прем’єр-міністр Бельгії Верб Летерм подав королю Альберу II прохання про відставку, яке король відхилив. Мотивом для прохання Летерма стала його нездатність дотриматися обіцянки та представити до 15 липня план реформування країни. Як повідомлялося, бельгійському прем’єру надали трьох «мудреців», щоб вони допомогли Летерму підготувати пропозицію щодо виходу з кризи до 31 липня.

Нагадаємо, що в центрі бельгійського конфлікту лежить бажання фламандців, які проживають на більш розвиненій та благополучній півночі країни, мати право розпоряджатися податками, що збираються в регіоні. Валлони проти розширення фіскальної автономії, оскільки це може вдарити по їх благополуччю: 15% бюджету франкомовного регіону Бельгії складають дотації, що надходять із федерального бюджету, які фактично оплачують фламандці. Вимагаючи розширення прав на розпорядження податками, що збираються у них, фламандці не приховували, що чи не головна причина для цього — бажання припинити субсидувати «лінивих южан». Протягом дев’яти місяців країна жила без уряду, і лише в березні кризу було подолано — всі сторони конфлікту ухвалили рішення залишити проблему реформи бельгійської федерації на потім.

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: