Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чиє вино питимемо?

Держава позбавляє виноробну галузь єдиної субсидії
10 липня, 2008 - 00:00
ФОТО УКРІНФОРМ

Вітчизняні винороби знову заговорили про перспективу зникнення своєї галузі в Україні. Цього разу приводом для таких заяв стала ініціатива уряду відмінити державну субсидію — одновідсотковий збір на розвиток галузі. А для неї це відчутна втрата, бо лише за останній рік державою на насадження нових виноградників було виділено майже 500 мільйонів гривень у вигляді 1% збору.

Крім того, нарікають українські виноградники і винороби, це ще одна перевага на користь конкурентам-імпортерам, адже зі вступом до СОТ Україна зобов’язалась понизити ставки ввізного мита на продовольчі товари. Зокрема, на виноградні вина, включаючи вина кріплені, сусло виноградне, передбачено зниження ставок з 2—3 євро до 0,3 — 0,4 євро за літр, тобто у 5—10 разів. Вже зараз ситуація з імпортом виноматеріалів набуває загрозливих форма для вітчизняних виробників, впевнені підприємці.

«Якщо проаналізувати баланси виробництва вітчизняного вина і поглянути скільки до нас було завезено виноматеріалів, то торік було завезено 7,5 мільйона декалітрів матеріалів, це десь 40—45%. Але на будь-якому ринку вважається, що понад 30% — це вже небезпечно», — зазначає директор ТОВ «Вінхол оксамитне» Валерій Тінтулов, додаючи, що це, в принципі, логічно, адже в тій самій Молдові «ціна за літр виноматеріалів складає 50 центів».

А за словами директора Асоціації «Виноградарі та винороби України» Сергія Петренка, у Верховній Раді зареєстровано низку законопроектів, прийняття яких може значно погіршити стан галузі. Серед них, підкреслює Петренко, і законопроект № 2469 Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо спеціального оподаткування сільськогосподарських товаровиробників)», який вже з наступного року передбачає відміну 1% збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

Українські виноградарі відзначають, що в разі ухвалення такої «державницької політики» фактично припиниться насадження нових виноградників, яких зараз понад 20 тисяч гектарів (за останні роки Україна висаджувала не менше 3 тисяч гектарів), поступово занепадуть діючі плодоносні виноградники, яких в Україні зараз близько 100 тисяч гектарів. І оскільки подальше їх використання стане економічно недоцільним, різко зменшиться попит на вітчизняну сировину, валовий збір якої торік становив 300 тисяч тонн, а також зменшиться попит на вітчизняні вина, особливо в середньому ціновому сегменті. Крім того, збільшиться безробіття серед сільського населення, що сьогодні задіяне в галузі. Це ж може призвести до соціальної напруги в південних регіонах.

Сергій Петренко наголошує, що сьогодні в галузі задіяно близько одного мільйона чоловік, і ще близько 100 тисяч громадян України здають власні земельні паї в оренду під насадження виноградників. «Як наслідок, може виникнути соціальна напруга в південних регіонах, зокрема в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях і АР Крим. Також це приведе до банкротства десятків виноградарських господарств і підприємств первинної виноробницької промисловості, яка в названих регіонах складає основу наповнення бюджету», — розмірковує директор Асоціації. Він наголосив, що Асоціація вимагає продовжити дію одновідсоткового збору мінімум на п’ять років, а також протягом двох років не змінювати вартість акцизного збору з виноградних вин. «Болгарія виборола для себе перехідний період в 12 років, Угорщина — 8 років, Молдова — 9 років», — наводить приклади необхідності перехідного періоду Петренко. «Я хочу звернутися до всіх наших політиків. Коли вони приймають рішення і підписують якісь документи, хай вони думають не тільки про політику, яка стоїть за цим рішенням, хай думають про мільйон людей, які будуть виконувати це рішення і доля яких залежить від цього рішення», — ще раз звернувся директор Асоціації до авторів шкідливих для галузі законопроектів.

Боротися з «нехорошими» урядовцями виноградарі вирішили оригінальним способом. Як розказав журналістам Сергій Петренко, Асоціація «Виноградарі та винороби України» вирішили відзначати тих політиків і представників влади, чиї безвідповідальні рішення нанесуть найбільшу шкоду галузі. Для цього Асоціація оголосила про початок безстрокової акції «Винороби повинні знати своїх «героїв» в обличчя». Таким чином галузь збирається боротися з безвідповідальними і шкідливими для неї рішеннями. Отже, під час акції представники Асоціації планують на майдані Незалежності викладати виноградом імена тих урядовців, які своїми рішеннями нашкодили галузі і людям, що в ній задіяні. Цікаво, що імена політиків викладатимуть виноградом з тих господарств, які збанкротували через непродуману державну політику, і викладатимуть їх ті люди, які внаслідок цього залишилися без роботи. «Більшість політиків, які приймають рішення, не відповідають за них і навіть ніхто не знає, хто відповідає за те, що завтра мільйон людей залишаться без роботи», — говорить Петренко. Як він пояснив, першими номінантами цілком можуть стати автори Законопроекту № 2469.

ДО РЕЧІ

В Європі бюджетні дотації на 1 літр вина в середньому складають від 1 євро і більше. Лише на перегонку надлишків вина країни ЄС щорічно витрачають 500 мільйонів євро. В середньому дотації на регенерацію (розкорчовування старих та насадження нових) 1 гектара виноградників в країнах ЄС складає близько 7,5 тисячі євро. До 2014 року Єврокомісія планує виділити європейським виноробам 1,3 мільярда євро, при цьому 120 мільйонів євро планується витратити на рекламу європейських вин.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: