Нині дедалі частіше порушується тема захисту прав дітей, але прикро, коли їх потрібно захищати від тих людей, які за законами життя повинні були б ці права обстоювати, — від рідних батьків...
Жахлива історія трапилась днями у Чернівцях. На сьомому поверсі багатоповерхівки одного зі спальних районів міста сусіди помітили малюка, який виглядав з балкону, тримаючись лише за мотузку від білизни. Занепокоєні люди викликали працівників служби у справах дітей, а потім і міліцію та рятувальників. Оскільки двері квартири виявились зачиненими, то потрапити до помешкання вдалось по висувній драбині, яку рятувальники підігнали до балкону. У брудній захаращеній квартирі знайшли трьох переляканих дітей, як пізніше з’ясувалось, 2005 го, 2004 го та2003 року народження. Залишені напризволяще, вони найперше попросили їсти. Під час медичного обстеження у старших братика і сестрички виявили педикульоз та рани на шкірі голови, а стан здоров’я молодшого хлопчика викликав серйозне занепокоєння. У свої три роки дитина не ходить, їсть лише з соски, все тіло вкрите ранами і пролежнями. Батьків дітей розшукали наступного дня у стані похмілля.
«Ця сім’я не перебувала у нас на обліку, — говорить начальник служби у справах дітей Чернівецької облдержадміністрації Юлія Яківчек. — Прикро, що ні медичні працівники, які повинні здійснювати патронат дітей, ні працівники ЖРЕПу, ні сусіди не повідомили нам раніше про те, що коїться у цій сім’ї. Можливо, її ще можна було б врятувати, якби вчасно була надана допомога соціальних працівників, психологів. Тепер діти вилучені, ми шукаємо їм прийомну сім’ю». В службі запевнили, що не будуть розділяти малюків та подбають про одну родину для них.
На жаль, подібні випадки не поодинокі. Як розповіла Юлія Іванівна, сьогодні лише на офіційному обліку в Чернівецькій області перебуває 670 неблагополучних сімей, у яких виховується 1167 дітей. Вони знаходяться під так званим соціальним супроводом, і щонайменше тричі на місяць соцпрацівники відвідують ці родини та слідкують за умовами проживання. Трапляється, що дітей вилучають з сім’ї тимчасово, дають батькам можливість виправитись. Позбавлення батьківських прав — крайній метод, але у деяких випадках він виявляється найбільш гуманним по відношенню до дітей.
Торік за поданням служби у справах дітей до суду передано 152 справи на позбавлення батьківських прав, за перший квартал нинішнього року — ще 40. Лише у цьому році семеро осіб притягнуто до кримінальної відповідальності за 166 ю статтею Кримінальногокодексу за злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування. Схоже, їх число поповнять і батьки трьох малюків, проти них порушено кримінальну справу та готуються документи на позбавлення батьківських прав.