Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Росія поки не готова до осмислення нових реалій

7 червня, 2008 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Як очікувалось, досить непростою виявилась перша зустріч Президента України Віктора Ющенка з главою російської держави Дмитром Медвєдєвим. Спершу президент Російської федерації Дмитро Медведєв попередив українського Президента про «істотне» зростання ціни на газ із 1 січня 2009 р. При цьому російський лідер зазначив, що «зростання буде істотним і пов’язане зі зростанням світових цін». Російська сторона пояснює це тим, що ціни на газ центрально- азіатських країн, який постачається в Україну транзитом через територію РФ, з 1 січня 2009 р. відповідатимуть європейським. Це й обумовлює перехід на ринкові ціни розрахунку за газ з Україною. Ціна для України в зв’язку з цим збільшиться майже вдвічі, підкреслив голова МЗС РФ Сергій Лавров.

Не можна сказати, що такий вступ не був неочікуваним для української сторони. Адже, Україна давно виступає на ринкові відносини у газовій сфері з Російською Федерацією.

Досить складною виявилася дискусія між двома президентами щодо євроатлантичних прагнень України. За словами глави російського МЗС, Медвєдєв зазначив, що прагнення України до НАТО порушує положення великого договору між двома країнами. «Договір про дружбу та співпрацю передбачає, що жодна з країн не створюватиме загрозу безпеці іншої країни», — навів він журналістам позицію глави російської держави. За його словами, президент РФ підкреслив, що можливе «членство України в такому Альянсі змушує ставити все більше й більше запитань, і задумуватися про безпеку Росії. І односторонні кроки, які робляться всупереч духу домовленості та договору, не додають стабільності нашим відносинам».

Як зазначив Лавров, російський президент заявив українському колезі, що розв’язання питання про нормальне функціонування Чорноморського флоту, передбачене чинною угодою, підмінювати роботу з урегулювання ще невирішених наявних питань не можна односторонніми актами. «Договір передбачає, по можливості, продовження перебування Чорноморського флоту. Готувати вихід Чорноморського флоту за дев’ять років до закінчення терміну — це не той підхід, який ми хотіли б бачити від наших партнерів», — сказав голова російського зовнішньополітичного відомства.

С. Лавров повідомив також, що на зустрічі президентів двох країн обговорювалося й питання про розширення НАТО. «Наша позиція полягає в тому, що членство в НАТО не додає безпеки нікому й розширення НАТО, яке відбувалося всупереч обіцянкам Росії, і розширення не лише членського складу, але й розвиток військової структури НАТО на Схід змушує нас засумніватися в тому, яка дійсна мета Північноатлантичного альянсу», — сказав він.

Коментуючи результати переговорів, український Президент зазначив, що Україна націлена на рівноправний діалог з Росією з чутливих питань. «Ніяких жестів ультимативного характеру не було вжито в рамках наших переговорів. Я був свідком тієї атмосфери, яка говорить про те, як між двома країнами налагодити рівноправний і високого рівня діалог із найчутливіших питань», — цитують ЗМІ слова Віктора Ющенка.

Можна, вже зараз зробити висновок, що Росія не готова до осмислення нових реалій, зокрема прагнення нашої країни приєднатися до Організації Північноатлантичного договору. Тому діалог Києва з Москвою з євроатлантичної проблематики буде непростим. Але при наполегливій співпраці можна досягти того, що в Росії буде знято занепокоєння, яке зараз виникає щодо намірів України приєднатися до НАТО. Зрозуміло, що для цього потрібно і те, щоб внутрішня ситуація в Україні була стабільною.

Не можна не звернути увагу на те, що в ході візиту українського президента до Санкт-Петербургу було представлено нового посла України в Росії Костянтина Грищенка, який обіймає зараз посаду першого заступника секретаря РНБО. Це кадровий дипломат, очолював українські дипломатичні місії в НАТО, США, був міністром закордонних справ. Свого часу в одному з інтерв’ю він сказав, що «Росія мала б бути сама зацікавлена у вступі України до НАТО, тому що з Україною НАТО чи будь-яка інша структура ніколи не буде мати антиросійського спрямування Росії».

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: