Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Діряві» мережі

Iноземні інвестори пропонують Україні перевірену систему, що позбавляє втрат електроенергії
7 травня, 2008 - 00:00

Як свідчать дані Мінпаливенерго, втрати в енергомережах України за підсумками 2007 року становили 12,92% при нормативних 12,65. Це — одна з найгостріших проблем вітчизняної електроенергетики. На щастя, нині вона привернула до себе увагу вітчизняних та іноземних бізнесменів. Для них відстала (в порівнянні із західноєвропейськими країнами) енергетика України — привід запропонувати на ринку продукти для її реформування, зокрема, спрямовані на підвищення енергоефективності... Інтерес до цієї теми засвідчив інвестиційний форум «Залучення інвестицій в енергетику України. Підвищення енергоефективності галузі». Тут навіть представили нову спільну структуру, спеціально створену українською та американською компаніями як «інструмент для реалізації інвестиційних проектів в енергетиці».

Утім, на форумі пропагувалася в основному одна ідея — запровадження в Україні системи так званих інтелектуальних мереж Smart Grid, які, за словами іноземних гостей, дозволяють істотно економити електроенергію шляхом її «правильного розподілу».

«Сьогодні ці тенденції можна порівняти з появою iнтернету... Це його аналог, тільки в сфері енергетики», — дає характеристику цій технології голова правління компанії Aventures Capital Андрій Колодюк. За його словами, ще років із тридцять тому ніхто не задумувався над тим, яке це лихо — автомобільні пробки. «З електрикою — те саме, коли попит дуже великий, а можливостей задовольнити його зі старим обладнанням немає, — продовжує Колодюк: — І єдина можливість вплинути на зростання цін на електроенергію — реалізація концепції інтелектуальних мереж. До того ж, це вже реалізовано в багатьох країнах!.. Ідеться не про вироблення нової, а про ефективне використання тієї електроенергії в мережах, яка вже є».

Про ефективність таких технологій говорять і іноземні експерти. «Україна транспортує електроенергію з витратами, які в 2,5 раза більші за подібні витрати в інших європейських країнах. Це означає, що ви можете переглянути ваш спосіб виробництва. Адже втрачається в 2,5 раза більше ресурсів, ніж можливо, що ставить Україну в «лідери» неефективного виробництва електроенергії. Це пояснюється застарілим обладнанням. А зростання попиту на електрику в Україні не за горами... Тож країні треба подивитися, чи правильно використовується вже вироблена електроенергія. Адже загальна вартість утрат від неправильного використання в Україні — близько двох мільярдів євро на рік. Одним із можливих варіантів вирішення даної проблеми є запровадження інтелектуальних мереж», — упевнений президент та виконавчий директор американської компанії-розробника технології Smart Grid BPL Global EMEA Паскаль Жульєн.

За його словами, для України настав час зайнятися своєю електроенергетикою. «Ми ж також будемо запроваджувати пілотні проекти, залучати гроші тощо. Гроші насправді не проблема — десятки, сотні мільйонів доларів можуть бути інвестовані... Гроші й інвестиції — не питання! Питання в тому, чи готова Україна представити техніко-економічні обгрунтування, добре підготовлені бізнес-плани тощо... Проблема в тому, що треба змінювати середовище в самій Україні!» — накреслює інвестиційні плани Жульєн...

Американські підприємці не приховують, що наша країна для них цікава насамперед iз підприємницької точки зору. Так, за словами виконавчого директора BPL Global Дага Сансона, Україна завдяки своєму потенціалу є ключовою державою в Східній Європі з інноваційних проектів у енергетичній галузі.

Для успішного запровадження «інтелектуальних мереж» учасники форуму вирішили створити робочу групу «з підготовки змін до законодавства України й адаптації фінансово-економічної моделі інтелектуальних електричних мереж в умовах економічної ситуації в Україні». «Робоча група працюватиме й шляхом реалізації конкретних пілотних проектів, щоб показати, які акценти програми необхідні українським енергетичним компаніям», — підсумував Колодюк.

Експерти запевняють, що інтелектуальні мережі — це глобальне вирішення глобальної проблеми і що в усьому цивілізованому світі так зване «ERP для електрики» стає все популярнішим і успішно використовується. Як повідомили на форумі, Smart Grid уже з’явився й в Україні — на підприємствах Луганщини. За словами представників BPL Global, технологія інтелектуальних мереж дозволить уникати неприємностей в електромережах. Єдине, що бентежить підприємців, це «зарегульованість, яка не дозволяє їм сміливо інвестувати в енергетику»...

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: