Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

11 червня, 2008 - 00:00

Адміністрація готується до святкування 1020-річчя Хрещення Русі

У процесі підготовки до святкування 1020-річчя Хрещення Русі Президент України проводить ряд бесід (у тому числі — в телефонному режимі) з главами основних християнських конфесій світу. Телефонна розмова про підготовку та проведення в Україні урочистостей з нагоди 1020-річчя Хрещення Київської Русі Віктор Ющенко провів також із предстоятелем Російської православної церкви Патріархом Алексієм II. Як вважає Віктор Ющенко, святкування 1020-річчя Хрещення Київської Русі «повинне стати одним із поштовхів на початок широкого діалогу в суспільстві, кроком до єднання всіх православних церков» (Великі надії в нашого Президента!) Працює також Організаційний комітет з підготовки та святкування, яким керує перший президент України Леонід Кравчук. На засіданнях обговорюватимуться питання заходів, запланованих до цієї ювілейної дати.

МЗС Росії втручається в справи українського православ’я

Як заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров, «Росія не поділяє «процеси, які зараз відбуваються на Україні зі створення єдиної Української православної церкви. Ми вважаємо, що необхідно уникати односторонніх кроків у стосунках між країнами, і особливо в такій сфері, як відносини між церквами. У рамках православ’я є домовленості про канонічні території, і потрібно вкрай бережно ставитися до цього, бо дана проблематика зачіпає почуття віруючих», — заявив голова російського зовнішньополітичного відомства. (Інтерфакс)

Критика Московського патріархату на Святій землі

Як повідомляють ЗМІ, в Московському патріархаті не згодні із заявами про негативну історичну роль, яка нібито мала місце Росії в справі захисту православ’я на Святій землі (Интерфакс- Религия). «Якби не Росія, православної присутності на Святій землі, можливо, і не було б. Так вважає заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату Всеволод Чаплін. Він підкреслив, що багато хто з православних віками «визнавали й сьогодні визнають той глибоко «позитивний внесок у життя Святої землі, який зробили Росія та наша церква, зберігши від наруги стародавні християнські святині». Висловлювання протоієрея Чапліна було відповіддю на виступ Єрусалимського патріарха Феофіла III, у якому той, зокрема, сказав, що Росія принесла на Святу землю «отруту расизму». Це було заявлено під час зустрічі патріарха Феофіла III з журналістами з РФ і викликало численні обурені відгуки серед російського православ’я. ( Interfax.Religio)

Католікос-патріарх іде на мітинг

Минулої суботи Католікос-Патріарх Грузії Ілія II прийшов на мітинг опозиції, Владика закликав грузинський народ до миру та єдності. Під бурхливі оплески тих, хто зібрався, він пройшов до трибуни й звернувся до співвітчизників із закликом не допустити дестабілізації в країні. Раніше, в той же день, католікос був присутній на першому засіданні грузинського парламенту нового скликання, однак ще до завершення засідання він вийшов до співгромадян, які зібралися на мітингу. (IMU)

Ватикан у Білорусі

18 червня, уперше на запрошення уряду до Білорусі прибуде держсекретар Ватикану кардинал Тарчизіо Бертоне. Перша частина програми візиту складається з зустрічей із представниками білоруської держави, а друга — релігійна. Білоруський митрополит Кондрусевич підкреслив, що «візит кардинала Бертоне зіграє важливу роль у житті білоруських католиків» — він є другою особою у Ватикані і найближчим соратником папи Бенедикта XVI. У рамках свого візиту кардинал відвідає Мінськ, Пінськ і Гродно, візьме участь у засіданні Конференції католицьких єпископів Білорусі, відвідає добродійний центр «Карітас». Крім того, кардинал освятить наріжний камінь костьолу, який будується в мінському мікрорайоні Серебрянка, зустрінеться з білоруською католицькою молоддю, покладе квіти до вічного вогню на майдані Перемоги в Мінську, а також відслужить літургію в кафедральному костьолі столиці. (Wiara.pl)

