Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Зозулі» київських виборів

22 квітня, 2008 - 00:00
МИНУЛОЇ СУБОТИ КИЇВ ОХОПИЛА ЗАГАЛЬНА ТОЛОКА. «ЛОПАТУ В РУКИ» НА БЛАГО КИЯН УЗЯВ ДІЮЧИЙ МЕР ЛЕОНІД ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ. НА ТОЛОКУ ВИЙШОВ І УРЯД ПІД КЕРІВНИЦТВОМ ПЕРШОГО ВІЦЕ-ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА ОЛЕКСАНДРА ТУРЧИНОВА. А ОСЬ ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО НЕ З’ЯВИЛАСЯ, МОВЛЯВ, ПРОВОДИЛА ВАЖЛИВУ НАРАДУ З ПИТАНЬ ПРОВЕДЕННЯ АНТИІНФЛЯЦІЙНИХ ЗАХОДІВ / ФОТО УНIАН

Щоб знову лобіювати свої інтереси через Київраду, столичні бізнесмени активно «розкладають яйця» в різні кошики.

Нинішня виборча кампанія в Києві має безліч підводних течій, не видимих більшості киян. Крім величезних сум, які кандидати витрачають на агітаційні матеріали, проведення різних акцій, телерекламу й розміщення матеріалів у пресі, медаль виборів має й зворотній бік.

Ідеться про те, що основними спонсорами виступають не партії, а численні лобісти, зацікавлені в проведенні своїх людей через виборчі списки кандидатів у мери до Київради. І хоч як це парадоксально звучить, здебільшого люди, які дають гроші багатьом кандидатам, є тими ж агресивними забудовниками й «прихватизаторами» київської землі й комунальної власності, проти апетитів яких так активно боролися кияни й опоненти нинішнього мера.

Власне, перевибори в столиці й були призначені саме через масштабну земельну корупцію й забудову історичної частини Києва, а також знищення скверів, дитячих і спортивних майданчиків.

Але ніхто з винуватців цієї ситуації не був покараний, не пішов на дно, а навпаки, намагається активно брати участь у виборах.

ДОСВІДЧЕНІ ЛОБІСТИ

«Особливістю цих виборів стане те, що бізнесмени-забудовники йтимуть на вибори декількома колонами. Вони намагаються провести себе особисто, або своїх людей до Київради, щоб знову мати можливість лобіювати свої земельні й інші інтереси», — вважає політолог PR-групи «Політтех» Павло Булгак.

За словами експерта, саме у зв’язку з цим на виборах у Києві з’явилося багато відверто технічних проектів, а в списках навіть досі найактивніших борців із забудовниками з’явилися їхні представники. Як приклад експерт наводить той факт, що в блоці Кличка несподівано з’явився голова ради директорів Української будівельної асоціації Лев Парцхаладзе зі своїм оточенням. Але найактивніша група київських бізнесменів на цих виборах, на думку політолога Булгака, — це група Іванова-Хмельницького.

Андрій Іванов і народний депутат від Партії регіонів Василь Хмельницький вирізнялися вмінням проводити своїх людей через різні політичні партії ще на виборах до Верховної Ради. Тоді, на думку експертів, Хмельницький завів своїх депутатів не тільки до Партії регіонів, а й до блоку Литвина. Тепер схожу схему забезпечення представництва своїх інтересів у Київраді бізнесмени використовують і в столиці, але вже значно розширивши свій кругозір. А лобіювати їм є що. На двох бізнесмени володіють у Києві такими активами, як «Київенергохолдинг», банк «Хрещатик» і компанія «Київмлин».

Крім того, за даними газети «Комментарии», Хмельницький та Іванов наразі ведуть активні переговори про підтримку з Олександром Омельченком, який вирішив не лише балотуватися в мери Києва, а й повести на вибори до Київради свій іменний блок.

ТЕХНІЧНИЙ КАТЕРИНЧУК

Як пише «Українська правда», ще один кандидат у мери Микола Катеринчук залучив до своєї виборчої кампанії політтехнолога Іванова й Хмельницького Сергія Гайдая — який на попередніх виборах працював на Громадський актив Києва.

«Відомо, що на минулих виборах ГАК був технічним проектом Іванова-Хмельницького, й саме через нього ці бізнесмени лобіювали свої інтереси в Київраді. Однак ГАК скомпрометував себе в очах киян, і не має ніяких шансів знову пройти до Київради, тому локомотивом інтересів цих бізнесменів був обраний інший проект. Наявність Гайдая в команді Миколи Катеринчука дуже чітко вказує на його спонсорів», — резюмує політолог Павло Булгак.

Згодні з цією точкою зору й журналісти «Комментариев». За даними видання, спонсори проекту Катеринчука сподіваються не лише отримати свою фракцію в Київраді, а й знайти вихід на Банкову, оскільки лідер Європейської партії в добрих стосунках з дружиною Президента Катериною Чумаченко. При цьому експерти говорять, що Катеринчук відтягуватиме голоси в головних суперників Леоніда Черновецького — першого віце-прем’єра Олександра Турчинова й боксера Віталія Кличка.

Депутат Київради Михайло Бродський днями заявив, що прохідне місце в списку Катеринчука до Київради коштує близько 1,5 мільйона євро.

«Катеринчук. Чого він iде?! От поясніть, у кого Катеринчук забирає голоси? Ось питання! Я відповідатиму. У Кличка! Хто не згодний? Кому це вигідно? Черновецькому! Тепер питання на засипку: на чиї гроші на вибори йде Катеринчук?!» — обурився Бродський.

До речі, сам Микола Катеринчук, не соромлячись, відкрито говорить про своє головне завдання. «Я в Кличка заберу 80% голосів, а також заберу в БЮТ 20% і ще 10% у Черновецького. Я в усіх забираю голоси», — заявив нещодавно про свої електоральні плани лідер «Європейської України».

Ідентичну функцію, швидше за все, виконуватиме й блок Олександра Омельченка. Адже з діючим мером у Іванова й Хмельницького, можна сказати, партнерські стосунки, оскільки саме завдяки рішенню мерії приватизувати комунальний банк «Хрещатик» він згодом опинився під контролем двох бізнесменів. Крім того, Іванов і Хмельницький допомагатимуть на цих виборах Партії регіонів і блоку Литвина, сподіваючись завести своїх людей до Київради й через цю політичну силу, підкреслює Павло Булгак.

Ярослав МАКИТРА
Газета: