Нещодавно люди з вадами зору отримали унікальну можливість доторкнутися до мистецтва і побувати на виставці фотографій «Доторкнутися і побачити», яка відкрилася в Українському домі спеціально для них. Тут представлені 30 фоторобіт французького художника українського походження Юрія Білика. Це тактильні фотографії, виготовлені за особливою технологією: окрім сприйняття фото на дотик, незрячі відвідувачі зможуть прослухати аудіоопис того, що на них зображено. А озвучували фотографії для сліпих відомі українці — Катерина Ющенко, Ольга Сумська, Богдан Бенюк, Олег Скрипка, Ольга Герасим’юк та інші.
— На підготовку виставки пішло кілька років. Лише одні фотографії збиралися упродовж трьох років, — розповів автор та організатор виставки Юрій Білик. — Щоб пристосувати їх для сприйняття незрячими людьми, я використовував технологію тактильної фотографії, яку вже практикують у Луврі, Музеї Ке-Бранлі та інших музеях Франції. Зізнаюся, працювати над фотографіями для незрячих було непросто, переді мною стояло завдання перекласти семантику звичайного фото на мову незрячих. Щоб її знайти, я консультувався з фахівцями французьких музеїв, бо ніяк не міг вибрати мову, яка б допомогла незрячим абстрагуватися від світла, тіні, кольору та особливо далекого чи близького зображення. Таким чином незрячі можуть не просто побачити фотографії, а й відчути емоції, зображені на них, і поділитися ними з друзями. Я називаю свою виставку вікном у світ для незрячих та справжнім відкриттям очей для зрячих.
Наскільки задум автора вдалося реалізувати, перевірив коректор за Брайлем «Республіканського будинку звукозапису та друку» Українського товариства сліпих Володимир Потеляхін. Саме він першим прослухав і відчув фотографії виставки. Більшість із них присвячені українській тематиці: свято Водохреща, Меланки, молитва усієї родини перед вечерею, виготовлення постолів старенькою бабусею. За словами Володимира Потеляхіна, сприймати тактильні фотографії набагато зручніше, ніж читати малюнки, виконані шрифтом Брайля. Зважаючи на те, що люди з вадами зору не обговорюють кольорову гаму фотографій, гру світла і тіней, для них важлива емоційна насиченість малюнка, якраз це і забезпечують тактильні знімки.
Після закриття виставки (24 травня) роботи помандрують Україною. За словами директора фонду «Оpen Ukraine» Орисі Луцевич, спочатку фотовиставку побачать жителі Львова, Чернігова та Донецька, а потім, можливо, і європейські міста, адже подібних виставок не робив ще жоден фотограф на теренах Європи. Самі ж фотографії унікальні ще тим, що відтворюють оригінальне зображення на прозорих рельєфних файлах, виготовлених з полімеру.