Діалог релігій на Сході

Мусульманські вчені завершили представницьку триденну конференцію в священній Мецці, яка відбулася з ініціативи Саудівського короля Абдулли з метою пом’якшити напруження всередині ісламського світу і налагодити діалог із християнами та юдеями. А головне — зняти назріваючі суперечності між двома течіями Ісламу: суннітами та шиїтами і для вироблення загальних підходів до міжрелійного діалогу. Як повідомляє «YahooNews», вчені підкреслили необхідність діалогу з іншими релігіями — щоб мати «правильну картину Ісламу» і щоб «достукатися до всіх мусульман і об’єднати їх». Вони закликали також до «вирішенння проблем і розбіжностей, які мають місце між мусульманами і немусульманами, і досягнути розуміння між цивілізаціями та культурами людства». Король Абдулла, одна із найвпливовіших осіб ісламського світу, закликав мусульман до діалогу з християнами та юдеями. Колишній президент Ірану Акбар Хашемі Рафсанджані також відвідав конференцію і в перший її день демонстративно сидів зліва від Абдулли — на знак єднання суннітів та шиїтів. Окрім іншого, декілька сотень улемів (визнаних знавців Корану) з усіх континентів планети підтримали ідею саудівського монарха заснувати Міжнародну премію за «Діалог цивілізацій». Нагорода присуджуватиметься окремим особам і міжнародним організаціям за внесок у розвиток діалогу між релігіями. За підсумками конференції вирішено створити Міжнародний центр діалогу цивілізацій. (Мир Ислама)

Договір сусідів

У Державному комітеті України в справах національностей та релігій 4 червня відбулося підписання Міжвідомчої угоди Держкомнацрелігій України та Уповноваженого в справах релігій і національностей Ради міністрів Республіки Білорусь Леоніда Гуляко. Згідно з цим договором, сторони зобов’язуються підтримувати діяльність громадських об’єднань національних меншин, сприяти в організації заходів, спрямованих на збереження етнічної, культурної та мовної самобутності, а також обмінюватися інформацією про регуляцію міжнаціональних, державно- церковних і міжконфесійних стосунків. Коментуючи підписання Міжвідомчої угоди, голова Державного комітету України в справах національностей і релігій Олександр Саган зазначив, що на даному етапі суспільного розвитку держав вплив релігії та релігійних організацій, етнічних співтовариств значно зріс, і від урегулювання проблем у цих сферах багато в чому залежить політична та соціальна стабільність як України, так і Білорусі. Під час спільної прес-конференції уповноважений у справах релігій і національностей Ради міністрів Республіки Білорусь Леонід Гуляко особливо зазначив про те, що його візит в Україну і зустрічі зі співвітчизниками показали, в якій «затишній атмосфері живуть білоруси в Україні». (Религия и СМИ)

Шанування св. Андрія Первозванного

Міжнародна конференція, присвячена 800-річчю перенесення мощів св. апостола Андрія Первозванного в Амальфі, відкрилася 7 червня 2008 р. у німецькому місті Фрайзінге (Німеччина). Цей форум за назвою «Апостол Андрій — культурне та історичне значення шанування апостола Андрія в сучасному світі» став результатом спільних зусиль християн різних конфесій із багатьох країн. Св. апостол Андрій особливо шанується в багатьох європейських країнах, у тому числі в слов’янських країнах. Він вважається першим місіонером в протослов’янських землях і заступником Візантії — «Другого Риму». Згідно з київською традицією, апостол Андрій проходив місцями, де згодом було засновано Київ і Новгород. Звідти, вздовж узбережжя всієї Європи, він відправився в Рим, щоб зустрітися зі своїм братом Петром. Це стало символом братньої любові Східної та Західної Церков, символом християнської єдності.

P.S. Україна в форумі не бере участі, тому св. Андрій Первозванний повністю «привласнений» Російською православною церквою.

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: