Уже кілька днів тривають літні канікули. Проблема №1 для батьків — як організувати дозвілля своїх дітей. Працівники ж міліції закликають їх влаштовувати дітей в оздоровчі чи пришкільні табори, відправляти на відпочинок за місто до родичів тощо. Головне — аби діти були під наглядом дорослих. Адже від безділля і бездоглядності дітей може потягнути на ризиковані вчинки, навіть — злочини. Як стверджують в міліції, за останні 4 роки рівень дитячої злочинності в Україні зменшився на 10%, як і кількість тяжких злочинів (убивств, крадіжок, розбоїв) — на 16,5%.
Щоб ця тенденція збереглася, працівники міліції налагоджують із підлітками так звані партнерські відносини: у травні цього року вони відвідали школи в різних регіонах України, провели для підлітків екскурсії по чергових частинах, слідчих ізоляторах, ознайомили з роботою правоохоронних органів. Зокрема, в СІЗО побували ті підлітки, які стоять на обліку в міліції. До і після відвідин ізолятора їх анкетували психологи, більшість дітей відповідали, що зроблять усе, щоб ніколи тут не опинитися. Також підлітків переконували, що міліціонери — це не їхні вороги, а порадники та товариші.
— Не зважаючи на позитивні зрушення, в нас залишається ще дуже багато проблем. Найперше — зменшити кількість безпритульних дітей, адже найчастіше саме вони здійснюють пограбування, розбої, крадіжки державної та приватної власності. Так, за останні 4 місяці до органів внутрішніх справ за різні правопорушення було доставлено понад 24 тисячі підлітків, з них майже 6 тисяч — це діти вулиці, — розповіла начальник Департаменту кримінальної міліції у справах дітей МВС України Тетяна Бахтіарова. — Найчастіше на вулиці опиняються діти з малозабезпечених або неблагополучних родин через жорстокість та насильство в сім’ї, а також вихованці інтернатів, яких не влаштовує тамтешнє життя. Наразі правоохоронні органи притягнули до адміністративної відповідальності понад 12 тисяч батьків, і понад тисячу з них позбавлено батьківських прав. Якщо на батьків ми ще можемо якось натиснути, надати соціальну або психологічну допомогу постраждалим дітям, то зробити це з вихованцями інтернатів значно складніше.
Саме діти з сиротинців найчастіше порушують закон. Чимало з них знаходяться в розшуку. За даними МВС, упродовж року до органів внутрішніх справ надійшло понад 2 тисячі повідомлень про зникнення дітей, і не лише сиріт. Наразі тривають пошуки ще 105 дітей, майже половина з них — це діти, яких не можуть знайти вже кілька років.
Ще одна проблема, над якою працюють правоохоронні органи — надмірне вживання алкоголю серед підлітків. Як правило, діти розпивають спиртне тоді, коли лишаються без нагляду дорослих, власне, в нетверезому стані дітей може потягнути вчинити правопорушення. Тож правоохоронці ще раз нагадують: слідкувати за дозвіллям дітей треба весь час, особливо в період канікул. За словами Тетяни Бахтіарової, для ефективного результату не вистачає закону, який би обмежив продаж слабоалкогольних напоїв неповнолітнім. У першу чергу це стосується пива, яке підлітки вживають найчастіше. Але якщо цей закон діятиме так само, як і закон про заборону куріння у громадських місцях (а його майже ніхто не виконує — Авт.) , то зиску від нього буде небагато. Натомість правоохоронці, щоб вирішити проблему пияцтва молоді, з 1 по 14 травня провели у всіх регіонах України спеціальні рейди. За цей час до органів внутрішніх справ було доставлено 5,5 тисяч підлітків, половина з них потрапила до міліції за розпивання спиртних напоїв і понад 600 — за скоєння злочинів, найчастіше крадіжок.
Аби вберегти дітей від злочинного шляху, фахівці рекомендують батькам розписати їхнє дозвілля буквально по хвилинах. Якщо діти залишаються вдома самі, не завадить зайвий раз зателефонувати їм і переконатися, що з ними все добре.
ДО РЕЧI
Міністр у справах сім’ї, молоді та спорту України Юрій Павленко заявив, що міністерством разом із Генеральною прокуратурою України організовано перевірки дотримання вимог закону відносно охоплення всіх дітей оздоровленням, забезпечення їм належних і безпечних умов відпочинку. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. За словами Ю. Павленка, цьогоріч протягом літа планується оздоровити 2,5 млн. дітей шкільного віку. За інформацією з регіонів, дітей прийматиме понад 18 тисяч дитячих оздоровчих установ (серед них — понад 16 тисяч закладів із денним перебуванням, 759 стаціонарних і 90 — санаторного типу). На контролі перебуває організація оздоровлення дітей соціально вразливих категорій. Передбачається, що 92% дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки, відвідають дитячі оздоровчі установи. Прогнозований показник оздоровлення дітей із багатодітних і малозабезпечених сімей становить 56%.