Вилікувати онкологічні хвороби на ранніх стадіях цілком можливо, переконують медики. Для цього необхідно мати якісне сучасне обладнання, що є проблемою номер один для України. Тому Благодійний фонд Рината Ахметова «Розвиток України» розпочинає новий проект «Рак виліковний. Вчасне виявлення та лікування онкологічних захворювань». За кошти фонду — 40 мільйонів доларів — буде закуплено два позитронно-емісійні томографи та кібер-ніж, які забезпечать ранню діагностику раку та видалення онкопухлин без хірургічного втручання.
— Один з томографів передадуть Національному інституту раку, а інший — Донецькому обласному протипухлинному центру, — зазначив президент фонду «Розвиток України» Ринат Ахметов. — Поки що не вирішено, яке з міст Західної України отримає допомогу від фонду. Але точно відомо, що діагностика та лікування буде безкоштовним для усіх жителів України. Відомо, що в Україні офіційно зареєстровано понад 900 тисяч онкохворих. Щороку від раку помирає 100 тисяч українців. Тому фонд вкладає кошти в ранню діагностику хвороби та ефективне лікування, адже відомо: першу та другу стадію хвороби можна вилікувати на 90—100%.
Медики називають томографи та кібер-ножі золотим стандартом у лікуванні раку. Західні медики давно ввели це обладнання у свою практику, в Україні ж поки що жоден онкодиспансер не має нічого подібного. Як розповів директор Донецького обласного протипухлинного центру Григорій Бондар, за допомогою кібер- ножа онкопухлину можна видалити всього за 40 хвилин, тоді як звичайна операція триває понад 5 годин. Окрім раку, нове обладнання можна застосовувати і при лікуванні печінки, мозку та підшлункової залози, а позитронно-емісійні томографи призначені для виявлення серцево-судинних захворювань.
Нове обладнання з’явиться в Україні аж через рік: наразі тривають переговори із зарубіжними виробниками. Як запевняють медики, ще кілька місяців знадобиться на те, щоб привезти обладнання в Україну, облаштувати для нього приміщення та перевірити його на справність.
— Позитивні результати ми сподіваємося отримати через півтора року, — зазначив директор Національного інституту раку Ігор Щепотін. — Але в таких справах поспішати не варто. Нині Україна посідає перше місце в Європі з захворюваності на рак та смертності від цієї хвороби. Причина не в нестачі знань або спеціалістів, а у відсутності матеріально-технічної бази (нині дві третини медиків-онкологів пройшли стажування за кордоном і готові працювати з сучасним обладнанням). Онкологічні захворювання — це одна з найскладніших проблем медицини, й основними причинами захворювань є неправильне харчування, шкідливі звички та радіоактивне забруднення. Нині радикальному лікуванню піддаються тільки 9% хворих, оскільки решта звертаються до лікарів із третьою—четвертою стадією раку. Тому треба ще й привчити наших громадян час від часу обстежуватися у онкодиспансерах.
Також фахівці нарікають на недостатнє фінансування медицини з боку держави. За словами голови Комітету Верховної Ради України Тетяни Бахтієвої, у 2008 році на боротьбу з онкозахворюваннями було виділено 280 мільйонів гривень, з них тільки 30 мільйонів призначені на закупівлю сучасного обладнання. Цієї суми аж ніяк не вистачить, щоб створити потужну технічну базу для лікування раку.
Проект «Рак виліковний» — це вже друга благодійна акція фонду «Розвиток України» (першою була програма боротьби з туберкульозом в Україні). Президент фонду сподівається, що наступним кроком буде лікування серцево-судинних захворювань, які вважаються основною причиною смертності українців.